Hei! Haluaisin tietää vähän inseminaatiosta. Eli tarvitsenko mitään hormooni piikittelyjä tai tabletteja jos kaikki toimii hormonaalistesti itsestään? eli ovulaatio tapahtuu itsestään jne? Kun ainakin ovulaatio testiin olen aina sanut plussan,munatorvien aukiolotutkimus on tehty ja ne oli auki.Ainona ongelmana on endometrioosi joka ei ollut ainakaan vielä mitenkään hirveän paha,mutta meillä seuraava askel olisi inseminaatio.Miehen siemen nestettä ei ole vielä tutkittu. Ja gyne käynneillä tilanne näyttänyt aina kiertoon nähden normaalilta. Onko kukaan kokeillut inseminaatiota ilman mitään hormooni avustuksia? Olisin tosi kiitollinen jos joku vastaisi.
Inseminaatiosta
lapseton.
10787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mulle tehtiin inssi pari vuotta sitten normaalin kierron mukaan... silloin jo yritystä takana nelisen vuotta... inssi ei onnistunut... tosin suhdekin kuoli hieman sen jälkeen... mutta stemppiä sinulle.. toivotaan että onnistuu.. =)
Käsittääkseni yleensä inseminaation tehdään hormoniavusteisena, vaikka mitään ongelmia ovuloinnissa tms ei olisikaan. Meillä on takana jo useampi inssi ja aina on käytetty piikitettävää hormonia, vaikka mulla kaikki toimii ihan normaalisti.
Luonnolliseen kiertoonkin varmaan voidaan tehdä, mutta olisiko mahdollisuudet kuitenkin vähän paremmat hormoniavusteisena.
mikä se inseminaatio on tyhmälle:)?
Kyseessä on keinosiemennys. Eli miehen pesty siemenneste ruiskutetaan katetrilla suoraan naisen kohtuun.
Ahaa,vai sitä se on...kiitokset tiedosta:)
Kannattas nyt eka tutkia se mies.... se on niin helppo tutkimus naiseen verrattuna.
kyllä mies on menossa tutkimuksiin,minut on jo tutkittu.
tullut ovulaatio kun on tutkittu, ja lapsettomuuden syy selittämätön. Meille tehtiin 8 inssiä, kaikki hormonipiikityksillä. Yhdestä tuli keskenmeno.
lapsettomuuden syy endometrioosi. Laparoskopia tehtiin viimeviikolla ja seuraavaksi kokeillaan inseminaatiota. Takana yksi luomusti alkanut raskaus joka päättyi keskenmenoon viikolla 8 joten en usko että miehessä ainakaan mitään hirveitä vikoja on.
inseminaatiossahan ne miehenkin siittiöt tutkitaan, eli samalla kun sperma pestään, tutkitaan paljonko kelvollisia siittiöitä on. Ei tarvitse erikseen mennä spermatutkimuksiin. Meillä tehtiin inssi eilen ja miehen pestyssä siemennesteessä oli vielä 36 miljoonaa siittiötä;=0 Oli kuulemma erinomainen määrä;)