Apua löysiin jalkoihin? :(

auttakaa pliis

Laumanvartijallani 7kk on niin löysät takajalat että astuessaan ne lähes tulkoon huojuvat ennenkuin saavat tuen maanpintaa vasten. Koira liikkuu hyvin muuten, ei ongelmaa mutta nuo takajalat todella laittavat silmään. Mikä auttaisi tähän? Pelkään että jos jaloissa on jotain vikana niin liika liikunta voi pahentaa asiaa. Koira liikkuu tällä hetkellä omilla pelloillamme reilut puoli tuntia päivässä vapaana niin että juoksee ja spurttailee, muuten on pihassa jossa lähinnä kävelee

9

3196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on sanonut? ja millainen on koiran ruokinta?
      huono ruoka tekee temput jaloille :(

      • tarkastus

        Kokemuksesta voisin sanoa,että eläinlääkärin tarkastus.Ettei olisi synnynnäistä esim.kasvuhäiriö yms.Koira voi kuitenkin KÄRSIÄ kovastikkin.Ei se ruoka ole aina kuitenkaan syy, tärkeä ruokinta toki on, mutta muutakin voi olla syynä.


      • auttakaa pliis
        tarkastus kirjoitti:

        Kokemuksesta voisin sanoa,että eläinlääkärin tarkastus.Ettei olisi synnynnäistä esim.kasvuhäiriö yms.Koira voi kuitenkin KÄRSIÄ kovastikkin.Ei se ruoka ole aina kuitenkaan syy, tärkeä ruokinta toki on, mutta muutakin voi olla syynä.

        Kasvattaja asuu ihan eri puolella suomea enkä ole kasvattajasta kuullut sen kummemmin. Mistä tietää että koiralla on kipuja? Kun hän leikkii ja riekkuu kuin mikä tahansa normaali pentu. Ruokaa hän on syönyt isojen rotujen pentunappulaa


    • Kuvatsii

      epäilisin normaalia kasvun tuomaa löysyyttä vielä takapäässä,kunnes lihaksisto voimistuu niin löysyyskin katoaa!!se kieltämättä on hurjan näköistä lyllerrystä ku takapää huojuu sinne tänne!!

      • muutosta

        Itse odoteltiin lihaksiston vahvistumista puoli vuotiaaksi, mitää ei tapahtunu,muuta kuin,koira kasvoi,ja sitten jalat jo rupesi meneen alta.Jouduimme lopettamaan puoli vuotiaana.Surullista.


      • auttakaa pliis
        muutosta kirjoitti:

        Itse odoteltiin lihaksiston vahvistumista puoli vuotiaaksi, mitää ei tapahtunu,muuta kuin,koira kasvoi,ja sitten jalat jo rupesi meneen alta.Jouduimme lopettamaan puoli vuotiaana.Surullista.

        Kauheaa! =( Meidän pennulla on lihaksia takajaloissa joten sen vian täytyy olla jalkojen sisällä. Takajalkojen liikkeet ovat lyhyemmät kuin samanrotuisilla pennuilla elikkäs koira astuu lyhyempää taka askelta eikä vie jalkoja niin taakse. Ystäväni suositteli cartivet nimistä lisäravinnetta, onko kokemusta tästä?


      • kasvattaja
        auttakaa pliis kirjoitti:

        Kauheaa! =( Meidän pennulla on lihaksia takajaloissa joten sen vian täytyy olla jalkojen sisällä. Takajalkojen liikkeet ovat lyhyemmät kuin samanrotuisilla pennuilla elikkäs koira astuu lyhyempää taka askelta eikä vie jalkoja niin taakse. Ystäväni suositteli cartivet nimistä lisäravinnetta, onko kokemusta tästä?

        Vaikka kasvattaja asuu eri puolella Suomea olisi silti hyvä ilmoittaa asiasta.Kasvattaja itse ei välttämättä soittele perään syystä että kasvatteja voi olla 100!Pennun omistajalla ehkä tämä yksi, meillä päin useimmin pentu ottaa yhteyttä.Kasvattajakin toisinaan. Ehkä kuitenkin kannattaisi tutkituttaa pentu asiasta tietävällä lääkärillä, ennen kuin otetaan lisäaineet käyttöön.Vika voi olla muuallakin kuin jaloissa, esim selkä ja niska voi aaltoilla takajalka kipuna.Mutta toivotaan että teillä on kaikki ok!Hyvää kesän jatkoa teille!


    • ruoka-ei penturuokaa jättir...

      Heips!

      kavereillani on laumanvartijoita (pyrenneittenkoiria) ja heille tulee hyvin helposti jalkojen kanssa ongelmia kun koira kasvaa suhteessa ekoina kuukausina paljon ja tämä kuulostaa hullulta, mutta osa kenneleistäkään ei syötä pentunappuloita ollenkaan vaan aikuisen koiran ruokaa 7-viikkoisesta lähtien juuri siksi ettei koira kasva liian nopeasti. Kasvattajista monet suosivat liotettuja nappuloita ja kaverinikin koirat pennuista lähtien(7kpl pyrrejä)
      ovat saaneet ravinnokseen aikuisen koiran ruokaa liotettuna jotta kasvu ei ole nopeaa vaan hidasta joten luut ehtivät mukaan kovaan kasvuvauhtiin.
      Koita antaa aikuisen koiran ruokaa jolla voisi vielä hillitä kavuavauhtia, älä ruoki pentunappulalla siinä on kovasti aineosia jotka edistävät kasvua ja kun jättirotu kasvaa kovin nopeasti sen pehmeät luut ei ehdi mukaan vaan kävelystä tulee "juopuneen oloista".
      Kävelytä mahdollismman pieniä lenkkejä/mutta usein vaikka muutama sata metriä ja kysy vaikka ihan ulkopuoliselta kasvattajalta neuvoa, kyllä pyrenneittenkoiran kasvattajat neuvovat vaikka koira ei ole heiltä otettukaan, kuitenkin he ajattelevat tätä koiraa.
      Tsemppiä ja hyvää kesäää!
      Terv.
      2 pyrreä ja 5 kissaa

      • röntgeniin,

        kipsi päähän ja varpaisiin...

        Eli elkää nyt antako ohjeitanne näkemättä edes koiraa. Lääkäriin vaan koira, jos vaivaa epäilet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2822
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2050
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1768
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      163
      1355
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1331
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      62
      1262
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      64
      1111
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1059
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1007
    Aihe