Kyllä kannattaa ostaa kallis diesel ja maksaa diesel-polttoaineesta enemmän kuin bensasta !
- diesel on niin hiton edullinen ja painava. kallis ostaa, korjata ja huoltaa. Sekä meluisa.
- Paljon on etuja !
- diesel veneet ei enää mene kaupaksi !
- hinnat romahtaa !!
- diesel on niin hiton edullinen ja painava. kallis ostaa, korjata ja huoltaa. Sekä meluisa.
- Paljon on etuja !
- diesel veneet ei enää mene kaupaksi !
- hinnat romahtaa !!
Vastaukset 18
Vanhimmat
pienikulutuksisten diesel matkaveneiden hinnat tulevat nousemaan kysynnän myötä.
Miksi luulet näin.
Eihän veneistä ole pulaa maailmassa
tai
Polttoaine hinnat senkuin nousee nousemistaan.
tai
Tämänkertainen kulutusjuhla on taas päättynyt. Tuulipukukansa pyörii YT-pulmiensa kanssa ja korot senkuin nousee. Ei muutama harmaapantteri tilannetta pelasta. Kysynnän ratkaisee massat ja tällä kertaa se buumi on ohi.
Summasummarum; Minun arvio on että syyskuussa nähdään ostajien markkinat ja veneiden realisointiaalto.
silloin isot ja kuluttavat paatit oli pilkkahinnalla myynnissä, mutta pienikulutuksiset retkiveneet suosiossa. kerroppa miksi tämä polttoaineen kalleus ja lainatilanne poikkeaisi edellisestä?
Edellisen laman aikaan lainan korot olivat jopa 16% ja nyt vain 5 eli eroa on huomattavasti. Niinpä en odota mitään käytettyjen veneiden alennusmyyntiä.
Toki joku aina yt-neuvotteluissa joutuu kilometritehtaalle, mutta muutenhan työttömyys on Suomessa pienempää kuin pitkiin aikoihin.
no nyt toki korot on pienemmät jne mutta jos polttoaineen hinta (diesel) tuplaantuu, niin kyllä menot kasvavat. väkisinkin osa pullahtaa ulos kuplasta ja toteaa veneilyn liian kalliiksi. sentakia osa polttoainesyöpöistä veneilijöistä jää rannalle tai joutuvat vaihtamaan taloudellisempaan veneeseen, jolloin niiden kysyntä kasvaa ja bensa jenkkien tarjonta lisääntyy = hinta laskee.
Suomalaisten velkaantumisaste tänään on kaksinkertainen verrattaessa 15v sitten.
Käsi YLÖS! Oliko jollaki markkaajalla 900.000 markkaa asuntolainaa!! Nyt ihmisten asuntolainojen kesimääräinen lainasumma on n 150.000 euroa. Kun siitä sitten prosentin verran korot nousee ja laina-aika on 15-20 vee on loppusumma lisääntynyt 28.000 euroa. Siinä meni se uusi vene sitten.
P.S. Viime laman jälkeen kyllä dieselveneet oli yhtä lailla realiointikamaa siinä missä muutkin. Muistan erään hollantilaisen sijoittajan joka osti Seaboatin konkkapesästä 26 dieselmatkavenettä, "tänapäivänä naurettavalla" hinnalla, ja möi ne trokareille euroopassa eteenpäin.
Muista että monelle matkaveneilijälle bensa ei edes ole vaihtoehto, koska todelliset matkaveneet on varustettu keskimoottoreilla joita ei onneksi edes bensakäyttöisinä valmisteta. Tämä siksi että luotettavuutta ja pitkäkestoisuutta ei bensiinitekniilla saavuteta.
Samaten paloturvallisuus on bensiinissä kyllä pelottava; tämän takia bensiinikäyttöiset liedet ja lämppärit kiellettiin tästä vuodesta alkaen..
Luotettavuus bensakoneella jopa parempi kuin näillä nykyisilla elektroniikkahirviö tiiseleillä. Paloturvallisuus myös bensiinimoottorilla aivan hyvä, kun hoidellaan hommat huolellisesti ja niinhän pitää veneilyssä olla, olipa se polttoaine mitä tahansa.
Olen samaa mieltä ja dieselfanien pitäisi jo ymmärtää, että uusissa Volvoissa on enemmän tietokoneita kuin keskiverto japsi perheautossa.
Samoin moottorien litratehot ovat rajuja. Vaikka nyt FNM jossa 1900cm3 lohkosta otetaan 165 hevosvoimaa ja autossa samasta lohkosta otetaan tyypillisesti 135.
Mitä taas tulee bensakeittimen ja lämppärin käytön kieltämiseen, on kyseinen direktiivi ollut voimassa jo iät ja ajat, mutta merenkulkulaitos ei ole muistanut asiasta kenellekään kertoa. Siellä kun johto tuntuu iltapäivälehtien ja käräjäoikeuspöytäkirjojen mukaan olevan kiireistä muulla tavalla.
kun puhutaan keskimoottorista tai sisäperäkoneesta. Perämoottoreissa on vielä bensakoneet.
Polttoaineen hinta on vain yksi tekijä.
Jos polttoainekulut hirvittää, niin hankkikaa hitaampi vene. Maksat vähemmän ja nautit enemmän.
Totta on, ettei Dieseliä näillä näkymin enää kannata hankkia taloudellisiin syihin perustuen. Moottorin hintaa ei milloinkaan saa takaisin polttoainekulujen säästöillä, jos hintasuhteet eivät muutu takaisin dieseliä suosivaksi. Puhun nyt tavallisen palkansaajan saavutettavissa olevista veneistä. Todennäköisesti bensiinin ja dieselin ero tulee olemaan tulevaisuudessa hyvin vähäinen.
Kaiken lisäksi dieselmoottorin korjauttaminen on huikean kallista bensiinimoottoriin nähden.
Totta on, että dieselin kulutus on pienempi kuin bensiinimoottorin, mutta olennaista eroa syntyy vasta suuremmissa kokoluokissa. Kun dieselmoottori asennetaan noin 7-metrin kokoluokan veneeseen, lisäpaino vie lähes kaiken hyödyn.
Itse olen vaihtanut sisäperämoottorin dieseliksi runsaat 10 vuotta sitten. Kulutus pieneni hieman, ehkä luokkaa 10 prosenttia. Se ei ollut olennaista, vaan siihen aikaan suuri ero polttoaineiden hinnassa toi säästöä.
Mitä tulee dieselin luotettavuuteen, niin omalla kohdallani tämä ei ole toteutunut. Bensiinimoottorissa ei ollut mitään suuria korjauksia. Pahimmat olivat vuotava merivesipumppu ja pakosarjan puhkisyöpyminen usean vuoden käytön jälkeen. Dieselissä on ollut vakaviakin vaurioita (mm. sylinterikannet). Korjauksen hinnalla olisi lähes ostanut uuden bensiinimoottorin. Moottorin ohjausjärjestelmä antaa aika ajoin erilaisia vikailmoituksia, vaikka todellista vikaa ei olisikaan. Tällöin moottorin tehot on rajoitettu, joten kotiin on tultu pikku hiljaa ontuen. Muutaman kerran moottori ei ole suostunut lainkaan käynnistymään, seuraavana päivänä kyllä. Onneksi tämä on tapahtunut vain kerran muualla kuin kotilaiturissa. Nykyiset dieselit ovat aivan liian monimutkaisia ja korkeaviritteisiä ollakseen luotettavia. Dieselin maine kestävänä moottorina perustuu pitkälti vanhoihin matalaviritteisiin ja hidaskäyntisiin moottoreihin ilman elektroniikkaa.
Ehkä minulla on ollut huonoa tuuriakin. Kuitenkaan en ymmärrä bensiinimoottoreihin kohdistuvaa väheksyntää. Teoreettisesti oikeastaan vain sytytysjärjestelmä voi aiheuttaa dieseliä suuremman vikaherkkyyden. Nykytekniikalla tämäkään ei enää ole suuri ongelma. On totta, että bensiinimoottorit ovat hieman halvalla marinoituja autonmoottoreita, mutta toisaalta siitä on etuakin halpojen huolto- ja korjauskustannusten takia. Mahdollisesti dieselillä saavutetaan enemmän käyttötunteja, mutta suuren hankintahinnan ja ylläpidon kalleuden vuoksi kustannuksissa diesel tulee häviämään selkeästi.
Mitehä miu oikei käy ko mie huristelen höyryllä.
Halo hintaha se tietekii ratkasoo aikatavalla höyrypaati kulutuskertymää mut ko ne halot tehhää omast mehäst.
Nii tietekii se moottorsahanpirulaine juop pensaa...
Että opettelet kirjoittamaan suomeksi näitä viestejä jatkossa.
On aina järkevempi kuin saman tehoinen bensakone. Järki käteen talit. Ja lisänä en laittaisi perhettäni nukkumaan 500 bensa-litran viereen! HALOO!?
Puksuttelen 7m matkaveneellä, jossa 13 heppainen Yanmarin diesel juo polttoainetta reilun 1.5 litraa tunnissa eli reilua kymmentä kilsaa kohti.
Luotettavasti tuo on toiminut.
Pitääkö minun nyt ostaa joku bensakone tuohon tilalle? Minkä merkkisen ostan ja paljonko se kuluttaa ?
Elä vaihda, mutta?
Miksi ei pikku bensakoneita ole? Tarve olisi melkoinen miksi ei esim alle 30 jalkainen purkkari jonka tehotarve on noin 6-20hv voisi ajatella bensakonetta? Sama kone menisi myös fiskareihin. Onhan noita esim perämoottirin moottori josta voisi joku tehdä. Bensakoneet on mukavan hiljaisia ja polttoainekustannuksilla ei moottorin hintaeroa saa koskaan kiinni. Paloturvallisuus on merkittävä dieselin plussa mutta esim 10hv bensakone ja tähän sellanen perämoottorin irtotankki joka riittäisi ainakin minulle mainiosti. Tankki vaan hyvin tuuletettuun tilaan. No ostetaan halpa sole mini 11hv asennettuna vetari huolto 7000€
on todellakin vaikeaa. Totta kai voit ostaa ihan minkä koneen tahansa veneeseesi. Mutta tuskin on järkevää vaihtaa sitä Yanmariasi (jos se toimii) toiseen dieseliinkään.
Ei taida oikein sinullakaan tuo luetun ymmärtäminen olla kohdillaan. Ehdota nyt edes jotain bensarutkutinta tuommoiseen matkaveneeseen.
Tai koko venettä bensakonetta, jos vaikka pistäisin koko veneen vaihtoon ja vähän uudemmaksi. Seitsenmetrinen hidas, uudehko matkavene bensaa syövällä keskituupparilla siis.
Ja halpahan sen tietysti tulisi olla koska bensakoneet ovat niin paljon halvempia kuin dieselit.