Saako apteekista reseptitöntä lääkettä koiran nenäpunkki ongelmaan vai pitääkö käydä eläinlääkärillä? Onko kellään tietoa minkä nimimen lääke ja hinta? Katsooko eläinlääkäri koiran sieraimia? Maksaako se sierainten tarkistus kun se käyttää tähystintä jossa on valo?
Saako apteekista hoitoon lääkettä?
8
16175
Vastaukset
- terristi
on pienen pieni hämähäkkieläin jota harvoin nähdään mitenkään, koiraa hoidetaan oireiden perusteella.
Reseptitöntä lääkettä et saa vaan pitää ainakin soittaa ell. Stronghold on lääkkeen nimi. - Lappalaiskoiriensa ihminen
Hoidetaan Stronghold-nimisellä koiran niskaan pipetillä laitettavalla nestemäisella loishäätöaineella, yleensä ohje tehdä tämä kolmesti 2 vkon välein.
Toinen tapa on antaa Milbemax-nimisiä tabletteja koiran koon mukainen määrä kerran viikossa kolme - neljä kertaa.
Stronghold on isohkolle keskikokoiselle (-40kg) koiralle yksi kolmen pipetin paketti viitisen kymppiä.
Milbemax saman kokoiselle koiralle 2 tablettia kerralla 3-4 krt -siis viikon välein- yhteensä siis tässä esimerkissä 6-8 tablettia. Kahden kpleen pakkaus toista kymppiä.
Kaikki talouden koirat on hoidettava samalla kertaa riippumatta siitä näyttävätkö ne oireita, sitä on joka tapauksessa kaikilla. Kaikki eivät oireile. Samoin kaikki, joiden kanssa on oltu tekemissä, pitää hoitaa. Muuten tämä kiertää vain tartuntana edelleen koiratuttavapiirissä.
Nämä saat halvimmalla eläinlääkäriltäsi.
Yleensä nämä diagnosoidaan tyypillisestä oireilusta.- summerwoman_86
on myös nenäpunkkeja. Se pelkkä käynti(jossa kävin viimeekerral) ei maksa, mutta onko tietoa katsooko eläinlääkäri valotähystimellä koiran sieraimia, maksaako se?
- summerwoman_86
Mun koiral on punkkiliuos iholla joten onko jommastakummasta aineesta haittaa jos laittaa tämän kertomasi liuoksen niskaa?
- Kissat
Tarttuuko tuo kissoihin?
- koiruli
Kissat kirjoitti:
Tarttuuko tuo kissoihin?
Voiko koiralla todettu nenäpunkki tarttua
siihen kissasta?? Onko nenäpunkin kohdalla
oltava aina lähikontakti sairaaseen
eläimeen, vai voiko se vain "tulla jostain"??
kiitos vastauksista.....
- Nenäpunkkijokavuosi
Voi tarttua kissasta koiraan ja toisinpäin. Kaikki talon kissat ja koirat tulee hoitaa samalla kerralla. Ei tarvitse välttämättä edes kosketusta leviäkseen
- Anonyymi
Nenäpunkki ei tartu kissoihin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2183469Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401693Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991581- 921439
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461384Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601316Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121238Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t271129Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1241069Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät90975