Muistelen armeijan aikaa

AY1

Kun olin armeijassa, kerron pari tapausta sieltä ja selitä ollut simputusta.
Tapaus No: 1:
Alikersantti näkin sängynalla villakoiria, käski hakemaan kiväärit ja ampumaan villakoira sinne.
Kun ne saatiin tapettua otettiin lakan sängystä jolla ruumiit kannettiin ulos ja haudattiin asiaan kuuluvin hautajaismenoin. Tämän jälkeen siivottiin tupa, ja pidettiin tupa kaappi ja siisteystarkastus.
Tapaus No:2
Oli pakkasaamu pakasta lähemmäs 40 asetta, päivystäjä ilmoitti aamupalle lähdön, jossa ilmoitti myös että lakit korville ulkona. Kuinkas olla yhdellä sotilaalla ei ollut ulkona lakki korvilla.
Tuli joukkueen johtaja ryhmän eteen huomasi tämän, komensi joukkue asento täällä onkin lämminilma lakki pois korvilta ota kenelläkään ei palele korvia. Matkaa ruokalaan reipas puolikolometriä. Tätä ei kukaan pitänyt simputuksena
Tapaus No:3
Kun alokkaana ei kaikki mennyt niin kuin piti alikessujen mielestä täytyi jalkarätiin ommella nappeja 5, 10 tai 15 kpl, riippuen töppöilyn vakavuudesta, siinä yritettiin että pidetään tallessa nappirätit ja päästään vähemmällä ompelemisella, mutta kuinka olla alikessut alkoi merkkaan ne , ja siihen se helppous loppui.
Tätä ei koettu simputukseksi.

7

1890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väkivalta lopettaa vittuilun

      Minä olisin jo alikestapot tappanut.

    • Veijarikin

      Asia 1. ´Joukkoa ei voi simputtaa. Simputus kohdistuu aina yksilöön. Kaikki muu on esimies aseman väärinkäyttöä.

      Asia 2. Mitä kauheuksia tästä toiminnasta seurasi. Tuliko jollekin paha mieli? Mitä siitä? Jos parilla pahalla mielellä saadaan homma toimimaan niin eikö se ole sen arvoista?

      • Sivarimajuri

        Minä en ainakaan tuollaisen idiootin komennuksessa tekisi yhtään mitään omatoimisesti, vaan saisi sitten käskeä tekemään joka asian erikseen ja käskeä kiihdyttämään vauhtia parisen kymmentä kertaa.

        Itse annan oikeuden käskyttää minua vain niille, jotka sen homman osaavat. Idiooteilta en jaksa usein neuvoja ottaa.

        Esimerkiksi sanomalla ihan neutraalisti, että läpät alas ja yritetään muistaa ne seuraavalla kerralla, olisi minuun paljon parempi vaikutus.


      • siinä käy
        Sivarimajuri kirjoitti:

        Minä en ainakaan tuollaisen idiootin komennuksessa tekisi yhtään mitään omatoimisesti, vaan saisi sitten käskeä tekemään joka asian erikseen ja käskeä kiihdyttämään vauhtia parisen kymmentä kertaa.

        Itse annan oikeuden käskyttää minua vain niille, jotka sen homman osaavat. Idiooteilta en jaksa usein neuvoja ottaa.

        Esimerkiksi sanomalla ihan neutraalisti, että läpät alas ja yritetään muistaa ne seuraavalla kerralla, olisi minuun paljon parempi vaikutus.

        kun pikkupojat saavat suuren vallan. Sitten vielä ihmetellään, että työelämässä voidaan huonosti, kun tällaisilla opeilla "johdetaan".


    • ...

      Edistikö tämä toiminta millään tavalla niiden sotilaan taitojen oppimista?

      Nykyään jos noita esim. huomenna saapuvia pikku musupalleroita johtaisi tuolla tavalla ne vain sulkeutuisivat tupiensa nurkkiin kyhjöttämään ja itkemään äitiä eikä niistä olisi enää sotilaiksi ollenkaan. Ei niille saisi opetettua mitään kun niiden päässä pyörisi yksi ajatus "vittu pitäis toi vitun vitun vittumainen alikersantin perkele turpansa kiinni ja antais meidän olla, pitäiskö lähtee sivariin?"

      Yhteiskunta muuttuu ja erityisesti armeijan koulutustapojen täytyy muuttua sen mukana, jos halutaan tuottaa toimintakykyisiä taistelijoita.

    • alkupuolella

      Oli aika "normaalia" simputus, se niinkuin kuului asiaan.

      Aivan samantapaisia kokemuksia oli meilläkin, ei niitä sen kummemmin ihmetelty.

      Oli sitten kyllä kyllä jotain henk. koht. vittumaisia käskytyksiä joita kieltäydyin tottelemasta, eli en pelännyt rangaistuksen uhkaa. Minulla aikaa olla täällä antaa tulla vaan, mutta minä en älytöntä käskyä tottele vaikka tappasitte. Sain olla rauhassa.

      Mukavaa aikaa yleensä oli armeija aika, simputukset lähinnä naurattivat.

    • erptoeartg

      Olisitte tappanut nää Herra alikersantit porukalla.Eihän teitä kaikkia olisi tuomittu.Vahinkojahan sattuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      58
      8760
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      306
      6594
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5907
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3810
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      28
      3203
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3119
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1934
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1766
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1448
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1216
    Aihe