Apua löysiin jalkoihin? :(

auttakaa pliis

Laumanvartijallani 7kk on niin löysät takajalat että astuessaan ne lähes tulkoon huojuvat ennenkuin saavat tuen maanpintaa vasten. Koira liikkuu hyvin muuten, ei ongelmaa mutta nuo takajalat todella laittavat silmään. Mikä auttaisi tähän? Pelkään että jos jaloissa on jotain vikana niin liika liikunta voi pahentaa asiaa. Koira liikkuu tällä hetkellä omilla pelloillamme reilut puoli tuntia päivässä vapaana niin että juoksee ja spurttailee, muuten on pihassa jossa lähinnä kävelee

9

3071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on sanonut? ja millainen on koiran ruokinta?
      huono ruoka tekee temput jaloille :(

      • tarkastus

        Kokemuksesta voisin sanoa,että eläinlääkärin tarkastus.Ettei olisi synnynnäistä esim.kasvuhäiriö yms.Koira voi kuitenkin KÄRSIÄ kovastikkin.Ei se ruoka ole aina kuitenkaan syy, tärkeä ruokinta toki on, mutta muutakin voi olla syynä.


      • auttakaa pliis
        tarkastus kirjoitti:

        Kokemuksesta voisin sanoa,että eläinlääkärin tarkastus.Ettei olisi synnynnäistä esim.kasvuhäiriö yms.Koira voi kuitenkin KÄRSIÄ kovastikkin.Ei se ruoka ole aina kuitenkaan syy, tärkeä ruokinta toki on, mutta muutakin voi olla syynä.

        Kasvattaja asuu ihan eri puolella suomea enkä ole kasvattajasta kuullut sen kummemmin. Mistä tietää että koiralla on kipuja? Kun hän leikkii ja riekkuu kuin mikä tahansa normaali pentu. Ruokaa hän on syönyt isojen rotujen pentunappulaa


    • Kuvatsii

      epäilisin normaalia kasvun tuomaa löysyyttä vielä takapäässä,kunnes lihaksisto voimistuu niin löysyyskin katoaa!!se kieltämättä on hurjan näköistä lyllerrystä ku takapää huojuu sinne tänne!!

      • muutosta

        Itse odoteltiin lihaksiston vahvistumista puoli vuotiaaksi, mitää ei tapahtunu,muuta kuin,koira kasvoi,ja sitten jalat jo rupesi meneen alta.Jouduimme lopettamaan puoli vuotiaana.Surullista.


      • auttakaa pliis
        muutosta kirjoitti:

        Itse odoteltiin lihaksiston vahvistumista puoli vuotiaaksi, mitää ei tapahtunu,muuta kuin,koira kasvoi,ja sitten jalat jo rupesi meneen alta.Jouduimme lopettamaan puoli vuotiaana.Surullista.

        Kauheaa! =( Meidän pennulla on lihaksia takajaloissa joten sen vian täytyy olla jalkojen sisällä. Takajalkojen liikkeet ovat lyhyemmät kuin samanrotuisilla pennuilla elikkäs koira astuu lyhyempää taka askelta eikä vie jalkoja niin taakse. Ystäväni suositteli cartivet nimistä lisäravinnetta, onko kokemusta tästä?


      • kasvattaja
        auttakaa pliis kirjoitti:

        Kauheaa! =( Meidän pennulla on lihaksia takajaloissa joten sen vian täytyy olla jalkojen sisällä. Takajalkojen liikkeet ovat lyhyemmät kuin samanrotuisilla pennuilla elikkäs koira astuu lyhyempää taka askelta eikä vie jalkoja niin taakse. Ystäväni suositteli cartivet nimistä lisäravinnetta, onko kokemusta tästä?

        Vaikka kasvattaja asuu eri puolella Suomea olisi silti hyvä ilmoittaa asiasta.Kasvattaja itse ei välttämättä soittele perään syystä että kasvatteja voi olla 100!Pennun omistajalla ehkä tämä yksi, meillä päin useimmin pentu ottaa yhteyttä.Kasvattajakin toisinaan. Ehkä kuitenkin kannattaisi tutkituttaa pentu asiasta tietävällä lääkärillä, ennen kuin otetaan lisäaineet käyttöön.Vika voi olla muuallakin kuin jaloissa, esim selkä ja niska voi aaltoilla takajalka kipuna.Mutta toivotaan että teillä on kaikki ok!Hyvää kesän jatkoa teille!


    • ruoka-ei penturuokaa jättir...

      Heips!

      kavereillani on laumanvartijoita (pyrenneittenkoiria) ja heille tulee hyvin helposti jalkojen kanssa ongelmia kun koira kasvaa suhteessa ekoina kuukausina paljon ja tämä kuulostaa hullulta, mutta osa kenneleistäkään ei syötä pentunappuloita ollenkaan vaan aikuisen koiran ruokaa 7-viikkoisesta lähtien juuri siksi ettei koira kasva liian nopeasti. Kasvattajista monet suosivat liotettuja nappuloita ja kaverinikin koirat pennuista lähtien(7kpl pyrrejä)
      ovat saaneet ravinnokseen aikuisen koiran ruokaa liotettuna jotta kasvu ei ole nopeaa vaan hidasta joten luut ehtivät mukaan kovaan kasvuvauhtiin.
      Koita antaa aikuisen koiran ruokaa jolla voisi vielä hillitä kavuavauhtia, älä ruoki pentunappulalla siinä on kovasti aineosia jotka edistävät kasvua ja kun jättirotu kasvaa kovin nopeasti sen pehmeät luut ei ehdi mukaan vaan kävelystä tulee "juopuneen oloista".
      Kävelytä mahdollismman pieniä lenkkejä/mutta usein vaikka muutama sata metriä ja kysy vaikka ihan ulkopuoliselta kasvattajalta neuvoa, kyllä pyrenneittenkoiran kasvattajat neuvovat vaikka koira ei ole heiltä otettukaan, kuitenkin he ajattelevat tätä koiraa.
      Tsemppiä ja hyvää kesäää!
      Terv.
      2 pyrreä ja 5 kissaa

      • röntgeniin,

        kipsi päähän ja varpaisiin...

        Eli elkää nyt antako ohjeitanne näkemättä edes koiraa. Lääkäriin vaan koira, jos vaivaa epäilet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksoisliekki-ihmiset

      Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.
      Ikävä
      283
      2477
    2. Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?

      Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.
      Ikävä
      89
      1572
    3. Osta säkin sellainen

      Osta säkin sellainen makkaratakki
      Ikävä
      29
      1352
    4. Lupaa mulle nainen rakas

      Että otat minuun heti yhteyttä jos jotain sattuu. Pyydän, että et kuvittele olevasi yksin. Minä haluan olla sinulle joku
      Ikävä
      62
      1328
    5. Rikos keskellä päivää Suomussalmella

      Kaksi henkilöautoa törmäsi Suomussalmella viitostiellä taajaman kohdalla, kun kuljettaja ajoi yllättäen STOP-merkin taka
      Suomussalmi
      57
      1316
    6. Et voi pettää minua nainen

      Niin kauan kun ei olla yhdessä. Silti tykkään sinusta. Ehkä me vielä päädymme yhteen, mutta en voi toivoa sulta nyt mitä
      Ikävä
      76
      1233
    7. Oletko jo saanut apua mt-ongelmiisi?

      Ja onko harhat helpottuneet? Vieläkö tunnet että sinua seurataan, ja kotonasi käydään poissa ollessasi?
      Ikävä
      179
      1232
    8. Olit nainen vanhentunut

      ei ole aika ollut armelias sulle.
      Ikävä
      74
      1148
    9. Menetit hyvän miehen.

      Paluuta ei ole. 😱
      Ikävä
      53
      1139
    10. Autoilijan epäillään ajaneen useiden ihmisten päälle Ylöjärvellä Mikkolantiellä

      Suora lähetys kello 10.40: Ilves/2 isännöi Tampere Unitedia harjoitus­ottelussa – katso peli selostettuna Ihmiset: Toimi
      Ylöjärvi
      40
      1092
    Aihe