En saa työttömyystukea koska minulla ei ole ammattia enkä ole hakenut kouluun edeltävän 2vuoden aikana (olen ollut osa-aikatyössä tämän ajan.) Nyt olen ollut työssä 21h/viikko. Nyt minut irtisanotaan tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Vaikuttaako tämä jotenkin siihen, että voisin saada työttömyystukea? Ilmeisesti en ole oikeutettu muutosturvaan koska ei ole 3vuoden työhistoriaa?
Tuotannolliset ja taloudelliset syyt?
.....
21021
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...Nyt olen ollut työssä 21h/viikko. Nyt minut irtisanotaan tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Vaikuttaako tämä jotenkin siihen, että voisin saada työttömyystukea?...
Jos olet edelleen alle 25-v, niin oikeutesi työttömyystukeen riippuu siitä, kuinka kauan olet työssä ollut. Jos sinulla kertyy viimeisen 28 kk:n aikana vähintään 43 sellaista työviikkoa, jona työaika on ollut väh. 18 h/viikko, niin sinulla on oikeus päivärahaan. Päivärahaan oikeutetuilla ei ole koulutukseen pakkohakua ja olisit päivärahaan oikeutettu viikon omavastuuajan jälkeen.
Jos olet yli 25-v, niin sitten ei ole enää koulutukseen pakkohakua ja vaikka em. työehto ei täyttyisikään, niin sinulla on oikeus työttömyystukeen, jos kuitenkin olet ollut väh. 5 kk em. ehdon täyttävässä työssä (kattaa ns. odotusajan siinä tilanteessa, ettei päivärahaoikeutta synny).
Toki vaikka em. työssäoloehto ei täyttyisikään ja olisit alle 25-v, niin sinulla olisi ajan kanssa mahdollisuus työttömyystukeen, vaikka saisitkin kouluun hakemattomuuden vuoksi 5 kk:n rangaistustyössäoloehdon (tosin kevään haun saattaa armahtaa työssäolosi). 5 kk:n odotusajasta ainakin osan, ellei kaikki, kattaisi työssäolosi ja mahdollisen rangaistustyössäoloehdonkin aikana saisit tukea, jos olisit työkkärin jossain toimenpiteessä. Tosin se edellyttäisi syksyn yhteishaussa hakemista.
"En saa työttömyystukea koska minulla ei ole ammattia enkä ole hakenut kouluun edeltävän 2vuoden aikana"
Olet ilmeisesti alle 25-vuotias eikä työssäoloehtosi täyty? Siinä tapauksessa edellä oleva pitää paikkansa. KUITENKIN sinulla on oikeus työmarkkinatukeen, jos olet suorittanut odotusajan 5kk työssä ollessasi JA sinulla katsotaan olleen pätevä syy olla hakematta kouluihin työsi vuoksi.
"Nyt olen ollut työssä 21h/viikko. Nyt minut irtisanotaan tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Vaikuttaako tämä jotenkin siihen, että voisin saada työttömyystukea?"
Työn päättymissyy on ok, joten karenssia et voi saada. Työssäoloehdosta katso yllä.
"Ilmeisesti en ole oikeutettu muutosturvaan koska ei ole 3vuoden työhistoriaa?"
Juuri niin.