Luottamuksen

voittaminen

Miten saisin ravun luottamaan minuun ja tunteisiini häntä kohtaan? Olen huomannut, että kertomalla omista tunteistani saan ravun avautumaan hetkeksi, kunnes taas hän lukkiutuu ja tuntuu unohtaneen kaiken puhumamme. Ahdistus iskeekin päälle ja vahvasti.

Miten löytää tasapaino ravun kanssa niin, että hän tuntee olevansa rakastettu mutta niin, että hän ei ahdistu? Toivooko rapu sanoja vai tekoja uskoakseen todellisiin tunteisiini?

3

1152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rapunainen...

      Mun luottamuksen saa osoittamalla sen teoilla. Sanat on sanoja etenkin jos ei muuten pysty osoittamaan, että välittää.

      Yleensä juuri miehillä on kauniit puheet, mutta teot ovatkin sitten aivan jotain muuta..Tai lähinnä se "tekemättä jättäminen".

      Tämäkin varmasti yksilöllistä..

      • rapulaankin

        Rapumiehen luottamuksen voittamiseen auttaa ainakin aika sekä peräänantamattomuus. Rapumies ei kestä ailahtelua, vaikka ailahtelee itse.

        Häntä kohtaan ei saa olla liian hyökkäävä, hän ahdistuu sellaisesta, mutta liian etäinenkin käytös sekoittaa hänen tunteensa.

        Rapumiehellä on voimakas tunemaailma ja hän haluaa olla varma tunteistaan ennenkuin ryhtyy suhteeseen, myös varmuus toisen tunteista on ensiarvoisen tärkeää.

        Luulisin, että hän kaipaa hellyyttä, huolehtivia sanoja sekä toisen luottamusta.


    • Toinen RapuN

      Ole luotettava, pysy aina sanojesi takana. Flirttaile hänelle. Käytä joka päivä hellittely sanoja Kulta, Hani yms. saavat minut ainakin tuntemaan itseni paremmaksi ;)

      Pikku asiat: puristus pyllystä ohi kulkiessa, nikkaus toiselta puolelta huonetta, ja kiitä kun toinen on tehnyt jotain ihan perus juttuja... siivonnut, tiskannut, lämmitänyt saunan yms.

      Nää toimii varmaan muihinkin naisiin kuin rapuihin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7811
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3047
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      347
      2020
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      276
      1644
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      139
      1458
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1209
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1122
    8. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      20
      1112
    9. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1056
    10. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      1012
    Aihe