Eristys riippumatossa

Olen hullaantunut netissä arvosteluja lukemalla ja kuvia katselemalla riippumattoretkeilyyn. Seuraavan palkan saapuessa olisi tarkoitus hankkia seuraavanlainen riepu: http://www.hennessyhammock.com/specs-ul-asym.html

Arvosteluja lukiessa olen huomannut, että hiukan viileinä öinä ja muutenkin riippumaton pohja on yksinään liian kylmä, kun oma paino litistää makuupussin alta. Kuitenkin tavallinen solumuovipatja tuntuu ajatuksena epäkäytännölliseltä, kun nukkuma-alusta on kuitenkin pehmeä, lämpö vain pitäisi saada säilymään.

Osaisiko joku kertoa tai arvailla, miten hyvin esimerkiksi avaruushuopa pitäisi sen lämmön yksinään makuupussin kera? Entä esimerkiksi tälläinen alumiinifolio alusta? http://www.vapaa-aika.com/asp_sivut/..\images\501660.jpg

Toivottavasti joku karaistuneempi eräretkeilijä osaisi vastata!
147829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

En nyt tiedä karaistuneisuudestani, mutta tälle keväälle olen joitain öitä roikkunut ohuessa nailonmatossa. Riippumatto on tosiaan kylmä. Mulla on ollut siinä ohut solumuovipatja, on mukava, ei se heikennä riippumaton etua mutta vie tilaa repussa. Keveyden ja pienemmän tilan vuoksi kokeilin alupinnoitteista alustaa, jossa on pari milliä solumuovia. Kylmä oli, ei voi suositella yöpakkasilla. Kesäkelissä riittävä. Kannattaisiko kokeilla laminaatin alle tarkoitettua eristettä, siitä voisi taitella sopivan kokoisen, matossa hyvin pysyvän alustan?

Äänestä

Hopealakana kyllä heijastaa 80% säteilylämmöstä takaisin, mutta kun melkein kaikki lämpöhukka tapahtuu johtumalla eikä säteilemällä, ei lakanasta ole mitään hyötyä. Toimivin systeemi olisi varmaan toinen makuupussi sidottuna riippumaton alapintaan, mutta hankala viritettävä. Lienee pakko tyytyä siihen solumuovialustaan.

Riippumattoja käytetään enimmäkseen tropiikissa, siksi tällaista lämpöongelmaa ei ole osattu ottaa huomioon niitä ulkomailta käsin kehuttaessa. Mitä opimme tästä?: varusteet olosuhteitten mukaan, siellä riippumatto, täällä havupohjainen laavu ja rakovalkea...

Äänestä

...mutta sama ongelma:
Kylmä tulee alta.

kokeilin tavallista makuualustaa,mutta se taipui painoni alla jotenkin niin paljon,että sen reunoilta riitti vielä kylmää (oli tuulinen paikka!)

Ajattelin ommella tuohon alle jonkinlaisen taskun,jotta sinne voisi sujauttaa jotakin erstävää,esim minulla kotona olevan piknic-huovan,jossa toinen puoli on villaa,välissä ohut superloni ja toinen puoli hopeoitua muovia.
Tai voisin uhrata joskus Partiokaupasta ostamani solumuovin,joka on niin iso,että peittää kolmen hengen teltan pohjan ja leikata siitä riippumaton pohjan kokoisen palan ja kokeilla sitä.
Tuo solumuovi on senverran ohut,että sen voisi sitten kääriä riippumattoineen päivineen rullalle rinkan läpän alle.

Ja Erätoverista katos.

Äänestä

Retkeilysopissa on myynnissä malli, jossa on tupla pohja ja niiden pohjien väliin voi työntää retkipatjan. Samahan se on jos maanpinnalla nukkuu makuupussissa retkipatjalla. Mä en suosittele mitään kevyttä patjaa, sillä se on kylmä. Itsetäyttyvä yli 30 mm patja on ihan hyvä riippumattoon. Sellaista itse käytän enkä mä valita sen enempää kuin teltassa maaatessani. Tuo riippumatto on muuten erittäin kätevä. Laitat sen minne vaan, eikä maan pinnalla ole merkitystä.

Äänestä
  • Onnistuuko riippumatossa hyvin nukkuminen kyljellään? Vai vaatiiko aina selällään pötkötyksen?

    Äänestä

Kylkinukkuja kysyi hyvän kysymyksen.
Kylläpä riippumatot on mielestäni selälläännukkujille.
Itselleni ei sopinut,kun tuntui,että hartiat menee kasaan.

Oikeasti kai noissa saa suoremman asennon nukkumalla ikäänkuin vinottain.
Ei siis maton pituussuuntaisesti.
Ainakin alkuperäisissä riippumatoissa nukutaan vinottain.

Äänestä

ostin just yhdeksällä eurolla Oslo-makuupussin ja raksin siitä vetoketjun pois. seuraavaksi hommaan Shelbyltä velcroa muutaman metrin ja kiikutan ompelijalle. Tuota voi käyttää peitteenä tai riippumaton alla eristyksenä ainakin kesäkeleillä.

Äänestä

Amazonas moskito hammock testattu, eristyksenä eli patjana oli sadeviitanvuori ja tuo Oslo-makuupussi päällä. Hyttyset eivät tuikanneet läpi, mutta pitivät melkoista konserttia auringonnousuun asti. Oliskohan lpt ollut yöllä alimmillaan ollut jotain 13 astetta ja aamulla auringon noustua ylemmäs tuli jo kuuma eli hiki.

Äänestä

Itse yövyin viime kesänä pari yötä Ticket-to-Moonin riipparissa. Riippumatossa käytin kahta solumuovia, jotka eivät sitten millään pysyneet paikoillaan. Kun solumuovit olivat ojennuksessa, makuupussi oli kierossa. Kun pussi oli suorassa, makuualustat olivat vinossa. Jos makuualustojen väliin jäi yhtään rakoa, niin kylmä yöilma tuntui ilkeältä selässä. Yhtenä iltana pyörin varmaan tunnin ennen kuin sain riippumaton suoraan. Oli siinä varmaan leirintäalueen naapureilla ihmettelemistä. Ja kuselle on turhan nousta, tai sama ruljanssi toistuu.

Mutta kun setti on ojennuksessa, unikin tulee mukavasti. Eli, suosittelen käyttämään liukaspintaista makuualustaa tai kaksikerroksista riippumattoa, jolloin saa väliin tukevasti makuualustan. Jos ilmatäytteisen makuualusta saa vielä esim. pyykkipojilla tiukasti paikoilleen, voi homma onnistua paremmin.

Ensi kesänä uusi yritys. Etenkin saaristossa melojalle tuo on huippu, koska majoitteen voi laitaa mille tahansa kivelle, jossa on pystyssä kaksi puuta ja hitunen tuulensuojaa.

Äänestä

No mulla on edelleen tenth wonderin lämpöeristetty riippari hyttysverkolla, eipä siinä tule selälle kylmä, ainakaan niin helposti kuin perusriipparissa.
Turre tuossa ratkaisu sulle: http://www.ddhammocks.com/product/underblanket

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Roikkkuja kirjoitti:

Olen hullaantunut netissä arvosteluja lukemalla ja kuvia katselemalla riippumattoretkeilyyn. Seuraavan palkan saapuessa olisi tarkoitus hankkia seuraavanlainen riepu: http://www.hennessyhammock.com/specs-ul-asym.html

Arvosteluja lukiessa olen huomannut, että hiukan viileinä öinä ja muutenkin riippumaton pohja on yksinään liian kylmä, kun oma paino litistää makuupussin alta. Kuitenkin tavallinen solumuovipatja tuntuu ajatuksena epäkäytännölliseltä, kun nukkuma-alusta on kuitenkin pehmeä, lämpö vain pitäisi saada säilymään.

Osaisiko joku kertoa tai arvailla, miten hyvin esimerkiksi avaruushuopa pitäisi sen lämmön yksinään makuupussin kera? Entä esimerkiksi tälläinen alumiinifolio alusta? http://www.vapaa-aika.com/asp_sivut/..\images\501660.jpg

Toivottavasti joku karaistuneempi eräretkeilijä osaisi vastata!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu