Metsävaahterassa

on ongelmia

sen lehdet käpristyvät ja niissä on laikkuja ja ne ovat jotenkin silkkimäisen ohuita.Tällainen se on ollut jo kahtena viime vuotena Se on saanut härmäruiskutuksen kaksi,kolmekin kertaa keväällä heti kun huomattiin tuollaisia oireita.Lehdet on kerätty myös pois ja poltettu.Tänäkin keväänä on jo ruiskutettu,heti kun lehdet olivat puhkeamaisillaan.Se on siirretty pienenä taimena kuusi vuotta sitten ja aluksi se voi oikein hyvin.Paikka on kuiva mäntykangas,mutta kosteudesta yritämme pitää huolta.Se on kasvanut kuitenkin hyvin ja on noin neljä metriä korkea.Kiitän jo etukäteen vastaajalle.

2

524

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalopuupää

      Jos on niin kyseessä on vaahteralla yleinen tervatäplätauti. Haitta on lähinnä kosmeettinen. Torjua voi yrittää mm. haravoimalla syksyllä vaahteran lehdet maasta pois. Yleensä laikkuja alkaa ilmestymään vasta syyskesällä, mutta jos puu kärsii kuivuudesta tai sillä on muuten vain huono vastustuskyky niin ehkä niitä siksi tulee aiemmin.

      http://www.metla.fi/metinfo/metsienterveys/lajit_kansi/rhacer-p.htm

      Vaikuttaa siltä, että puu kärsii kuivuudesta. Kuiva mäntykangas on huono paikka vaahteralle. Jos vaahtera siinä ylipäätään pärjää, kunnon puuta siitä tulee tuskin koskaan. Menestyäkseen vaahtera tarvitsee kostean ja ravinteikkaan maan. Lisäksi vaahtera on vielä kalkinsuosija, joten hapan mäntykangas ei siinäkään mielessä toimi. Tuo keinotekoinen kastelu on pidemmän päälle huono juttu. Puun pitäisi antaa kasvaa itsenäisenä niissä olosuhteissa, mihin se on istutettu. Nyt kun kastelette sitä, puu juuristoineen ei kehity samalla tavalla kun se kehittyisi ilman kastelua. Jossain vaiheessa kasteleminen ei enää riitä ja silloin puu saattaa kuolla.

      • puu pois juurineen

        tee ainakin noin 1.5m halkaisijaltaan oleva kasvukoppa ja noin 0.70cm syvä ja laita sinne kuopan pohjan reunoille 50mm salaoja putkea ja kastele sinne silloin juuret rupeavat menemään kosteutta kohti ja lannoitaakin saa nestemäisellä lannokkeella sinne putkeen eikä tarvitse kaivaa pois putkea,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2532
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1822
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1230
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      966
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      864
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      98
      834
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe