Meille tuli Yaris (1,3 Sol) pari vuotta sitten kesällä. Auto tuli kakkospeliksi eli sillä ajellaan pääsääntöisesti lyhyempää työ- ja kauppareissua, sekä kaupungissa että sen ulkopuolella. Tällä hetkellä mittarissa n. 15 tonnia.
Auto on osoittautunut erinomaiseksi valinnaksi. Yhtään mitään vikaa ei ole esiintynyt tähän saakka. Vain bensaa tankkiin ja ajoa, välillä pesu on tietenkin ollut tarpeen. Ensimmäisenä poistettiin se takakontin välipohja joka syö turhaan tavaratilaa. Yaris on ihmeen tilava sisältä, ei uskoisi kuskin penkillä ollessa auton ulkomittojen olevan kuitenkin melko kompaktit. Jarppa on myös tyylikäs, erottuu edukseen massasta, toisin kuin niin monet muut pikkuautot. Autossa on myös nykyaikainen turvavarustus.
Tojota ei ollut halvin vaihtoehto, taisi olla sieltä kalleimmasta päästä itse asiassa, ilmastointeineen jne. varusteineen (tosin Tojota liike hyvitti vaihdokista avokätisemmin kuin muut). Pätkääkään ei ole kaduttanut tuon hankinta, joten suosittelen varauksetta, jos kaipaa näppärää ja laadukasta pikkuautoa.
Auto on osoittautunut erinomaiseksi valinnaksi. Yhtään mitään vikaa ei ole esiintynyt tähän saakka. Vain bensaa tankkiin ja ajoa, välillä pesu on tietenkin ollut tarpeen. Ensimmäisenä poistettiin se takakontin välipohja joka syö turhaan tavaratilaa. Yaris on ihmeen tilava sisältä, ei uskoisi kuskin penkillä ollessa auton ulkomittojen olevan kuitenkin melko kompaktit. Jarppa on myös tyylikäs, erottuu edukseen massasta, toisin kuin niin monet muut pikkuautot. Autossa on myös nykyaikainen turvavarustus.
Tojota ei ollut halvin vaihtoehto, taisi olla sieltä kalleimmasta päästä itse asiassa, ilmastointeineen jne. varusteineen (tosin Tojota liike hyvitti vaihdokista avokätisemmin kuin muut). Pätkääkään ei ole kaduttanut tuon hankinta, joten suosittelen varauksetta, jos kaipaa näppärää ja laadukasta pikkuautoa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olet täysin väärällä alalla! Suosittelen sinulle siirtymistä jonkun mainosfirman palkkalistoille, kaupallinen koulutuksesikin sopii kuin nyrkki silmään sinne. Kannattaa tosiaan harkita! Mielenrauhaa!
No johan viisauksia latelet. Mistä moinen hyökkäys?? Kerroin vain oman mielipiteeni perustuen omiin kokemuksiini. Eikös se ole tämän palstan tarkoitus?
Ja tiedoksi: en ole mainos- tai autofirman palkkalistoilla. Ykkösauto meillä on volkkari, enkä ole mitenkään siihenkään sidoksissa, vain omistaja.
Asialinjaa enemmän, vähemän tuubaa, kiitos.
tämänkin palstan kuten tiettyjen muidenkin palstojen vakio sontakasa. Joka levittää pelkällä olemuksellaan vastenmielisyyttä takuu varmasti ymrilleen. Kaikki kaikoa sen lähettyviltä.
Myös meillä on Yaris ollut pari vuotta ongelmia ei sitten ainuttakaan. Pelanut todella hyvin ajettu sillä tosin vasta 46000km. Itse tykkään sillä ajaa kokoiseksen tilava auto.
on paatunut tojolahkolainen joka vyöryy massan mukana suvisunnuntaiseen paikallisen tojotakaupan tojotapäiville hakemaan ilmapalloja, juomaan mehua ja syömään kuumaa hernekeittoa suoraan soppatykistä tuulipuku kahisten, tarralenkkarit jaloissaan sekä kruununa päässään aito tojota-lippis. Siellä sitten koko perheen voimalla kehutaan juuri viikon kestäneestä vuosihuollosta tullutta avensiskorollavaristansa, johon huolto on tietämättään vaihtanut lähes koko tekniikan maahantuojan suosituksesta takuuseen, viattomuutta, luotettavuutta sekä huikeaa muotoilua toisten harmaaseen massaan kuuluvien uskonveljiensä kanssa. Ah, tätä onnea ja mielenrauhaa!
Jos et sattunut vielä tietämään: tämä on keskustelupalsta jossa on tarkoitus vaihtaa järkeviä mielipiteitä autoista, tässä osastossa siis Yarkisesta. Tämä ei ole mielenterveyspalsta, jota näyttäisit kuitenkin enemmän kaipaavan.
Käy säädättämässä mediciinit kohdilleen, kyl se ahistus siitä sitten helpottaa.
Yhdyn varauksetta kommentteihisi, myös me olemme vaimoni kanssa olleet enemmän kuin tyytyväisiä Yariksen omistajia aika tarkalleen 2 vuoden ja 35 000 km ajan nyt.
Meillä tosin on 1.0 terra perusmalli, ja aivan niin kuin jo sanoitkin, löpöä tankkiin ja huoltokirjan mukaiset huollot tehty, mutta ei ensimmäistäkään ongelmaa, mikä tuntuu lähes ihmeeltä, tällaisesta entisestä Ford- ja VW-omistajasta. Toki noissakin merkeissä omat hyvät puolensa oli, mutta täytyy myöntää, että tuo huolettomuus on kyllä ollut todella iso sulka Toyotan hattuun.
tojopalstalla ihastellaan kun tojolla on ajettu 15000 ilman ongelmia. Voin kertoa ajaneeni 65000 km ilman ongelmia citroenilla!!! ja 110000 opelilla sekä 600000 BMW:llä (siis kuusisataatuhatta) . Nyt on alla kohta 50000 ajettu Ford S-MAX, eikä vieläkään mitään vikaa. Näillä kilsoilla tojota on vissiin jo paalattu.
No näitä pieniä Yariksia nyt ei vielä ole ollut liikenteessäkään kovinkaan pitkään, varsinkaan tätä uusikoppaista, ja näillähän perinteisesti ajetaan aika vähän vuositasolla, aivan niin kuin itsekin nykyisellä 2007 Yariksellani vasta 18000 km, mutta sekin ongelmitta, hyvä niin.
Aikaisemmin työelämässä vielä ollessani tuli ajeltua carinan ja avensiksen eri malleilla keskimäärin n. 275000 ennen kuin menivät vaihtoon, eikä niissä mitään tavallisia kulutusosia suurempaa joutunut ikinä korjailemaan.
Lisäksi off-road harrastusautona minulla on ollut jo piiitkäään wanha kunnon land cruiser, jossa on tällä hetkellä mittarissa kunnioitettavat 683000 tkm, joten on kyllä lähestulkoon ikuinen peli.
Hienoa tietysti, jos myös sinulla on lykästänyt autojesi kanssa, hyvä niin.
Samoin oon ollu toyotan laatuun tyytyväinen. Nyt alla vm. 2004 facelift, ajettu 70.000 km ongelmitta. Samoin joskus mulla oli 1999 yaris 100.000 km, corolla 80.000, hiace 370.000 km. kaikki menneet ongelmitta. Ja onhan noita yariksia liikenteessä, joilla ajettu yli 200.000. Ja tuo 2004 yaris, paljon parempi kun se ensimmäinen -99 malli. kummatkin 1.0 koneella ja nelisyliterisiä. tyytyväinen kulutukseen taas näillä hinnoilla, 5.4 l /100. Että 45 l tankilla pääsee yli 800 km.
jos vielä puhut tyylikkyydestä.rumin toyota.erottuu kyllä massasta.
Ruma? No, se on sinun mielipiteesi.
Sanotaan että kauneus on katsojan silmässä. Minusta esim. nämä uudemmat Nissanin luomukset ne vasta rumia ovatkin. Vaikka tuo uusi Micra, voi hemmetti miten on saatu auto muotoiltua kammottavan näköiseksi sammakoksi. Eikä tuota Rimeeraakaan voi kehua nätiksi, vaikka muuten varmaan ovat toimivia kulkupelejä, ei siinä mitään.
Jos näitä uudempia automalleja katselee, aika harvasta löytyy sitä klassista kauneutta ja sulvatuutta, sitäkin enemmän ihmeellistä futuristista kommervenkkiä jonka "elinkaari" on suunnilleen 3-4 vuotta. Esim. Sitikka tai ylipäätään ranskikset.. joka mallisukupolvi muuttaa muotoaan rankasti, siinä vanhempi malli jää heti ikivanhaksi ja vähemmän haluttavaksi mahdollisen ostajan silmissä. Sitä vastoin esim. VW on ymmärtänyt että mallisukupolvien välissä ei saa olla liian suuria ulkonäöllisiä muutoksia jotteivät uskolliset merkin kannattajat vaihtaisi leiriä. Esimerkkinä käyköön Golf, josta taitaa taas olla tulossa uusi sukupolvi ja mitä kuvista voi päätellä, erot ovat marginaalisia mutta kuitenkin havaittavia.
Että silleen, meillä ajellaan Jarpalla ja parilla muullakin merkillä ... ;D
Itse ostin edellisen korimallin Jarpan, -04 T-Sportin. Upea ajaa, ketterä, ja kiihtyy kuin tauti! En ole vielä valolähdöissäkään löytänyt voittajaa, vaikka niin isoja taksimersuja, bemareita ja audeja on rinnalle pyrkinyt. Se on se tehokas jalka- ja kösityö, eli jarpan kytkin ja vaihteisto ovat todella nopeita eikä kone nyykähdä liikkeellelähdöissä turbojen tapaan.
kaiken kaikkiaan hauska peli!
sai päivän parhaat naurut... Kylläpä sitä rintarottingilla röyhistellään. Haiskaahtaa heti provoilulta.