Nyt meillä on pieni huolenaihe kun toinen kissoistani tuntuu laihtuvan kovasti, ollut tosin melkoisen lihava ennen, mutta nyt on painoa pudonnut jonkin verran, syöminen on ollut normaalia vähäisempää, mutta mistä mahtaisi johtua kun kissa kuitenkin syö (vaikka vähemmän kuin tavallisesti,mutta kuitenkin jotain) mutta ei käy tarpeillaan kuin muutaman päivän välein, ja tuloksena on sellainen pieni "kikkana", pissalla käy kuitenkin normaalisti ja juo hyvin. Risiiniöljyä ja ulostuslääkkeitä on kokeiltu mahdollisen ummetuksen varalta, mutta ei niistä ole ollut apua. Kissa on madotettu ja leikattu 6v poikakissa. Muuten herran käytöksessä ei ole mitään normaalista poikkeavaa, joten jos jollain tulee mieleen mikä mahtaisi poikaa vaivata niin kiitos vastauksista.. Jos tämä tilanne tässä vielä jatkuu ja mikään kotikonsti ei auta niin sitten kyllä lähdetään herraa viemään lääkäriin tutkittavaksi..:)
laihtuminen ja syömättömyys
????
81942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kannattaa käydä tutkituttamassa kissa lääkärissä. Vatsan ja suoliston kunto sekä hampaat ja verikokeet olisi hyvä katsoa. Syömättömyys ja laihtuminen voivat liittyä moneen sairauteen.
Kissalla voi olla ummetusta, jos se ei syö kokoonsa nähden riittävästi.
Mutta luepa ketjusta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000133&posting=22000000035170404
kertomus 10 viimeisestä päivästä.
Ei tarvitse olla näin hurjaa ja kurjaa, mutta kaikki voi tapahtua todella nopeasti ja peruuttamattomasti.
Nyt on poika käytetty lääkärissä, verikokeet ja röntgenit yms otettiin, mitään kunnollista vikaa ei löytynyt vaikka lääkärikin totesi että kissa on sairas. Nyt sitten pakkoruokitaan että poika sais massuun vähän täytettä.. Parafiini-öljyä määrättiin annettavaksi 4-5 tunnin välein 1-2ml, aamulla soitto lääkäriin jos ei mitään muutosta kissan tilassa tapahdu.. Kyllä nyt pelottaa että mikä sitä vaivaa jos ei lääkärikään löydä syytä.
Itselläni oli leikattu uros, jonka paino putosi ja ruokahalu katosi. Samoin käytiin lääkärillä, verikokeiden arvot olivat erinomaiset. Tultiin tulokseen että hammas on kipeä. Kun kissa rauhotettiin, lääkäri totesi syynä olevan agressivinen suusyöpä - ja suureksi suruksemme kissa piti nukuttaa pois kärsimästä. En halua pelotella, kyseessä ei varmastikaan ole sama vaiva - mutta kannattaa kurkata suuhun, itse en sitä ymmärtänyt.
Eiköhän se eläinlääkäri kurkista aina sinne suuhun jos on laitumisesta varsinkin kyse. Kuuluu jo perustarkastukseen.
... mutta silti meille kaikille tuli yllätyksenä tämä! Suussa oli kielen juuressa lähes 2 cm:n pituinen avohaava, jonka reunat täynnä rypälemöistä syöpäkasvainta. En tarkoittanut pahalla, ei heti saa pillastua!
vaan on niitäkin nähty, jotka eivät sitäkään viitsi..
Kissa kuitenkin vähän syö,eikä itse syöminen tunnu näyttävän kivuliaalta, lääkäri myös tarkisti suun, mutta ei löytänyt mitään erikoista. Huolestuttaa nyt kun kissa ei ole käynyt tarpeillaan ollenkaan lääkärissä käynnin jälkeen, paitsi edelleen pissalla normaalisti. Väkisin nyt olen yrittänyt antaa ruokaa,vettä ja parafiiniöljyä, mutta jotenkin tuntuu ettei kissa piristy ollenkaan. Pelottaa että mitähän tässä mahtaa käydä..:(