Moikka,
onko tietoa yliopisto-opintojen lykkäämisestä vuodella au pairiksi lähdön takia? Olen menossa Jyväskylän varhaiskasvatuksen pääsykokeisiin ja jos pääsisin sisälle, haluaisin lykätä opintoja vuodella. Kun kysyin tästä yliopistolta, he eivät vastanneet kysymykseeni vaan sanovat tyyliin että voit lykätä jos saat stipendin ulkomaille. Mutta tosi monethan lykkäävät paikkaansa niin en voi ymmärtää tätä! Jos saisin paikan ja silti haluaisin lähteä auppariksi, pitäisikö minun vain hylätä paikka ja hakea ens vuonna uudestaan??
Opintojen lykkääminen
3
343
Vastaukset
- ongelma...
No jo on ongelma, ei ole vielä tuloksia julkaistu ja nyt ollaan jo opintojen aloitusta siirtämässä. Nehän siirtyy, kun et hae tänä vuonna, siirrä ensi vuoteen.
- maisteri
Miksi hakea opiskelemaan, jos tietää lähtevänsä ulkomaille? Opiskelua voi siirtää asepalveluksen tai raskauden vuoksi.
- näin..
mä hain hesaan lastentarhanopeksi ja pääsin sisälle. tiesin jo pääsykokeiden aikaan että olin lähdössä vuodeksi au pairiksi, mutta halusin silti hakea että oli sitten jo koulupaikka valmiina.
jouduin kirjoittaa kirjallisen anomuksen yliopistolle jossa selitin miksi halusin lykätä opintojen aloitusta. hakemukseni hylättiin ja minlle sanottiin ettei minulle lykkäystä myönnetä. mutta sitten he vain sanoivat että minun täytyy maksaa joku ylioppilaskunnan jäsenmaksu (n.70e) ja sen jälkeen minut kirjataan poissaolevaksi.
joten vaikka he periaatteessa sanoivatkin että lykkäysanomus hylättiin, niin silti sain lykättyä opintoja vuodella koska vain ilmoittauduin poissaolevaksi. eli kun maksaa tuon summan, niin sillä sai sen opiskeluoikeuden pitää. varmaan aika monimutkaisesti selitetty, mutta näin se menee.. eiväthän he koskaan yliopistoilla kerro tästä vaihtoehdosta joka oikeesti on olemassa, he vain sanovat ettei opintoja voi siirtää muun kuin todella raskaan perustelun takia. eli nyt jos pääset sinne kouluun niin laitat anomuksen menemään ja maksat sen maksun niin luulen että se on sillä selvä ja saat pitää opiskelupaikan. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713498
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851516Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251259- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk91788- 62745