psykolokille lähete.

Niin jos meen hakee terveyden huollon kautta lähetettä taitaa olla paniikkihäiriö mulla. niin meneekö tolla lähetteellä jonoon vai tarviiko itse jotain soitella psykologille tai joku vastaava vastaanotolle. olen ensimmäistä kertaa tämän edessä. Pelkästään jo pelottaa ajatus mennä lääkäriin ja yrittää avautua ja kertoa ongelmistani.
3249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

-
työpaikan terveydenhuoltoa vai kunnallista terveyskeskusta?

Äänestä
  • niin siel kävin kuunteli ja oli melkovarma että olisi paniikkihäiriö kyseessä ja pisti lähetteen ja kehotti menisin että saavat kuulla tilanteeni. kuulemma postista tulee kuoressa haastattelu aika.

    Äänestä

jos koet olevasi paniikissa, josta et tunnu yksin selviytyväsi. Hae rohkeasti ammattiauttajien apua. Usein käy huonosti jos jää yksin masennustensa tai muiden psykoottisten oireilujen keskelle. Huonosti usein käy myös, jos lähipiirissä ei ymmärretä, eukä osata auttaa, vaan aletaan vieroksua peläten, että tauti tartuu. tai sitten haetaan kirjastosta psykiatrian kirjoja, joita sitten innolla luetaan, saadakseen selville mikä "sairaus" nyt on kyseessä. Sitten kun om "maalaisjärjellä2 keksitty oirelehtivalle "tauti", leimataan hänet sellaiseksi loppuelämänsä ajaksi, niin että oirelehtiva itsekin alkaa uskomaan tai sitten käyttää koko energiavarastonsa puolustaakseen itseään väärää diagnoosia vastaan. On ymmärrettävää, että ns. taitekohdassa yksin en jaksa-lääkäriin en uskalla mennä, pelottaa ja jännittää uusi askel. Ota rohkeasti se ensiaskel. Mene vaikka paikalliseen terveyskeskukseen. Kerro alustavasti ahdistuneisuus. Kyllä sieltä sinut sitten ohjataan "ammattilaisten" apua saamaan. Tulet huomaamaan, että se pelko osoittautuu aiheettomaksi. tulet huomaamaan kuinka helppo ja helpottava sinun on puhua ahdistuksestasi niille, joilla ei ole ennakko asenteita sinua kohtaan, ainoastaan halu, että parannut ja he voivat olla osaltaan auttamassa paranemistasi. Kaikkea hyvää sulle. Pärjäilehän:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdgs kirjoitti:

Niin jos meen hakee terveyden huollon kautta lähetettä taitaa olla paniikkihäiriö mulla. niin meneekö tolla lähetteellä jonoon vai tarviiko itse jotain soitella psykologille tai joku vastaava vastaanotolle. olen ensimmäistä kertaa tämän edessä. Pelkästään jo pelottaa ajatus mennä lääkäriin ja yrittää avautua ja kertoa ongelmistani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu