Luokanopehalukas järkeilee

Hämikseen

Hei, olen koittanut vähän tehdä tutkimusta minne paikkoihin opiskelemaan luokanopettajaksi olisi minulla parhaat mahdollisuudet päästä. Vuonna 2007 vähiten pisteitä että pääsi soveltuvuuskokeisiin vaadittiin Lapissa, Savonlinnassa ja Joensuussa. Eniten taas Oulussa, Helsingissä ja Jyväskylässä. Soveltuvuuskokeisiin kutsuttiin taas eniten ihmisiä Hämeenlinnassa, Helsigin ja Jyväskylän ohessa.Vähiten Oulussa, Raumassa ja Savonlinnassa.
Näistä tilastoista päättelisin että kouluihin ns. `helpoin`päästä tässä järjestyksessä:

Savonlinna
Lappi & Kajaani sama
Rauma & Joensuu sama
Turku & Oulu sama
Hämeenlinna
Helsinki & Jyväskylä sama

eli vaikein Helsinkiin ja Jyväskylään, helpoin Savonlinnaan.
Uskotteko että päätelmäni ovat oikeita?
Kuitenkin tänä vuonna hakijoita oli todella paljon enemmän kaikissa yliopistoissa, joten asetelmat ovat saattaneet vähän muuttua, onko kelään tilastoja tai tietoja tämän vuoden valinnoista. Millä pisteillä minnekin soveltuvuuskokeisiin päässyt, ja minne ollut eniten hakijoita?

Mietiskelenkin nyt että jos en nyt pääse sisään (Hämeenlinna), niin minne minun kannattaisi hakea ensi vuonna. Hämeenlinna olisi lempparini, kakkosena Helsinki ja kolmantena Turku, mutta en kyllä toisaalta kestä jos en pääse toisenakaan kertana vielä mihinkään kouluun. Sain kirjallisesta kokeesta 139,5 pistettä, raja Hämeenlinnaan oli 115. Muista rajoista en tiedä. Minulla ei ole lukiodiplomia, työkokemusta enkä, ole kirjoittanut matematiikkaa. Minulla on E äidinkielestä, M reaalista ja englannista ja C ruotsista.
Onko kellään tietoa millä kokonaispisteillä viime vuonna pääsi esim. Hämeenlinnaan, eli paljonko minun pitää vielä saada soveltuvuuskokeesta. En edes tiedä miten tämä 139,5 muutetaan niiksi pieniksi pisteiksi?

1

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • armastanska

      itse olen myös menossa hämeenlinnaan soveltuvuuskokeisiin, raakapisteitä mulla on 176.33.

      Minullakaan ei ole lukiodiplomia, työkokemusta kylläkin enkä ole kirjoittanut reaalia. Mitä noilla työkokemuksella ja diplomeilla tekee? ei tietääkseni mitään..

      Valituthan valitaan vakava soveltuvuus yo tai vakava soveltuvuus, ja vakava ilmeisesti pisteytetään valintakokeeseen kutsuttujen kesken siten, että parhaiten pärjännyt/pärjänneet saavat sen 20 pojoa ja siitä numeraalisesti järjestyksessä aina nollaan ja heikoiten kirjallisessa kokeessa menestyneeseen asti.

      Mä ainakin aion mennä sisään, joko hlinnaan tai jyskylän erkkapedaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe