Kertokaas, mikä on teidän mielestä kaunein paikka Kannuksessa? Minusta menis jotenkin näin:
1. Niskankoski
2. Mäkiraonmäki
3. Joen varret
...
Kaunein paikka Kannuksessa
17
3291
Vastaukset 17
- Joenvarret
Miun mielest kaunein paikka tääl päin on
1.Mäkiraonmäki
2.Rautasilta ja siitä avautuva maisema
3.tie- mävain123
heiniemessä.
- Lissu
Kun menet Niskankosken kalliolle ja katselet alas
virtaavaan koskeen , et kauniimpaa maisemaa voi läheltä löytää.- sitten vaikka
Meno Monon vessa?
- just joo
sitten vaikka kirjoitti:
Meno Monon vessa?
Monta viestiä meni, ennenkuin joku vatipää ehti sanoa noinkin nokkelaa väliin. Onnittelut ketjun ekalle teinipellelle. Miten sattukin viestisi tulemaan 8.11 kun herran lahjat aloittaa koulupäivää? Muutaman vuoden kun odotat, niin ehkä Monon vessa(kin)tulee sulle tutuksi.
Mut asiaan...
Lestinjoen kosket ovat kaikki kauniita esim. Polvikoski on upea.
Varhaisena kesä-aamuna hiljainen joenranta on myös kokemisen arvoinen asia.
Rakennuksista mielestäni ykkönen on veturitalli, harmi että se on yksityisessä omistuksessa, mutta onneksi kunnostettuna.
- alue
Parasta on pyöräillä keskustan läpi ja nauttia tunnelmasta! Rauhallista ja kaunista, siistiäkin kesäaikaan. Istutuksia, vettä ja maalaismaisemaa. Lehmät laitumella on parasta kesää! :)
- enimmäkseen ruma paikka
Nippa nappa Kannuksen rajojen sisällä olevan Niskankoski on ylivoimaisesti kaunein paikka. Piilossa oleva Tokolan koski tms. on kaunis myös, miksei Korpelan padonkin seutu ja Mäkiraonmäki.
Sen sijaan Kannuksen keskusta on kaukana kauniista. Miksi kunnan/kaupungin päättäjät ovat kaavoittaneet jokivarteen liikerakennuksia, jotka ovat kaiken lisäksi rumia kuin mitkä. Siinä jokivarren vieressähän pitäisi olla ihmisille rauhallinen, puistomainen ja idyllinen kulkureitti sen sijaan, että nyt näköalatkin rannoille on tukittu bunkkereilla. Oikeissa kaupungeissa rumat marketit kaavoitetaan kokonaan keskustojen ulkopuolelle pois ihmisten näkyviltä.- neitikesäkukka
Se on kamalaa katottavaa etenki se S-markettien järjestelmälllisesti oksettava rakennusmalli, en edes kutsuisi sitä arkkitehtuuriksi. En käsitä mikä siinä on nii vaikeeta saada niitä marketteja maisemaan ja muuhun rakennuskantaan sopivaksi. Ei ole tosin tuo S-ryhmä ainoa syyllinen asiassa.
Ajattelin jo alkaa boikotoimaan kaikkia rumia marketteja sen jälkeen ku Kokkolassa rakensivat uuden Halpa-hallin, vaan totesin et niitä pieniä siedettävän näkösiä kyläkauppoja on nii harvassa et ei oikei toimis ku melkei kaikki kaupat on tässä lähipitäjissä aika kamalan näkösiä. Mistä niistä sit valkkais et ketä boikotois ja ketä ei.
Veturitallin tornia olen kanssa aikojen kuluessa katellu siihen malliin et olishan se varmaan mukava työhuoneen paikka. En kyllä tiedä kestäskö sitä junien kulkemista siitä vierestä....
Ehkä kauneimpana ei ole jäänyt mieleen mikään yksittäinen paikka, vaan se kun aamukasteen aikaan on vähän usvaa ilmassa ja aamu alkaa sarastaa ja saat kävellä rauhassa jossain peltoaukean reunassa. Kuuluu ku linnut alkaa konsertoida pikkuhiljaa ja on sellanen raikas ilma, satanu illalla.
- 9999999
ja varsinkin kasarmi ja sen asukkaat kiva katsoa esim junasta?
- oskari t
Joen varret ovat todella kauniita. Asuin 20 vuotta kannuksessa, mutta vasta yksi kesäöinen souturetki avasi silmät. Tuo kaunis luonto olikin koko ajan niin siinä.
- nii kaanista. . . .
Kattelkaa Poutun teurastamoa, vielä kun voitte,niin kaunista, kun on ihmisillä työpaikka.Vielä puolivuotta.
- Viikate74
Tässä pari kuvaa Kannuksesta mitkä viime käynnillä tarttui kameraan.
http://www.viikate.org/blog/uploaded_images/kesakuu-10-729741.jpg
http://www.viikate.org/blog/uploaded_images/kesakuu-15-710246.jpg
http://www.viikate.org/blog/uploaded_images/kesakuu-13-744279.jpg
Kaikki myös myytävänä isoina paperikuvina.
sami miuku viikate piste org- Virrejoki
Hienosti napattua!
Kannuksen kauneimpia paikkoja löytyy Poleenharjun vaaramaisemia ihastellen ja Viirrejoen kanjonikoskissa. - keskimmäinen kuva
ja mihin aikaan vuodesta ... en ole paikka kuntalainen mutta käyn kannuksessa n 3 kertaa vuodessa
kertakaikkiaan aivan upea kuva
- joku vaan...
Korpelan patoalue
Mäkiraonmäeltä näkymä kaupungille yöllä
Annelin baarin sillalta näkymä kultarantaan kun kaupungin valot heijastuvat veden pintaan. Tai toisena vaihtoehtona jalankulkusilta toisella puolella kaupunkia. - Anonyymi
Kannuksen rajalta katsottuna Toholammin suuntaan
- Anonyymi
En kerro, ei tarvita pällistelijöitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251155
- 671045
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93823- 77753
- 45726
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la38686- 67624
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22582Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37508Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44467