Anteeksi jos on väärä palsta, neuvokaa oikeaan, jos niin on. ;-))
Olen pienellä työttömyyseläkkeellä, alle 800e brutto kelan kanssa.
sairastan astmaa, ja diabetesta.
Olen kuullut jostain "hoitotuesta", ja että ihmiset silloin voisivat hakea kuntoutusta, mutta en tiedä tarkemmin mitään siitä.
tietääkö täällä joku neuvoa, kun en löytänyt itse tietoa, mistä löytäisin tiedot?
Olen pienellä työttömyyseläkkeellä, alle 800e brutto kelan kanssa.
sairastan astmaa, ja diabetesta.
Olen kuullut jostain "hoitotuesta", ja että ihmiset silloin voisivat hakea kuntoutusta, mutta en tiedä tarkemmin mitään siitä.
tietääkö täällä joku neuvoa, kun en löytänyt itse tietoa, mistä löytäisin tiedot?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kelan sivuilla tietoa:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/230801104113EH
Ja en voi saada ainakaan ennen kuin eläke on vanhuuseläke. Eli ei makseta työttömyyseläkeläiselle.
Se on sitten vielä lähes vuosi siihen.
Hyvä kun sain selväksi, niin en haikaile turhaan päästä joko astma tai diabetes kuntoutukseen.
Kiitti paljon, ja mukavaa kesää.
Jos olet työttömyyseläkkeellä ollesasi sairastunut siten, että et kykenisi enää työhön, voit hakea työkyvyttömyyseläkettä.
Sairauspäivärahaa ei tarvitse hakea, vaan hankit B-lausunnon ja täytät työkyvyttömyyseläkehakemuksen. Tässä vaihdetaan vain eläkelajia. Kun saat päätöksen työkyvyttömyyseläkkeestä, voit hakea hoitotuen.
Ja sitten kuntoutusasiaan. Työttömyyseläke ei sulje pois mahdollisuutta hakea kuntoutukseen.
Astmakurssille voit hakea. Kelan sivuilla www.kela.fi kohdasta kuntoutukseen, voit itsekin selata kurssirekisteriä. Vasemmalle aukeaa valikko, josta täppäät ensin kohtaa kuntoutuskurssi ja valikon laajennuttua kohtaa kurssitarjonta. Hakusanalla astma, löydät listan kursseista.
Diabeteskursseja järjestää Diabeteskeskus Tampereella. Siitä voit tarkemmin lukea Diabeteskeskuksen nettisivuilta.
1)Työikäisten kurssien hakuohje on tässä(alle 65 vuotiaat)
Kurssille voi tulla joko Kansaneläkelaitoksen (Kelan) kuntoutusasiakkaana (KKL 12 §) tai terveydenhuollon maksusitoumuksella. Vuonna 2008 järjestetään erityinen "Tyypin 2 diabeteksen hoidon tehostamiskurssi", joka on tarkoitettu nimenomaan terveydenhuollon maksusitoumusasiakkaille.
2)Eläkeläiset(yli 65-vuotiaat
Eläkeläisten kurssit järjestetään Raha-automaattiyhdistyksen (RAY) tuella. Kurssille voi tulla joko terveydenhuollon maksusitoumuksella tai itse maksaen. Kurssille tulon edellytyksenä on omatoiminen selviytyminen päivittäisistä toimista tai omaisen/avustajan mukaantulo.
Hinnat:
• Eläkeikäiset (yli 65-vuotiaat) itse maksaen 250 €, hintaan sisältyy täysihoito ja opetus.
• Omaiset 230 €, hintaan sisältyy täysihoito.
• Maksusitoumushinta terveydenhuollolle 500 €, hintaan sisältyy täysihoito, opetus sekä lääkärin vastaanotto. Maksusitoumushinta on omavastuuhintoja korkeampi, koska RAY ei tue julkisen terveydenhuollon toimintaa.
Olen se ap, ja astmaa olen sairastanut lapsesta asti, välillä oli vuosia "uinumassa" paheni, ja taas muuton ansiosta helpotti. Nyt tasapaino sen suhteen ei ole ok, joten taas etsitään lääkettä mitä sietäisin, ilman kaikkia sivuvaikutuksia.
2diabetes on vasta puolenvuoden lääkityksellä, ja nyt aika hyvin hallinnassa.
Seurattiin ensin vuosi, ja pakko vaan oli lääkitys aloittaa, vaikka ruokaremonttikin onnistui.
Eli tuo diabetes on eläkeaikana tullut.
Olen 62v, jä käsittänyt joutuvani 63v tämän uuden eläkelain mukaan vanhuuseläkkeelle? Käytetäänkö kuitenkin edelleen noissa kursseissa 65v ikää?
Eläkkeen taso ainakin "huononi" kun ei enää laskettukaan 3 viimeisen vuoden mukaan, eli nyt sitten työttömyyseläke tosi pieni. Siksi ei mahdollisuutta mihinkään maksulliseen, juuri ole.
Kiitos noista kurssitiedoista, varmaan monelle uutta asiaa.
Koetan käydä kirjaston koneella katsomassa, itsellä puh.netti, ja vaikea selata isoja sivuja, missä paljon klikkauksia, jää jotain aina "huomaamatta", vaikka monia asioita voikin katsoa ja lukea.
Hyvää kesää, kiitos vastauksesta.
Tiedoksesi se, että kaikki Kelan kurssit ovat maksuttomia asiakkaille. Matkoista maksetaan jälkikäteen korvaus sairausvakuutuslain mukaan. Omavastuu on 9,25 euroa/suunta.
On paljon kursseja(myös astmaan), joille voi hakea yli 65-vuotiaatkin.
Kelalla on velvollisuus neuvoa ja etsiä sopivaa kurssia, joten voit käydä kyselemässä kotipaikkakuntasi kelasta. Pyydä että pääsisit kuntoutusasioita hoitavan virkailijan puheille.
Nuo diabeteskurssit ovat poikkeus. Eläkeläisten kohdalla vastuu on terveydenhuollolla. Monet kunnat kustantavat omavastuuosuuden. Kela kustantaa vain työssäolevien kurssit.
Hyvää kesää Sinullekin.