Opintojen lykkääminen

kkkkkkkk

Moikka,
onko tietoa yliopisto-opintojen lykkäämisestä vuodella au pairiksi lähdön takia? Olen menossa Jyväskylän varhaiskasvatuksen pääsykokeisiin ja jos pääsisin sisälle, haluaisin lykätä opintoja vuodella. Kun kysyin tästä yliopistolta, he eivät vastanneet kysymykseeni vaan sanovat tyyliin että voit lykätä jos saat stipendin ulkomaille. Mutta tosi monethan lykkäävät paikkaansa niin en voi ymmärtää tätä! Jos saisin paikan ja silti haluaisin lähteä auppariksi, pitäisikö minun vain hylätä paikka ja hakea ens vuonna uudestaan??

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelma...

      No jo on ongelma, ei ole vielä tuloksia julkaistu ja nyt ollaan jo opintojen aloitusta siirtämässä. Nehän siirtyy, kun et hae tänä vuonna, siirrä ensi vuoteen.

      • maisteri

        Miksi hakea opiskelemaan, jos tietää lähtevänsä ulkomaille? Opiskelua voi siirtää asepalveluksen tai raskauden vuoksi.


    • näin..

      mä hain hesaan lastentarhanopeksi ja pääsin sisälle. tiesin jo pääsykokeiden aikaan että olin lähdössä vuodeksi au pairiksi, mutta halusin silti hakea että oli sitten jo koulupaikka valmiina.
      jouduin kirjoittaa kirjallisen anomuksen yliopistolle jossa selitin miksi halusin lykätä opintojen aloitusta. hakemukseni hylättiin ja minlle sanottiin ettei minulle lykkäystä myönnetä. mutta sitten he vain sanoivat että minun täytyy maksaa joku ylioppilaskunnan jäsenmaksu (n.70e) ja sen jälkeen minut kirjataan poissaolevaksi.
      joten vaikka he periaatteessa sanoivatkin että lykkäysanomus hylättiin, niin silti sain lykättyä opintoja vuodella koska vain ilmoittauduin poissaolevaksi. eli kun maksaa tuon summan, niin sillä sai sen opiskeluoikeuden pitää. varmaan aika monimutkaisesti selitetty, mutta näin se menee.. eiväthän he koskaan yliopistoilla kerro tästä vaihtoehdosta joka oikeesti on olemassa, he vain sanovat ettei opintoja voi siirtää muun kuin todella raskaan perustelun takia. eli nyt jos pääset sinne kouluun niin laitat anomuksen menemään ja maksat sen maksun niin luulen että se on sillä selvä ja saat pitää opiskelupaikan. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3027
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3001
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2377
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1773
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      78
      1304
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1260
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe