Harkinnassa on yksi tonni joka asettaa isoja rajoituksia siihen rakennettavalle talolle. Sen takia siinä joutuisi tod.näk. käyttämään arkkitehtiä piirtämään talon.
Talon haluaisin pystyyn mahdollisimman helposti eli hyödyntää mahdollisuuksien mukaan talopaketteja.
Mille kaikille talofirmoille voi lähettää valmiit piirustukset ja pyytää tarjouksen sen mukaisesti tehdystä talopaketista?
Tuleeko tällainen ratkaisu maksamaan miten paljon enemmän kuin se, että valitsee talofirman mallistosta talomallin ja tekee siihen mahdollisesti jotain pieniä muutoksia?
Minkä talofirmojen kanssa on hyviä kokemuksia yo. toimintavasta?
Kiitos kommenteista!
Talon haluaisin pystyyn mahdollisimman helposti eli hyödyntää mahdollisuuksien mukaan talopaketteja.
Mille kaikille talofirmoille voi lähettää valmiit piirustukset ja pyytää tarjouksen sen mukaisesti tehdystä talopaketista?
Tuleeko tällainen ratkaisu maksamaan miten paljon enemmän kuin se, että valitsee talofirman mallistosta talomallin ja tekee siihen mahdollisesti jotain pieniä muutoksia?
Minkä talofirmojen kanssa on hyviä kokemuksia yo. toimintavasta?
Kiitos kommenteista!
Vastaukset 12
Vanhimmat
näin meillä
...ei lähellekään aina ole "helppo" - eihän ne useinkaan rakenna kohteitaan kuin vesikattoon tjsp.
Sitävastoin lähestulkoon kaikki talopakettifirmat tekee omilla arkkitehdin luonnoksilla, mutta aika moni heittää aika monen arkkitehdin kuvat sivuunkin - kaikki arkkitehdit ei suostu ymmärtämään, että pitkälle tuotteistetuissa talopaketeissa on erityispiirteensä, joita pitää kunnioittaa, jos aikoo tarjouksen saada. Esimerkiksi elementin leveyden suhteen suurin osa elementtifirmoista on hyvinkin nuukia - 3-metrisellä pöydällä ei tehdä 3,1-metrisiä elementtejä tehokkaasti, jos tehdään ensinkään.
Sitten on alalaa myös ihan oikeita "helpon rakentamisen palveluyrityksiä" - esittelen niistä yhden, Jyväskylän seudulla toimivan http://www.mestaritalot.com/ - Mestaritalon saa yksilöllisenä - vaikka luonnossuunnitelut sisältäen - avaimet käteen ihan "oikeana valmistalona" - näistä "muka valmistaloista poiketen" saa Mestaritalot tekemään vaikkapaa talo puunkaadosta alkaen aina loppusiivouksen suorittamiseen asti - ilmankos he jossain vaiheesa käyttivät slogania: paljon enemmän kuin talopaketti...
Vastaavia pieniä "oikeita valmistalofirmoja" on myös muilla paikkakunnilla. Eikä yksikään valtakunnallinen "muka valmis talo" -firma yllä lähellekään samalle tasolle.
Talopaketista tehtäessä joutuu itse haalimaan kaikki eri alojen ammattilaiset työmaalle, tekemään heidän kanssaan erilliset sopimukset yms. eli rakennuttamaan. Rakennuttamalla itse, saattaa säästää satasen tai hieman enemmänkin neliöhinnoissa, mutta samalla joutuu tekemään ihan oikeasti työtä ja ottamaan riskiä.
Ja tämähän ei ollut Raunolta ns. "piilomainos", eihän? Ei yhtään?
Mitä eroa tähän ko. firmaan on sillä että otat jonkun talopaketin "avaimet käteen"? Ei siinä vaihtoehdossa tarvitse itse työmiehiä paljoa etsiä eikä pinoa sopimuksia allekirjoitella?.
...kuvailla tilannetta, että on kolmenlaisia talopakettikokonaisuuksia, ja mitä niiden valitsemisesta seuraa rakennuttajan näkökulmasta. Yritän vielä ilman tuotenimiä:
1) Perinteinen talopaketti: sisältää suurinpiirtein seinät, eikä niitäkään aina kokonaan tehtynä => rakennuttaja joutuu pestaamaan sekalaisen seurakunnallisen erilaisia toimijoita tai tekemään itse valtavasti
2) Itseään valmistaloina markkinoivat valtakunnallise yrityksetkin toimittavat useimmiten taloja ilman maatöitä, liittymiä yms. - tyypillisimmillään nk. valmistalon hinta pitää kertoa noin luvulla 1,2 jotta kokonaiskustannukset (ilman tonttia) saadaan selville.
3) On myös "oikeita" valmistaloja, jollaisen hankkii se, joka ei viitsi sormiaan liata edes noissa maatöissä tai loppusiivouksissa. Näitä ei kuitenkaan ole valtakunnallisten merkkien joukossa ainoatakaan, vaan nämä ovat leimallisesti paikallisia - useimmiten lisäksi aika pieniä toimijoita.
Pahoittelen, jos joku otti tuon edellisen kirjoituksen piilomainontana.
Pariin otteeseen yritin saada tarjousta omista piirustuksista. Eipä olleet yhteydessä lupauksista huolimatta.Leuhkaa touhua.
...on tapana ollut jättää osa pyydetyistä kohteista tarjoamatta, mutta myös suoraan ilmoittaa milloin eivät tarjoa. Mestaritalon pojilla on hyvin selkeä käsitys siitä, millaisia taloja he tekevät ja säästävät sekä omaa että asiakkaan energiaa sillä, etteivät tarjoa sellaisia kohteita, jotka ei sovellu heidän konseptiinsa tavalla tai toisella.
teki aikoinaan omista piirustuksista talon. Hinta oli samaa luokkaa kuin heidän oma mallistonsa vaikka talo oli huomattavasti eri tyylinen (loivan rinteen talo, erikoinen kattoratkaisu yms).
Tarjouspyyntö lähetettiin 8 firmalle ja 6 vastasi (mm. Kastelli, Omatalo, Plania Jukan lisäksi)
asiakkaan omista piirustuksista, eikä ole juurikaan kalliimpaa kuin heidän omat mallit. Johtuu ilmeisesti pre cut rakentamisen joustavuudesta, kun ei olla sidotut johonkin elementti mittajärjestelmään.
...on kyllä ihan joustavia tuolta osin.
talonaihioita, se onkin huomattavasti kalliimpaa kuin "oman malliston" tuottaminen.
Vaikken aina ihan samoilla linjoilla olekkaan kun besserwisseri RK, kyllä hänellä luultavasti enemmän tietoa on rakennuttamisesta kun monella meillä.
Itse sorruin ekan talon kohdalla "pakettiin" johon ihan pikkuisen kuulemma tarvittiin omaa työtä.
Siis kaikki työ suomeksi sanottuna, tuli lautakasa.Kaikki varmaan arvaa mistä on kysymys.
Tehtiin sitten se ja seuraavaksi vahingosta viisastuneena otettiin Lappli suurelementti arkkitehdin piirustuksilla ja kaikki sujui aivan ok. Kokonaisprojektinhallinta konsultilta. Eli melkein jo valmistalo, mutta vielä oli aika paljon omaa hommaa.
Nyt kun taas piti työn perässä muuttaa niin päätin että josko katsastelen että onko noita ihan oikeita valmistaloja olemassakaan ja onhan niitä. Paikallinen pieni, mutta alalla kuulemma erittäin hyvämaineinen rakennusfirma jonka kanssa tehtiin sopimus omista kuvista, ja he jatkoivat siitä.
Kun muutettiin niin oli vessapaperitelineetkin paikoillaan siinä mihin arkkitehti oli ne piirtänyt ja kivetykset pihassa.
Eli olen samaa mieltä. Ei noita valmistaloja ole massamyynnissä olemassakaan. Ei volyymimyynti voi eikä halua sekaantua jokaisen asiakkaan vaatimuksiin ja erikoisuuksiin.
Ei kannata maksaa arkkitehdille kun maa on täynnä hyviä malleja. Katso vaikka
http://www.omakotihaku.fi/