Kävin tutustumassa Kaakon kulttuurimyllyn ylläpitämään venäläisen taiteen virtuaalimuseoon ja pidin siitä. Suurin syy sille, miksi en juuri koskaan käy museoissa, on niiden valtava koko. Kotkan maakuntamuseo on vielä sen kokoinen, että voin lähteä vieraitteni kanssa sitä kiertämään, mutta Louvren jätin aikoinani suosiolla väliin, kun kuulin käytäviä olevan noin 40 km.
Virtuaalimuseo on siitä mukava, että voi mukavasti istua tuolilla ja hiirtä klikkaamalle katsoa nähtävyyksiä. Niitä voi myös suurentaa ja pienentää mielensä mukaan. Tekstitys voisi kyllä olla suomeksi, mutta eivätpä ne yleensä siellä paikanpäälläkään olisi.
Kun tätä meidän Perussuomalaisten porukkaa on nyt tämän kulttuurisatamahankkeeseen liittyvän kritiikinkin myötä jälleen kerran syytelty kaupungin kehityksen jarruksi, niin ehdotan rakentavasti, että tuodaan Venäjän taiteen lisäksi myös kaikki maailman muutkin museot virtuaalisesti Kotkaan. Esimerkiksi Louvren museossa on noin 35 000 taideteosta. Jos jokaisen teoksen kohdalle viettää yhden minuutin saisi olla katsomassa lähes 20kk joka päivä 8 tuntia ennen kuin voisi siirtyä seuraavan museoon. Myllyn venäläisen taiteen museon lailla toteutettu "virtuaali-Louvre" olisi ekologinen ja energiaa säästävä vaihtoehto matkustamiselle.
Tilojen ei tarvitsisi olla kummoiset. Myllyn n. 45 istumapaikkaa riittää mainiosti venäläiselle taiteelle, eli aivan hyvin joku lakkautusuhan alla oleva koulu saisi näin lisäarvoa, jos vaikka nyt sitten Louvren tai British Museumin teokset olisivat siellä pientä maksua vastaan virtuaalisesti nähtävillä. Vanhempainyhdistys voisi myydä kahvia vieraille ja lapsetkin saisivat historian opiskeluunsa ihan uutta syvyyttä.
Nykytekniikkaa ja äänitehosteita hyväksi käyttäen, voitaisiin virtuaalimuseoiden todentuntua lisätä
vaikkapa tavanomaisilla yskä ja nenän niistämisäänillä.
Heikki S von Hertzen viittaisi edellisessä kolumnissaan mm. toriparkin ja pasaatin
vastustukseen. Itse olen ollut sitä mieltä, että liikekeskuksen laajennuksen rahoitti yksityinen pääoma, joten sen osalta minusta siinä ei ollut mitään vastustavaa. Toriparkin sen sijaan rahoitti Kotkan kaupunki yksityisen pääoman kiristyksen johdosta. Tämmöistä menettelyä Perussuomalaiset vastustavat jyrkästi ja näin näyttää olevan käymässä myös kulttuurisatamankin kanssa. Perussuomalaiset eivät vastusta askeleita eteenpäin, muuta kuin parvekkeen reunalla. Virtuaalimuseoihin panostamalla Kotka välttäisi taloudelliset riskit ja olisi todellinen tekniikan, kulttuurin ja ekologian edelläkävijä koko maailmassa.
Van Wonterghem Freddy
Kotkan Perussuomalaiset
Virtuaalimuseo
7
418
Vastaukset 7
- kotkassa ll
ainainen itku ja valittaminen,vanhat äijät täällä valittaa,paljonkos sulla on elinvuosia ja hoidatko omaa talouttasi hyvin,mietippä tätä.
nyky nuoret ei täällä valita,turha ennakoida ja maalata pirua seinälle,logistiika vaan lisääntyy,suomen kautta.
venäjän ostovoima vaan lisääntyy.- Paremmin tietävä
Kauttakulkuliikenteen voimakas kasvu on alkuvuonna tyrehtynyt.Venäjän kasvun on ennustetu loppuvan vuonna 2030,jolloin kulttuurisatamien yms. muka vasta on laskettu alkavan tuottaa voittoa,jos talous olisi nykyisellään.
- pitää nyt ilmeisesti
kuumeisesti jotakin kirjoitella... jotta vaaleja varten pysyt "framilla"... Älä kirjoittele pariin päivään mitään. Kokeiles niin...
- Surus Peemalainen
Oikeastaan peräti nerokas idea!Lukekaapa ihmiset ajatuksella.Tässä on ppointtia.
Auttoiko Juho muuten oikein kirjoituksessa? - Hortencia Väkevä
Tämä on oikeasti hyvä idea.Sanon sen vilpittömin mielin.
- olikaan se
teidän tilinumero?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak1512060Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1521672Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431433- 101931
Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja126901- 65843
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt362730- 43658
Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero161644- 9603
