Eli miten toimia? Mies liian huolehtivainen (onko kaikki hyvin, tarvitko jotain), haluaisi että oltaisiin 24/7 yhdessä ja todella mustasukkainen. Valittaa kuinka elämä menee huonosti, ei saa töitä, ystäviä ja sukulaisia kuollut josta masennusta ym ym ja minä olen hänen sanojensa mukaan ainut asia tässä elämässä joka saa jaksamaan.. No, en halua olla se. Olen siis kauris, mainittakoon se. Haluan tiettyä vapautta ja itsenäisyyttä mutta olen kuitenkin aikamoinen "hoivaaja" luonteeltani.. En haluaisi aiheuttaa hänen elämäänsä kauheaa kaaosta vain lähtemällä..
..vaikka juuri sitä kaipaisin.
Miten kertoa Neitsyelle (M)..
8
2041
Vastaukset
- codetsu
jos on vähääkään minunlaiseni tuo huolehtivaisuus
on juurikin sitä huolta kun vaistoaa ettei kaikki ole ihan kuten pitää silloin alkaa kyseleen mikä on ja toinen ku ei vastaa tai ei kerro totuutta kyseleminen jatkuu kunnes se totuus tulee julki
valitettava piirre mutta kun janoaa tietoa sitä on saatava ja varsinkin suhteen tilan tieto on tärkeää jos ei se muuten tule ilmi sillon pitää alkaa kysellä
jos miehellä ei ole muuta elämää kuin sinun kanssasi
kuten edellä haiskahtaa olisi äijän syytä hommata jotain muutakin tekemistä ettei masennus vie
ja mies vikise
elämässä on paljon arkipäivän onnellisuutta pieniä hymyätuottavia asioita ne on vain opittava huomaamaan
jos suhteessa on jotain mätää sen kyllä minä ainakin haistan ja vaistoan
neitsyeissä on se hyvä puoli että olemme hyvin mukautuvia ja kykeneviä muuttumaan jos olosuhteen sitä vaativat siksi yleensä kyselyt haistelevat sitä mitä pitäsi olla tai millainen pitäsiolla jotta paremmin pystyisi vastaamaan toisen tarpeisiin ja pitämään hänet onnelisena vierellään
epäkohdat pitää tuoda julki vaikka toinen siitä hermonsamenettäsikin totuus on aina parempi kuin epä tietoisuus se kalvaa syvältä ja tekee olon hermostuneeksi ja kasvattaa nagatiivisia olotiloja
jos olet jo päättänyt että et halua olla hänen kanssaan sano se ja kerro miksi niin on
ja käytä siihen aikaa...
jos taas suhteessa on asioita joista et pidä ja muuten suhde olisi sinulle toimiva
kerro se hänelle ja saat sen mitä pyydät
toinen paremmin ymmärtää sinua ja osaa korjata suhteen epäkohdat !
kerro tunteistasi kerro kaikesta puhu hänelle
anna tiedon janoiselle se mitä hän kaipaa Tietoa !
opeta hänet tuntemaan sinut
ja päin vastoin sinunkin on hyvä tuntea hänet
puhumalla asiat selviävät eivät puhumattomuudella
huutamaan ei kannata alkamaan
minut se lyö lukkoon aina
en suostu keskustelemaan ihmisen kanssa joka on menettänyt malttinsa
toiv. tästä on jotain apua- tuo kuulostaa
niin tutulle. Arvostan neitsyt miestä todella paljon, juuri tuon kaiken takia mitä sanoitkin..
Olen samaa mieltä, huutamaan en rupea enkä sitä myöskään kuuntele. Mies kertonut että edellinen naisystävä vain huusi asioista ja se veti hänet täysin lukkoon.. Oli mielummin hiljaa kuin alkoi huutamaan takaisin. Sai sitten ajan myötä tarpeekseen ja on sitä mieltä myös että asiat selviävät puhumalla.
Kiitos sinulle, otan asian esille ja kerron omat tuntemukseni ja haluan totta kai kuulla mitä hänelläkin on sanottavanaan! - ajattelisivat noin.
Ajatuksesi olivat todella hyviä, mutta kun niitä neitsyt miehiä löytyy monenlaisia. Itse olen törmännyt vain puhumattomiin joilta saa itse kysellä missä mennään, eikä siltikään tahdo saada mitään vastausta.
- ja itteään kehua
ajattelisivat noin. kirjoitti:
Ajatuksesi olivat todella hyviä, mutta kun niitä neitsyt miehiä löytyy monenlaisia. Itse olen törmännyt vain puhumattomiin joilta saa itse kysellä missä mennään, eikä siltikään tahdo saada mitään vastausta.
älä usko, älä luota, älä hetkeäkää - omaa etuaan vain lepertelyillä ja selittelyillään hakee!
- älä selittele
ota ja lähde!
Yksinkertaista!- olin joskus
kaurisnainen neitsytmiehen kanssa, ja pidemmän päälle se alun huolehtimine alko vaa tuntua mustasukkaselta kyyläämiseltä ja omaa rauhaa ei saanu ikinä. oma neitsyt jätti sillon joskus koska tapasin kaverimiehen lupaa kysymättä. (ja mitään ei siis tosiaan tapahtunut eikä pitänytkää) mieti tarkkaan millane oma miehes on ja suhtees kantsii tietty aina yrittää eka keskustella ongelmista. mun neitsytmiehen kanssa se ei vaan onnistunu.
- Miss Blue
..tuo on yks keino, keino välttyä ongelmilta. Oon huomannut, et sillä Codetsu-nimisellä riittä asiaa. Siis hyvää sellasta. En mä ala nyt mielistellä, enkä etenkään sen takia kun kyseinen herra neitsyiden asiaa ajaa, mut pisteet sille. Siinäs näette: ei kaikki neitsyt miehet ole niin huonoja mitä kuvitellaan...
- ElisaC
Olen juuri lopettelemassa katastrofaalista suhdetta Vaakamieheen. Itsetunto on melkein nollilla ja kova suru puserossa.
En voinut milloinkaan Kauriina ymmärtää Vaa'an (mielestäni) välinpitämättömyyttä itseäni kohtaan. Hän ei koskaan "auennut" minulle. Olin liian jörö ja hän taas.. Se taas johti päättymättömään ketjureaktioon.
Minusta tuollainen huolehtiminen, hoivaaminen ja huomioiminen tuntuisi taivaalliselta. Sellaista en saanut koskaan kokea Vaa'alta. Toivoisin kuitenkin sitä kokevani vielä elämässäni.
Mustasukkaisuutta ei kenenkään pitäisi kokea ilman syytä. Pieni mustuilu osoittaa mielestäni vain välittämistä. Liika on jo sairautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500