Auttaako skinoren/dalacin?

syön nyt oricyclin kuuria ja mulle määrättiin sit myös skinoren-voide ja dalacin-liuos.Tuntuu että tuosta skinoren voiteesta tulee vaan iho kirjavaksi ja näppyiseksi..tuntuu aika toivottomalle koska riittääkkö tuo pelkkä antibioottikuuri?syön tuota antibioottia 2xpäivässä.kannaattaako noita voitei´ta käyttää jos tuntuu että iho menee vaan pahempaan kuntoon?oon kiitollinen kaikille vastanneille:)
31055
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vetelin samaa mömmöä ku sä eli tota oricycliniä muistaakseni 3kuukautta ja sen lisäks käytin skinorenia. näppylät rauhottu hetkeks.

sit ku antibiootit loppu ni käytin ainoastaan skinorenia ja dalacin-liuosta..
meni muutama viikko ja kaikki finnit ja näpyt palas entistä pahempina.

sen jälkee tohtori suostu kirjottaa roaccutania, olin kyl pyytäny sitä jo ekalla kerralla mut eipäs antanu :(

6kk roa kuurin jälkee naama oli aika siloinen, nyt kulunu kuurista vuoden verran ja näppyjä ei tu ku sillon tällön.

et näin mulla, toivottavasti autto jotenki :P

Äänestä

No.. musta tuntu sillon sen lääkityksen aikana, että tosta dalacinista ei ole mitään hyötyä, toisin nyt sen jälkeen.. Kyllä siitä oli mulle ainakin vähän hyötyä. Siitä toisesta en tiedä.

Äänestä

Parivuotta sitte söin 6kk kuurin Oricycliniä ja samalla käytin Skinorenia. Kuurin loputtua lopputulos oli aika hyvä ja kehtas jopa lähtä viikonloppuna liikenteeseen! MUTTA, kuukauden kuluttua niitä alkoi pikkuhiljaa taas ilmestyä. Seuraava kuuri oli sitten Apocycliniä ja skinoria, rauhoitti ihoa, mutta kuurin jälkeen pikku punapäät taas palasi :-/ Viime kesäkuussa sain sitten Dalacinia ja skinorenia ja 2kk jälkeen naama oli tuplasti pahempi!Lopetin niitten käytön ja nyt sitte syön Roacuttania ja se on auttanut todella hyvin!

Eli omat kokemukset on aika huonoja kyseisten aineiden käytöstä! Mutta ihotyypilläkin on tietysti väliä!Toivottavast ne auttaa sulle!Mulle ei!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heidi kirjoitti:

syön nyt oricyclin kuuria ja mulle määrättiin sit myös skinoren-voide ja dalacin-liuos.Tuntuu että tuosta skinoren voiteesta tulee vaan iho kirjavaksi ja näppyiseksi..tuntuu aika toivottomalle koska riittääkkö tuo pelkkä antibioottikuuri?syön tuota antibioottia 2xpäivässä.kannaattaako noita voitei´ta käyttää jos tuntuu että iho menee vaan pahempaan kuntoon?oon kiitollinen kaikille vastanneille:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu