Moikka! Olen nyt rv 17 0. En ole ihan varma, mutta minusta tuntui, että olisin eilen illalla tuntenut vauvan liikkeet ensimmäistä kertaa. Voiko olla mahdollista? Odotan esikoista ja olen kuullut, että ensikertalaiset tuntee liikkeet vasta lähempänä rv20:tä. Milloin te olette tunteneet liikkeet ensimmäisessä raskaudessa?
Vauvan liikkeet
Tipi79
8782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja eilen illalla tunsin ekaa kertaa potkut ja ne näkyi ihan mahan "möyrimisenä". Jämäkkiä potkuja tuli muutaman kerran ja hyväksi onneksi mieskin kerkesi ne näkemään ja tuntemaan mahan päältä.
kirjoittaa tuohon että olen myös ensikertalainen.
Tunsin myös ekat pienet tumpsahdukset viikolla 17. Kunnolla alkoi kuitenkin tuntumaan vasta pari viikkoa sen jälkeen. Ekaa odotan myös.
Joo, on se ihan mahdollista, itsekin tunsin ekat liikkeet kun viikkoja oli 16 6. Muistan kellonajankin, seitsemältä aamulla :D Tuntui kuin sormenpäällä joku olisi pari kertaa tökännyt alavatsaa. Kyllä sen tietää. :)
Kunnon potkuja, sellaisia mitkä näkyi kumpuiluna mahan päällä, tunsin sitten vasta 20. viikon paremmalla puolella. On se niin ihanaa tuntea vaavin potkut, onnea paljon! :)
Tunsin jo rv 15 ekat liikkeet, ja rv 16 mies tunsi ekan kerran. Esikoista odottelen minäkin..
Eli en siis kuvitellut! Kivaa! Eilen illalla yritin taas tunnustella vatsaa, mutta Toukka ei halunnut eilen potkia sillai, että olisin huomannut. Ehkä Toukka potki selän suuntaan ja siksi niitä ei nyt huomannut. Onhan se aika pieni kaveri vielä tässä vaiheessa. :)
liikkeet rv 14 0 lähtien jolloin istukka oli takaseinässä. Nyt tässä toisessa raskaudessa tunsin liikkeet rv 16 0 lähtien ja nyt istukka on etuseinässä.
Mä tunsin ensisynnyttäjänä rv 16 eli 15 0 ekat selvät potkut. Ja siitä ne sitten voimistui joka päivä.