nauhan voi valmistaa ihan miten nyt keksiikään rannekorun valmistaa. helmistä, langasta tms. tässä nauhojen värit ja merkitykset syömishäiriöön liittyen.
Punainen: Anoreksia
Violetti: Bulimia
Vihreä: Paastoaa
Pinkki: ED NOS (eating disorder not otherwise specified, syömishäiriöinen jonka sairaus ei ole tarkemmin spesifioitu)
Puna ja musta: Hoidossa oleva, anoreksia
Violetti ja musta: Hoidossa oleva, bulimikko
Musta/vihreä/sininen: Hoidossa oleva, ED NOS
tässä taas muuhun liittyen.
Sininen ja musta: Hoidossa, viiltelijä
Keltainen: itsemurha (menettänyt jonkun/suunnittelee/on yrittänyt)
Musta: SI (self injury = eli viiltelee itseään tms.)
Valkoinen: perheenjäsen tai SI
Oranssi: SI harjoittava
Oranssi ja valkoinen: parantunut SI
Turkoosi: Ylipainoinen
Sininen: Masennus
värinauhat eri sh+muille jutuille
16
5897
Vastaukset
- dippierg
Anteeksi, mutta todella typerää...
- vampirellah:)
noista väreistä ja niiden merkityksestä on muualla ollu puhetta...kyl musta tuntuu,et joku nämä tietääkin,mut laitoinpa huvikseni uudestaan..
jos tämä on mielestäs jonkin sortin provosointia,niin sille en mahda mitään.
jotkut ihmiset pitävät kyseisiä värejä sisältäviä rannekoruja ja ei tämä tieto niiden värien merkityksestä tuhoa kenenkään elämää,kuten tuskin parantaakaan,eli näkemyksemme tästä aiheesta eroavat siis täysin,sillä en näe,mitä typerää tämän aiheen sisällöllä oikein oli?? Eipäs olla tylsiä. Näissä koruissa voi olla ihan mukava vaikutus, tulee tunne ettei ole yksin ongelmiensa kanssa.
(vai oliko nää tarkoitettu vaan pro sh:ille?)- AngelWhite
Kuroine kirjoitti:
Eipäs olla tylsiä. Näissä koruissa voi olla ihan mukava vaikutus, tulee tunne ettei ole yksin ongelmiensa kanssa.
(vai oliko nää tarkoitettu vaan pro sh:ille?)no siis yleisesti ottaen pro, mut kyl voi pitää myös ihan _sairaudesta paranevat_, paranemismyönteiset siis tms. Ei noil ketään syrjitä, vaik alunperin värien tarkotus onkin tunnistaa ja kannustaa, pro pron.
- ari-samuli
vampirellah:) kirjoitti:
noista väreistä ja niiden merkityksestä on muualla ollu puhetta...kyl musta tuntuu,et joku nämä tietääkin,mut laitoinpa huvikseni uudestaan..
jos tämä on mielestäs jonkin sortin provosointia,niin sille en mahda mitään.
jotkut ihmiset pitävät kyseisiä värejä sisältäviä rannekoruja ja ei tämä tieto niiden värien merkityksestä tuhoa kenenkään elämää,kuten tuskin parantaakaan,eli näkemyksemme tästä aiheesta eroavat siis täysin,sillä en näe,mitä typerää tämän aiheen sisällöllä oikein oli??sairastuin vatsalaukun syöpään ja voitin,,pari vuotta meni hyvin kun uusiutui taas olen voitonpuolella kun joku kertois anopille miul ei ole nälkä ja ruoka ei missään nimessä ole huonoa,,nälkä on mut ei voi syödä,kiitos stytostaatin,,, ei vaan aina huvita jutella mut nuo värit ,,en ees ollut kuullutkaan,,ainakin mua piristää... silmissä kun riittävästi ollut kyyneliä ja punaista.. ölen kuullut olen nähnyt kun äitiä ja isiä huudetaan käykää ihmeessä käymään aamulla lasten syöpä osastolle silloin väritkin unohtuu ja omat vaivat
- deathsoweet..
mullapas on ollut jo kolme vuotta punainen pitkä helminauha moninkerroin ranteessani.
Juu en kyllä halua että joku näihin perehtynyt syömishäirikkö näkee sen mun kädessä ja erehtyy luulemaan että se jotenkin liittyy näihin juttuihin.
Onneksi tuo ei näykään kädestä kun hiha yleensä aina päällä..
Vaikka jotenkin musta tuntuu, ettei nää oo Suomessa ainakaan hirveän yleisiä, ja sitten tosiaan kun muillakin kuin minulla saattaa olla juuri sen värisiä rannekoruja muutenkin niin.. :D Jotkut voi sitten vetää vääriä johtopäätöksiä..
Mutta eipä se kai haittaa... - outi
ei tää musta nii naurettavalta kuulosta ku jossai laitoksis saa tehä näit ja ne on viä hienojaki
että punanen helminauha ei sovi mun tyyliin. :D Mut ehkä punamusta, se olis totuudenmukasempikin, hmm.
- Mä vaa
Hahha, mä oon pitäny jo varmaan vuoden kädessä violetti-mustaa nauhaa, enkä oo tienny mitä se tarkottaa. Mun bulimiaa sairastava kaveri kyl kysy mult hienovarasesti tässä joskus et oksennanko ikinä, mut enhän mä tajunnu, että se tosta nauhasta näkyis. Ja kaiken lisäks vihaan oksentamista ;D Kyllä rupes huvittamaan. Anoreksia mulla kyllä on, mut ehei mitään bulimiaa, enkä todellakaan ole hoidossa.
- lilac pompom
nuorempana mulla oli ranteet täynnä koruja ja oon kai aina tykännyt tehdä niitä. kaikkiin koruihin mulla on jotenkin pakkomielteinen suhde, kun osa on hyvänonnen koruja ja osa tekee mulle pahaa. en voi esmes käyttää kivoimpia korviksiani, isot vihreät timantit, kun niissä on paha karma. väreillä on kanssa merkitys, jotkut värit tekee hyvää tietyssä mielentilassa, toisessa tilanteessa sama väri tekee pahaa. menee vähän selittelyks, mut karsee krapula ja heikko ja samal ylivilkas olo....
vihree helminauha on ja pysyy ranteessa, en taho rikkoa sitä eikä se muuten irti lähde. vihree on ollut pitkään mulle vähän ku kolikko, toinen puoli on kaunis, puhdas, hyvä ja rauhallinen, maan, luonnon ja kasvun väri, toinen katkera, vihainen, pelottava ja kahlitseva. tein tän korun tietäen mitä vihree tässä mielessä tarkoittaa, mut aika hyvin se kyl kuvastaa mun suhdetta paastoon, rakastan ja vihaan sitä oloa. punapinkki helminauha mulla oli jonkun aikaa ranteessa, mut alkoi ottaa päähän ja tuntu, että porukka tietää mitä se merkitsee. punainen on vahvojen tunteiden ja ensimmäisen chakran väri ja vituttaa, kun tiedän mikä muukin merkitys sillä on. ei olisi kyllä pitänyt ikinä törmätä näihin väreihin aikoinaan, turkoosia en voi käyttää kun pelkään lihovani ylipainoiseksi ja vältän violettia, ettei mulle kehity bulimiaa.
näitähän varmaan leviää monia eri versioita, mut käsittääkseni oranssi on sekakäyttäjä. - vfgbjnmyk
Käytin itte viime keväänä pinkkiä nauhaa, tietämättä mitä se tarkottaa, muut ihmiset kyl näytti tietävän. Ja kaiken lisäks ei mulla oo EDNOSta vaan anoreksia.(ups!) En nyt kuitenkaan oo ihan varma et kannattaa noita koruja tossa mielessä käyttää..............................
- sepraaaaa
Tein korut pariviikko sit nyt en en osaa olla päivää ilman koruja tai sit tuntuu et jotain muuttuu eli noist tuli mulle osa minua. Pelkään vaan et tunnistaaka terapeutti noi.
- Voivoi
Voi voi tytöt kuinka pihalla olettekaan. Mites mulla kun käytän valkoista ranneketta, kuulun kyllä siniset-puolueeseen jos nyt edes tiedätte mikä se on ..
- Ollyhaistapaska
Voivoi/ jokainen järkevä ihminen tietää mikä on sininen puolue ja tajuaa sitä välttää.
- Jee333
Käyttääkö ketään enää noita? Itse aattelin silti alottaa
- Anonyymi
Mietin samaa, et tohtiiko käyttää koska sain lahjaksi mustan ja punaisen ihmiseltä johon niiden värien merkitykset sopivat, mutta itseeni ei sovi. Hän toki tietääki nämä merkitykset, mutta antoi silti miulle moiset rannekorut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1312339
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292338Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti141731Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett141572Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701251- 1051208
- 171162
- 93957
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon19858Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks132850