osaako kukaan sanoa millä viikoilla synnytys käynnistetään jos on raskausmyrkytysepäily ollu koko raskaudenajan...onko kellään kokemuksia..itselläni rv33 menos..kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!! ja hyvää kesää kaikille!!!
kertokeepas!!!
minä vaan....
2361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
katsotaan ultralla napavirtaukset, vauvan kasvua seurataan ja sun verenpaineita, proteiineja pissassa, maksa ja munuaisentsyymejä.
hyvä kun oot päässy jo 33 vkolle! se on lupaava määrä viikkoja ja vauvan selviämisen kannalta tärkeetä.
joskus vaikeis tapauksissa joudutaan leikkaamaan 28 vkolla esim. mut sulla ei vissiin ole niin hankala tilanne. varmaan käyt seurannois ja ultris. toki halutaan et raskaus menee mahd pitkälle. mut jos esim napavirtaus heikkenee ja vauva on vaikeuksissa niin leikataan vaik samana pvänä. jos noin pitkälle oot saanu raskauden vietyä niin tod näk odotellaan ja sit kun olaan lähel 37 vkoa ni käynnistelään jos kaik menee hyvin. mahdotonta sanoa , kaikki niin yksilöllisiä tilanteita.
käyt varmaan ultris jossain? kerta vkossa tms??
onnea odotukseen, juhli ja riemuitse kun vkomääräsi on noin hyvä!
Joo todella hyvä että olet jo noin pitkälle päässyt !
Serkullani todettiin raskausmyrkytys rv 28 ja vauva syntyi keisarinleikkauksella rv 31. pituutta oli 48cm ja painoa 1340g ja ekan kk:den vietti sairaalassa. Nyt 3v ja kehiotyksessä ei yhtään jäljessä.. eli ei ainakaan syytä huoleen !!
toivotaan että pysyy masussa vielä pitkään !