miten suodattimia

tulkitaan?

olen aika aloittelija eikä minulla ole käsitystä minkä tehoisia suodatinten pitää olla. miten ne tehot tulkitaan? olen vaan ostanut sen mitä asiantuntijat ovat sanoneet. olisi kiva osata itsekkin niitä tulkita

1

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      - merkki ja malli
      - moottorin teho W watteina ilmoitettu
      - virtaus teho l/h litraa tunnissa
      - valmistus numeroita etc.
      - mahdollinen massatilavuus

      Virtaus teho on tärkein, se saisi olla vähintään kolminkertainen akvaarion tilavuuteen verrattuna, kolmesataalitrainen akvaario siis vaatii virtaus tehokkuudeltaan minimissään n.900l/h kierrättävän suodattimen.
      Suositeltavaa myös olisi jos yli 150 litraisiin akvaarioihin hankittaisiin jo ulkosuodattimia sillä niiden suodatus massatilavuus on ylivoimainen sisäsuodattimiin verrattuna.
      Yleensä harrastajat hankkivat akvaarioihinsa jos minkälaista kalastoa ja paras on silloin että suodattimen tehokkuus olisi ylimitoitettu ennemmin kuin siellä olisi vain pieni sisäsuodatin kierrättämässä vettä ja keräämässä suurempia roskia. Ulkosuodattimeen jää enemmän pientä hiukkasta ja näin akvaariotkin ovat veden puolesta kirkkaampia ja kauniimpia katsella silti elin tärkeän hajoittaja bakteeriston tästä kärsimättä.

      Jos jotain jäi välimaastoon, kysy lisää...

      ESIM.

      Omat akvaarioni ovat suodatin tehoiltaan ylimitoitettuja, huoltoväli jopa vuosi, suodattimilla. Silti teen veden vaihdon säännöllisesti. Akvani kierrätys teho ja massatilavuus ovat melkein viisin kertaiset akvaarioiden tilavuuksiin verrattuna mutta pidän itse sitä seikkaa tärkeämpänä ettei minulle iske nitriitti ja ammoniakki myrkytykset sekä kalasto voi olla ihan mitä tahansa, käytännössäkin.
      Harrastan suurta ahven lajia riikinkukkokirjoa ja toisessa akvaariossa on ihan perus etelä-amerikka kalastoa.
      Mitä heikompi suodatin akvaarion rinnalta löytyy sitä useammin täällä saa lukea ongelmista joita kalat kohtaavat harrastajan hoidossa, eikä syy ole hoitajan vaan liian pieneksi jääneen suodattimen yli kansoitetun kalasto kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe