Kollimme 13-w on laihtunut vaikka syö aivan normaalisti. Missä vika? Kissa laihtu viime kesän alussa noin vähän alle kuuteen kiloon koiranpennun tullessa taloon, tuolloin kiikutimme el.lääkäriin ja kerroimme mikä on ja näin. Eläinlääkäri ei ottanut mitään testejä, arveli laihtumisen johtuvan koiran tuomasta tressistä ja kehuin hyväkuntoiseksi. No, ei se kissa sitten laihtunut siitä sen enempäää paitsi nyt, kissalta tuntuu luut, mutta vaaka näyttää 5.3 kg. ei todellakaan vähän kissalla, onko tuo kissan tuntuminen laihalta vaan korvieni välissä. Tiiä sitten..
Kissan laihtuminen.
San--
8430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Verikokeista näkee onko kaikki ok. Tuonkin ikäsellä rupeaa olemaan jo maksa tai munuaisvaivoja tai siis vajaatoimintaa jotka laihduttaa vaikka syökin. Sinuna varaisin uudelleen ajan ja pyytäisin verikokeet otettavaksi, ainakin maksa ja munuaisarvot.
Onhan kissa madotettu kunnon aineella?
Jos on niin sitten minäkin suosittelisin noita veritestejä, jos kissa on OIKEASTI laiha. Katso kissaa ylhäältä päin kun se kävelee että näkyykö sillä ollenkaan mahaa vai vain kylkiluita. Koska jos se aiemmin on ollut hiukan lihava voi se tuntua laihtuneen hirveästi vaikka todellisuudessa olisi ihan hyväkuntoinen.
Niin, paino ei kummikaan ole todella alhainen. Kun netistä lueskelin niin se oli luokkaa alle kolme kiloa joillakin pahimmallaan. Noh, hirvee huoli ja pelko menettämisestä niin voi mielikin vääristää asioita pahemmaksi kuin ne ovat. Jaksaa vaan uskoa että tästä selvitään, jos ei niin se oli sitten herran parhaaks päästä pois. Viisaampi olen asian kanssa eläinlääkäri käynnin jälkeen, huomenna pitää soittaa ja varata aika. :) Toivo elää, että ei olisi mitään vakavaa.
Yleensä kissa ei laihdu jos ruokavalio on pysynyt suurinpiirtein samana ja ne määrätkin. Kyllä laihtumisessa usein on kyse jostain sairaudesta jos ruoka pysynyt samana. Vanhoilla kissoilla juuri maksa- munuaisvajaatoiminnasta. Nuokin ikäviä sairauksia kun ei pysty parantamaan. Ruokavaliolla vaan hidastamaan tuohoa. Esimerkiksi aiemmin 5 kiloinen kissa painaakin äkkiä vain 3 kiloa, niin syy siihen on etsittävä.
Yksinpuhelua. :'D
Yritin kattoa kissaan ylhäältä päin, mutta on pirun laiska ettei pysynyt paikallaan tai sitten makas, tai pyöriskeli ympärillä rapsutuksia kerjätän. :D Noh, kuvasta on helpompi ymmärtää, joten nappasin pari. Yksi esillekin; http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img1135413.jpg
Päälle päin ei ne sairaudet aina näy. Iäkäs kissa (yli 10-v) on syytä käyttää ainakin vähintään parin vuoden välein lääkärillä, mielummin kerran vuodessa ja teettää ne verikokeet ainakin. Iäkkäillä kun tuppaa niitä piileviä sairauksia tulemaan jotka ei alkuun kovin kummoisia merkkejä edes anna. Pystyy puuttumaan varhaisessa vaiheessa sitten niihin. Tuosta sinun kuvasta ei voi päätellä vielä mitään, mutta jos laihtumista on tapahtunut, pitää se selvittää miksi näin käynyt. Soita vaan sinne lekurille aika ja otata se tavallisimmat verikokeet. Maksaa hiukan enemmän suurempi verenkuvan kartoitus, mutta rakkaan kissan terveys ei katso rahaa eikö niin. Halauthan pitää kissasi vielä useiden vuosein ajan :)
Niin kuin tuolla sanoin huomenna soitetaan lekurille aika, tänää ei voi kun porukat ei oo kotona niin ei tiiä yhtään mikä päivä ne pystyy lähtee meitä kyytsää. :)
Kissan sisäelimissä ei mitään vikaa. :) Toivo elää, että sillä ois niitä matoja, jotka ei pakosti lähe apteekin valmisteilla ainekin el.lääkäri anto tällästä epäilyä. :)