Sellaista olen tässä tuuminut, että voiko esim. salviaa, ruohosipulia, oreganoa ja rosmariinia laittaa kasvamaan samaan parvekelaatikkoon vai kärsiikö ne toistensa "olemuksesta"?
Yrtit samaan parvekelaatikkoon?
Henttu
71125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voi laittaa samaan laatikkoon kunhan muistat, että esimerkiksi ruohosipulista tulee ajan myötä melkoinen tupsas, samoin oregano leviää kuin tauti laatikossakin ja hetken päästä heikommat lajit jäävät varjoon ja ahdinkoon.
Jätä tarpeeksi tilaa eri lajien väliin tai hanki riittävän suuri laatikko. Paras konsti lienee kuitenkin harventaa yrttejä ahkeraan lautaselle eikä vain kasvattaa niitä - silloin ne pysyvät aisoissa.
Ilmeisesti rosmariini viihtyy kuivemmassa kuin salvia, oregano ja ruohosipuli? Pitäisikö se laittaa sen takia omaan ruukkuunsa? Onko rosmariini leviävää sorttia?
Rosmariini on aika hidaskasvuinen eikä leviä niin paljon myöskään sivusuunnassa. Voisi olla kyllä ihan kiva idea pitää erikseen muista. En ole huomannut mitään isompaa eroa kastelun suhteen loppujen lopuksikaan - kyllä rosmariinikin vettä vaatii vaikka kestää paremmin kuivuuttakin kuin muut.
Moikka!
Minulla on parvekkeella tällä hetkellä kaikenlaista juttua kasvamassa ja osaisiko joku kertoa, miksi timjamiin tulee sellaista keltaista oudonnäköistä (vähän sienennäköistä kasvustoa) vihreisiin lehtiin?? En uskalla käyttää näitä timjamin osia lainkaan. Mistä johtuu ja miten saisi pois??
Minulla on timjami kasvamassa samassa ruohosipulin ja mintun kanssa. Karsin molempia koko ajan etteivät pääse rehottamaan ja kilpailu tiivisty liian tukalaksi. Kastelen muita enemmän kuin timjamia...
Oletko varma, ettei se keltainen ole siitepölyä?
Moi!
Yritin rapsuttaa sitä ,pois, tuli itsellekin sama juttu mieleen, mutta se on lehdissä ihan kiinteänä :( Aattelin voisiko olla jokin timjamille tyypillinen pöpö tai sairaus??
pölyltä ja lialta parvekkeella? Huomaan vain itse
asuessani 5.kerroksessa, kuinka pajon pölyä tuleeaan päivittäin ilman mukana. Pitäisikö olla
jonkunlainen muovi päällä?