niin mieheni on kosimassa minua tuossa viikonloppuna.aloin vaan miettimään että pitääkö minun ostaa miehelleni sormus ja mies ostaa mulle vai miten se menee ihan "virallisesti".tahtois et tää kihlaus menis "oikeeoppisesti" koska haluan muistella sitä sitten vanhempana. :) asiallisia vastauksia vaan kiitos! :)
Vastaukset 5
- virallista tapaa
Ei ole mitään "oikeaoppista" tapaa. Toisten mielestä meni jo pieleen eli ette ole toimineet "oikeaoppisesti", kun olette etukäteen sopineet, että koska mies kosii.
Omasta mielestäni kihlaus on mennyt "oikeaoppisesti", kun on jollain tavalla sovittu naimisiin menosta. Eli esim. mies on kosinut ja nainen suostunut = kihlaus. Se riittää. Sormukset tulee sitten vain merkiksi kihlauksesta. Jos tulee.
Paras tapa ja mitä on kiva muistella on vanhana se mikä itselle sopii ja tuntuu hyvältä. Toisten mielestä miehen pitää maksaa molemmat sormukset ja jonkun tavan mukaan sormuksen pitää maksaa kahden kuukauden palkan verran... Toisten mielestä nainen ostaa sormuksen miehelle ja mies naiselle jne. Sormus voidaan ostaa etukäteen ja pujottaa kosinnan yhteydessä sormeen tai hankkia kihlauksen jälkeen.
Tästä ei tainnut olla kauheasti apua, jos etsit sitä yhtä ainutta oikeaoppista tapaa! Ja se on teille tärkeää. - kihlausta
haluat niin on tainnut jo mennä mönkään sellainen, kun kerran tiedät etukäteen kosimisesta.
- niin..
tais sit mennä mönkään..:) ei vaan ku mun mies on niin huono pitämään salaisuuksia.:) mut sain vastauksen noista sormusasioista kiitos vaan.
- tyylillään!
niin.. kirjoitti:
tais sit mennä mönkään..:) ei vaan ku mun mies on niin huono pitämään salaisuuksia.:) mut sain vastauksen noista sormusasioista kiitos vaan.
Ehkä kosimis-hetkestä ei kannata tehdä liian jäykkää, etukäteen suunniteltua ja kaavoihin kangistunutta. Tunnelma on pääasia, ei yksityiskohdat. Siis, että menikö joku nyt "oikein".
- StippaS
Miten taivaan tähden näistä asioista pitää tehdä näin vaikeita!?
Mies tuo sinulle sormuksen ja teette hetkestä kauniin oli se hetki sitten missä tahansa tai tapahtuu miten hyvänsä! Kyse on kuitenkin teistä kahdesta ja mies on ehkä joutunut enemmän tai vähemmän keräämään rohkeutta kyseiseen ratkaisuun.
Arvosta sitä äläkä haihattele muuta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371433Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71962
- 97868
- 48865
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686