Hei!
Onko kukaan tarkastellut tämänpäiväisen matematiikan pääsykokeiden malliratkaisuja?( http://www.dia.fi/pdf/insmat08vastaukset.pdf )
Neljännen eli kirpputehtävän ratkaisu osui silmään, sillä en usko etenkään a) - ratkaisun numeroarvon olevan oikea.
Ainoa mahdollisuus kirpulla päästä takaisin alkupisteeseen kolmen hypyn jälkeen on hypätä kerran oikealle ja kaksi kertaa vasemmalle.
Tällöin todennäköisyys P = P(o,v,v) P(v,o,v) P(v,v,o) = 0,229 (tehtäväsarja B).
Onko malliratkaisuissa mahdollisesti virhe vai kädetänkö vain itse oikein huolella?
Matikan pääsykokeiden malliratkaisut
4
927
Vastaukset
- tehty
Jees, en ota tuohon todennäköisyyslaskuun kantaa kun jätin itse suosiolla tekemättä.
Mutta virheistä sattui itselleni silmään heti 1a):ssa tuo lyhin etäisyys pyörästä, varmaankin janan PO pituudesta pitäisi vähentää r eikä lisätä. :P Vai onko loma kirjoitusten jälkeen vienyt kaiken kyvyn ymmärtää :ASD- Cfr
Vähentäähän siitä pitäis.. ja kyllä ne tuolla vähentääki, vaikka siinä plussa onki välissä.
Esim. A:ssa Neliöjuuri 73 3 =(noin) 5,5
Eli 1 tehtävässä malliratkaisujen vastaukset on oikein, vain kaavassa siis tuo merkkivirhe. - rektobas
Cfr kirjoitti:
Vähentäähän siitä pitäis.. ja kyllä ne tuolla vähentääki, vaikka siinä plussa onki välissä.
Esim. A:ssa Neliöjuuri 73 3 =(noin) 5,5
Eli 1 tehtävässä malliratkaisujen vastaukset on oikein, vain kaavassa siis tuo merkkivirhe.Joo mun mielestä kans noi samat vähän epäilyttäviä. Mulla oli d-sarja ja sain vastaukseksi a-kirppuun 3*0.26^2*0.74
- ihmettelyä
rektobas kirjoitti:
Joo mun mielestä kans noi samat vähän epäilyttäviä. Mulla oli d-sarja ja sain vastaukseksi a-kirppuun 3*0.26^2*0.74
mua jäi kans korpeamaan tuo 4 a - kohta. mielestäni olin sen oikein laskenut. malliratkaisu oli erilainen, mutta sama lukuarvo kuitenkin ja ilman pisteitä jäin siitä tehtävästä. vaadin vielä oikaisua asiaan, mutta ei auttanut. kai sitä sitten on vaan itse tyhmä kun ei tajua mikä mättää ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857455- 965394
- 2574605
- 444505
- 623257
- 492685
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222348- 492323
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292322- 412184