Miten nurmikko rinteeseen/mäntymaalle.

aloittelia

Eli olen todellakin aloittelia pihan hoidossa, eikä tietoa ole juurikaan mistään vastaavasta.

Pihallamme on loiva rinne jossa kasvaa muutama komea petäjä. Maa on kuivaa ja kovaa, nyt ensimmäisen talven jälkeen huomasin ettei siinä kasva edes rikkaruohot. Eli kovaa ja kuivaa maata. Nurmikkoa en todennäiköisesti saa siihen ikinä? Miten erilaiset maanpeittokasvit toimivat/leviävät isolla alueella? Olen myös kuullut jostain sammaleesta? Talon myyjä sanoi että siinä kasvaa "aika heikosti mikään" mutta eihän siinä kasva yhtään mitään!

Kiitos jo etukäteen.

2

1406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nurmikko kuivaan rinteeseen

      Tuttu on ongelmasi. Mutta kyllä siihen rinteeseesi nurmikon saat.

      Suunnittele se pihasi siten, että rakentelet rinteeseen tukimuurikivillä tasaisia alueita, käytäviä ja portaita. Mäntyjen kohdalla on tärkeää, että männyn juurta ei saa täyttää, vaan maa niissä on jätettävä siihen tasoon, missä on kasvanut. Vaikka siten, että ympäröit männyn tukimuurikivillä.

      Multaa tukimuurikivien ympäröimiin kaukaloihin on saatava vähintään 30 cm. Mullan kallistukset siten, että mahdollinen vesi valuu alempien tasojen hyödyksi.

      Äläkä pelkää kustannuksia, vaan rakentele pihaasi siten, että jaat sen rahavarojesi mukaisiin lohkoihin, ja teet lohkon vuodessa.

    • tulimieleen

      Voipi olla myös niinkin, että sinulla on kunnollista ketunmultaa rinteessäsi. Kovaa ja kuivana pölisee. Kyllä siihen kohtaasi myös nurmikonkin saa. Se vaan vaatii toisenlaisia otteita kuin multaisempi rinne. Myös männyt pärjäävät siinä seuraavankin sukupolven mainiosti. Kokeile esim. laittaa johonkin kohtaan vaikka parikymmentä senttiä multaa, kylvä, kastele ja kas. Voila..se on siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8123
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6369
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3673
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      70
      2440
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2430
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      42
      2204
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2014
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1877
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe