Koulussani (AMK) opinnot kestävät vielä kesäkuunkin, joten siltä kuulta saan opintotukea. Miten nyt, kun aloitan harjoittelun kuun alussa (palkaton)? Pitäisikö harjoittelusta ilmoittaa, kun opiskelen kuitenkin samaan aikaan enkä tuosta palkkaa ilmeisesti saa? Olen töissä heinäkuun puoleenväliin, mutta siltä kuulta en ilmeisesti mitään tukia saa, koska aika jää niin lyhyeksi.
On vielä hiukan auki se yksityiskohta, että tulenko saamaan harjoittelusta palkkaa (luultavasti en). Sen olen kelan sivuilta löytänyt, että palkallisesta harjoittelusta pitäisi ilmoittaa. Tarkoittaako se sitten, että menetän kesäkuun tuen, jos palkka menee yli sen rajan, 505 euroa vai mitä olikaan? Että se keskiarvo tosiaan lasketaan pelkästään harjoittelupalkoista eikä vuoden aikana tulleista omista tuloista? Ymmärsinköhän oikein? :)
Opintotuki ja harjoittelu
9
1597
Vastaukset
- ei varma tieto
Mielestäni asia on näin:
Jos saat harjoitteluajalta keskimäärin yli 505 e/kk (elokuun alusta 660e/kk), niin opintotukea ei harjoitteluajalle myönnetä. Tätä sääntöä ei voi kiertää siten, että saisi vaikkapa kesä-heinäkuulta 500e/kk ja elokuulta 3000e/kk, koska kuukausipalkka lasketaan siis keskimääräisenä.
Lisäksi kesältä saadut tulot otetaan normaalisti huomioon tulovalvonnassa.- apua?
Eikö tuo 660e/kk tulekaan koko vuoden alusta asti???
- apua?
apua? kirjoitti:
Eikö tuo 660e/kk tulekaan koko vuoden alusta asti???
"Vuosituloraja lasketaan siten, että jokaista
tukikuukautta kohden tuloa voi olla 660
euroa ja jokaista tuetonta kuukautta kohden
1 970 euroa."
"Vuosina 2006 ja 2007 saaduissa tuloissa
noudatetaan aiemmin voimassa olleita tulorajoja:
505 euroa tukikuukautta kohden ja
1 515 euroa tuetonta kuukautta kohden."
Eli vuoden 2008 alusta alkaen on tuo 660 ollut voimassa. Syksyllä nousee vain opintoraha, tulorajat on siis nousseet jo tammikuussa. - Sekoitat asiat!
apua? kirjoitti:
"Vuosituloraja lasketaan siten, että jokaista
tukikuukautta kohden tuloa voi olla 660
euroa ja jokaista tuetonta kuukautta kohden
1 970 euroa."
"Vuosina 2006 ja 2007 saaduissa tuloissa
noudatetaan aiemmin voimassa olleita tulorajoja:
505 euroa tukikuukautta kohden ja
1 515 euroa tuetonta kuukautta kohden."
Eli vuoden 2008 alusta alkaen on tuo 660 ollut voimassa. Syksyllä nousee vain opintoraha, tulorajat on siis nousseet jo tammikuussa.Tässä puhutaan kahdesta täysin eri asiasta, ole tarkkana!
Opintotuen epääminen HARJOITTELUKUUKAUSILTA on riippuvainen HARJOITTELUKUUKAUSIEN palkasta. Jos saat yli 505e/kk (31.7.08 saakka) tai 660e/kk (1.8.08 alkaen), niin tukea ei HARJOITTELUKUUKAUSILLE myönnetä.
Tulorajat VUOSITULOVALVONNASSA ovat kyllä muuttuneet 1.1.2008 alkaen, mutta HARJOITTELUAJAN palkan rajat nousevat vasta 1.8.2008! - Anyoneeee
Sekoitat asiat! kirjoitti:
Tässä puhutaan kahdesta täysin eri asiasta, ole tarkkana!
Opintotuen epääminen HARJOITTELUKUUKAUSILTA on riippuvainen HARJOITTELUKUUKAUSIEN palkasta. Jos saat yli 505e/kk (31.7.08 saakka) tai 660e/kk (1.8.08 alkaen), niin tukea ei HARJOITTELUKUUKAUSILLE myönnetä.
Tulorajat VUOSITULOVALVONNASSA ovat kyllä muuttuneet 1.1.2008 alkaen, mutta HARJOITTELUAJAN palkan rajat nousevat vasta 1.8.2008!Jos aloittaa toukokuun alussa harjoittelun, vaikka koulua on vielä jäljellä, ja harjoittelusta saisi palkkaa yli tuon 505 euroa, niin ei sitten saisi sitä opintotukea, joka normaalisti sille kuulle kuuluisi?
- näinpä...
Anyoneeee kirjoitti:
Jos aloittaa toukokuun alussa harjoittelun, vaikka koulua on vielä jäljellä, ja harjoittelusta saisi palkkaa yli tuon 505 euroa, niin ei sitten saisi sitä opintotukea, joka normaalisti sille kuulle kuuluisi?
se näyttää menevän. Lisäksi on huomioitava, että harjoittelussa ei oteta huomioon kuukausien yhteenlaskettua tuloa, vaan lasketaan joka kuukausi erikseen. Eli mikään harjoittelukuukausi ei saa mennä yli 505 euroa.
- opintorahassa, mutta
Anyoneeee kirjoitti:
Jos aloittaa toukokuun alussa harjoittelun, vaikka koulua on vielä jäljellä, ja harjoittelusta saisi palkkaa yli tuon 505 euroa, niin ei sitten saisi sitä opintotukea, joka normaalisti sille kuulle kuuluisi?
Mielestäni asumislisään ja lainatakaukseen kuitenkin säilyy oikeus, vaikka opintorahaa ei harjoittelupalkan vuoksi saisikaan. Kannattaa tarkistaa.
- Miksinäin
http://www.kela.fi/in/internet/keskot.nsf/WebPrintView/F04F2F011BA1278FC22574420046EED1
Katsokaapa kys. linkki.
Kelalta ovat vastanneet, että opintorahan voi kokonaisuudessaan saada, vaikka harjoittelupalkka ylittäisikin tuon 505e/kk.
Mikä siis on oikein?
Minulle nimittäin on maksettu (tai maksetaan 4.pvä, näkyy kuitenkin jo nyt tilillä) kesäkuunkin opintoraha, vaikka en sitä erikseen ole hakenut ja olen työharjoittelussa. Harjoittelun palkkani ylittää moninkertaisesti tuon 505e/kk. - Luruli
Tietääkseni AMK:n tukikuukaudet ellei niitä erikseen peru on syyskuusta kesäkuuhun eli 10 kuukautta.
Kelalla on sivustollaan laskureita joilla voi laskea mm. kuinka paljon saa vuositulosi korkeintaan olla, jotta voit silti saada opintorahan. 10 kuukauden tukiajalla vuosituloraja on 10540 euroa eli opintoraha vähennyksen jälkeen kuukaudessa koko vuoden aikana saisi tienata 630 euroa. Vuositulorajan ylitys saa olla korkeintaan 220 euroa, jotta takaisinperintää ei käynnistetä.
Harjoitteluajalta voi saada palkkaa pelkästään tai sitten esim. opintorahan ja palkan lisäksi. Tällöin tietysti opiskelijan pitää osata katsoa, ettei palkkalisä ylitä vuositulorajoja. Jotkut harjoittelupaikat eivät maksa ollenkaan palkkaa, jolloin harjoitteluaika menee opintorahalla. (näin ilmoitettiin meille harjoitteluinfossa 2013).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514535Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1272971Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412732Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 541302
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031072- 471065