Ystäväni, vl-nainen, neljän lapsen äiti on ollut lyhyessä suhteessa toiseen miehee ja odottaa nyt viidettä lasta tietääkseen nimenomaan tälle miehelle. Tapahtumaketjun syyt ovat moninaiset ja itse ( joskaan en itse uskovainen olekaan) tämän erehdyksen pystyn ymmärtämään, tilanne on kuitenkin enemmän kuin hankala.
Miten vl-yhteisö tulee suhtautumaan hekilöön, kun asia käy ilmi, minkälaisia tulevaisuudenkuvia ystävälläni on?
Miten vl-yhteisö tulee suhtautumaan hekilöön, kun asia käy ilmi, minkälaisia tulevaisuudenkuvia ystävälläni on?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Entäpä jos kantaisit enemän huolta omasta elämästäsi... ;-)
Omassa elämässäni on tällä hetkellä kaikki kohdallaan, mutta ystäväni on hädissään, pois tolaltaan ja mieleltään epävakaassa tilassa. Tästä syystä yritän sen minkä pystyn auttaa häntä, koska itse hän ei juuri nyt tiedä yhtään mitä tekisi, eikä myöskään uskalla puhua ko. asiasta yhteisön sisällä, tapahtuma on hyvin tuore. Ihmettelen asennettasi, ehkä sen on tämän individualistisen ajan mukainen, että huolta ei saa tuntea kenenkään muun asioista kuin omistaan. Ikävä kyllä minä ainakin tunnen.
...ainakaan siita mita "yhteiso" sanoo. Tuohan on puolisoiden oma asia. Mies antaa pettamisen anteeksi jos antaa. Ja mistas se yhteiso saa sen tietaa? Mies kertoo kaikille vai? Eihan siihen voi kukaan sanoa mitaan. Jos ei nainen yhtaan kadu, muuttaa esim. rakastajansa kanssa asumaan, niin sitten sita ei enaa pideta uskovaisena, mutta jos se pyytaa anteeksi (siis mieheltaan),sita pidetaan edelleen uskovaisena, kuten ennenkin.
Ja mies antaa h'änelle sen anteksi, mutta päättää otteekin ero.
Kuinka siihen suhtauduaan.
Eikä se niin varmaa ole eteikö , sen lapsesta näe, joissaklin perheissä on vanhemmät melkein mustia, ja lapsia jotka ovat vaaleavirisiä.
Ero on niin suuri että se hyuutaa vastaan että onkos nuotkin tämän perheen lapsia.
Anteeksiantamusta siellä on jaettu jos joskus vähän järeämmästikkin.
Lapsen ulkonäkö voi seurakuntalaiset ohjata oikeisiin päätöksiin, myös tutkimisen kuin tuomionkin täytäntöönpanossa.
Vahankaan pienemmissa yhteisoissa on tietysti ihmisia, joilla on niin kapea elama, etta pitaa repia jutun juurta siita etta joku lapsista on erinakoinen. Ei se kai pelkka lestadiolainen ilmio ole. Maalaiskylissa aina harrastettu. Jos mies ei pysty antamaan pettamista anteeksi, se ottaa eron, oli lestadiolainen tai ei. Mutta jos naista ruvetaan sen takia yhteisossa syrjimaan, niin jo on kumma. Lestadiolaisuus ei ainakaan siihen mitenkaan kehota.
Sinullako on mitari jolla mittaat anteeksiannon syvyyttä.
Jos Jumalan sanaan on taikaa, niin se sano Joita minä rakastan, niitä minä nuhtelen ja kuritan.
Syntynyt lapsi, koska vanhemmat ovat avioliitossa. Välien selvittely on vanhemmille kuuluva asia. Aika vaikea muuten jo tässä vaiheessa olla varma kenen se lapsi on. Vl yhteisöllä ei ole olemassa "huoneentaulua", josta käytäisiin katsomassa, miten pitäisi "suhtautua."
Siinäpä se kun ei tiedetä kuinka noissa asioissa OIKEIN toimitaan!
Siis jos PETETTY eroaa, niin se ei saa olla vaikuttamassa uskoon eikä seurakunnan ja hänen väleihinsä.
Hän tekee vain sen mitä Jeesus lupaa tehdä, tällaisen asian apahtuessa.
Mitenkä neljän lapsen äiti kerkiää käydä vieraissa?? Minä en tuota oikein usko. Hyvä kun omansa kanssa kerkiää rakastelemaan..!
Joapa 10-15 lapsen Äititkin persoja sivuhyppyille.
Pikkaisen hypähtää aisoistaan välillä, vaihtelu kai virkstää.
Mutta minä ottaisin miehenä eron.
Sinähän vatkasit tätä juttua jo vauva-ek:lla, eikö vastaukset riittäneet ?
Kovin konkreettisia vastauksia en ole saanut, niitä kaipaisin.
sano suoraan minkälaisen vastauksen haluat, sitten harkitaan annammeko sellaisen vastauksen sinulle.
Kyseinen henkilö pyytää aviopuolisoltaan anteeksi, jos aviopuoliso antaa asian sydämestään anteeksi, kaikki asiat ovat kunnossa. Myös lestadiolaisessa yhteisössä on valitettavasti juoruämmiä ja tiukkiksia, jotka luulevat ,että heillä on oikeus puuttua toisen elämään, mutta he tekevät siinä syntiä. Minä tunnen erään pariskunnan, jolla on avioton lapsi, enkä tiedä, että kukaan heitä nykyäää paheksuisi, kummankaan käytöstä. Alkuun kun asia oli tuore, asiasta juoruttiin, mutta nyt kun asiat ovat sovittu ja kunnossa, asiaa ei juuri muisteta eikä muistella.
Silloin kun annetaan anteeksi, asia on todella anteeksiannettu!
Mutta se ei sitä estä etteikö mies voi anteeksiantamisen päälleottaa avioeronkin.
Se on muuten petetyn YKSITYIS Privigelium.
YKSITYISOIKEUS johon ei etes Seurakunnalla ja juoruämmillä ole asiaa mennä sotkemaan.