Pitääkö tässä itsari tehdä kohta???

Joo minullahan ei ole kuin päässä vikaa, tarjotaan vain masennus ja rauhoittavia lääkkeitä vaikka olen käynyt yksityisellä erikoislääkärillä.

Oireeni:

- Järjetön väsymys, haukottelu pitkin päivää,
sumuinen, töppyrä olo, ajatus ei kulje, "tollo" jää päälle, muistikatkokset, sanat hukassa ym.

- Varsinkin aamuisin hikiset kädet/kylmät kädet ja jalat (jääkylmät), paleleminen, ei meinaa herätä ollenkaan, ajoittainen pieni lämpöily.

- Rähmivät silmät ja paksun tuntoinen kurkku, ääni on käheä ja "möreä".

- Ihon kuivuminen pahentunut, jatkuva raapiminen verille asti, 3 vuoden ajan säännöllisesti lihonut, turvonnut olo, varsinkin vatsa kuin raskaana olevalla.

- Nyt kolmen viikon ajan täys helvetti: väsymys (koko päivän) kuin huumattu ja lamaantunut olo, ruokahaluttomuus, ripuli, oksetus/kuvotus, lämpöily, paleleminen, hikiset/kylmät kädet ja varpaat.

- Huimaaminen, tasapainohäiriöt, "kävelen" päin vastaantulevia ja törmäilen, koska olen niin "sekaisin".

- Kuukautiset tulee joka kuukausi eri aikaan, välillä niukat ja välillä runsaat.

- Ulkonäköni: Kasvot aivan kalpeat, silmät "lurpottaa" päässä, kaikki näyttää turvonneelta.

- Mieliala: väsymyksestä johtuen apaattinen olo, itken herkästi, tasapaksu mieliala, masentunut olo.

Menin lääkäriin. Otettiin kokeita. Kilpirauhaskoe myös (tosin se oli aamulla yhdentoista aikaan, että ei ehkä luotettava). Lääkäri sanoi heti, että näin moni oire yhdessä viittaa selvästi henkiseen stressiin, eikä ole mitään elimellistä. Määräsi rauhoittavia ja masennuslääkkeitä. Tänään soittelin tuloksia, lääkäri sanoi ainoastaan, että "kaikki arvot on hyvät ja etenkin kilpirauhasarvot on hyvät". Yritin kysyä lukemia, mutta ei suostunut kertomaan. Sanoi lähettävänsä postissa tulokset minulle ja sanoi diagnoosin olevan henkinen stressi, masennus, ahdistus ja käski ottaa niitä mielialalääkkeitä! Sitten vain huikkasi heipat ja lopetti puhelun.

Olo on kyllä melko "masentunut" nyt. Mielestäni en ole oikeasti masentunut. Toki nämä oireet ja jatkuva väsymys ja "huumattu" olo alkavat jo masentaa, kun työteho on aivan olematon, siis mieli on kyllä alakuloinen ja väsymyksen vuoksi tasapaksu, kaikkea muuta kuin pirteä.

Ehkä se, että pillahdin itkuun lääkärin vastaanotolla ja itkien valitin kaameaa oloa sai lääkärin heti ajattelemaan, että olen "päästä" vialla, kaduttaa että meninen itkemään.

Täällä istun kotona, pää sumuisena, ei maistu ruoka, eikä mikään huvita, mitä helvettiä teen?!
72808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

... pyydät uudet kokeet, joihin menet mahdollisimman pian herättyäsi ilman kahvia ja tupakkia. Ja kysyt vielä ne "hyvät arvot" vertailuarvoiksi. Tää on niin tätä - vaikka ottaa pattin niin ei saa antaa perkisi :).

Äänestä
  • Juu, niin kyllä taidan tehdä. Nyt pitää kyllä mennä arvauskeskukseen seuraavaksi omalääkärille, ei ole enään vara laukata kallilla yksityisellä, josta ajattelin saavani hyvän palvelun (pyh). Otsikkoni oli aika raflaava, mutta alkaa todella tympimään tämä "zombie"-olo, kun läheisetkin vain ihmettelevät olemustani ja syyllistävät, kun en tahdo jaksaa "mitään".

    Vielä otan mielellään lisää kommentteja vastaan että kuulostaako oireeni kilpiseltä?

    Äänestä

  • alkuperäinen kirjoittelija kirjoitti:

    Juu, niin kyllä taidan tehdä. Nyt pitää kyllä mennä arvauskeskukseen seuraavaksi omalääkärille, ei ole enään vara laukata kallilla yksityisellä, josta ajattelin saavani hyvän palvelun (pyh). Otsikkoni oli aika raflaava, mutta alkaa todella tympimään tämä "zombie"-olo, kun läheisetkin vain ihmettelevät olemustani ja syyllistävät, kun en tahdo jaksaa "mitään".

    Vielä otan mielellään lisää kommentteja vastaan että kuulostaako oireeni kilpiseltä?

    Hei! kyllä oireesi saattavat johtua kilpirauhasesta sinun pitää vain löytää lääkäri joka todella kuuntelee sinua eikä katsele vain niitä labra arvoja. Itselläni on kans ollut vastaavaa ja olen monet lääkärit jo suututtanut tällä aiheella, viimeksi työterveys lääkärin, lääkäreillä tuntuu olevan suuri kynnys myöntää asiaa jotteivat tiedä,tällöin vedotaan pään vaivaan ja tarjotaan masennus lääkkeitä ja itse kokemuksesta tiedän jotta zombie olo on jotain ihan kamalaa tuntuu siltä kun olisi eristettynä ympäristöstä. Olisi hyvä jos sinulla olisi ne arvot paperilla niin voisit laittaa ne esim tänne niin ihmiset osaisivat sinulle kertoa missä mennään. Lisäksi olisi hyvä jos sinulta olisi aiemmin otettu nämä kokeet joista saisi vertailu arvot joista näkisi mitä on tapahtunut arvojen suhteen ellei sellaisia ole niin kokeet voisi uusia esim 3kk päästä ja katsoa taas missä mennään.

    Äänestä

Osa oireista voi johtua myös allergiasta (silmien rähmintä, tukkoinen olo, kurkun karheus..suolisto-ongelmat).
Kuukautishäiriöt voivat johtua kilpirauhasesta, mutta myös sukupuolihormoneista, pco:sta.. (nämä taas osin voivat johtua kilpirauhasen toimintahäiriöstä - koska se lopulta vaikuttaa koko elimistöön).
Onko kortisoliarvojasi tarkistettu? Cushingista saattaa olla vaikutuksia ihoon, mustelmataipumukseen, apatiaan, turvotukseen.
Diabeteksen mahdollisuus? Onko kolestrolit tutkittu?
Lopulta jos kilppareissa on vikaa, niin periaatteessa kaikki edellä mainitut ongelmat voivat olla osin seurausta kilppareiden toiminnasta..

Etkö ole saanut laboratoriotuloksia, vaikka ne luvattiin? Voit soittaa ja kysyä niitä myös vastaanottoavustajalta (tai käydä hakemassa ne tulosteena paikan päältä). Yksityiseltä puolelta (jos kävit siellä?) ei ehkä avustaja anna puhelimessa tuloksia, mutta henkilöllisyystodistusta vastaan ne pitäisi saada "tiskiltä".

Kovasti luettelosi kuulostaa siltä, että kilpirauhasessa voi todellakin olla vikaa. Sillä niin tutulta kuulostaa tuo litania omalla kohdalla..

Äänestä

noi sun oireet todellakin ovat samanlaiset kuin minulla paitsi kuukautishäiriöt, jotka ovat olleet minulla aina hyvät,ehkä joskus muutama viikko myöhässä mutta ovat aina tulleet.

en luettele oireitani koska ne ovat täsmälleen samat. se on masentavaa kun tietää, että haluaa tehdä jotain ja on intohimoisesti halukas tekemään esim käymäään koulua ja suunnittelee kaiken mutta tuo voimattomuus tappaa eikä jaksa keeskittyä, silmien väsymys ja jotenkin tuntuu että aivoissa ei ole nyt jokin kohdallaan en saa sitä "keskittymisasentoon" vaikka kuinka haluaisin ja masnetaa kun ei saa mitään aikaiseksi.

yritin aina löytää vastausta, koska tiesin että minussa itsessäni ei ollut mitään vikaa, mitään ei ollut v´pakko tehdä, vaan HALUSIN tehdä mutta ei vaan saa tehdyksi ja aika vaan venyy ja väsymys on 24h päällä.

valitin aina jo todella nuorena jatkuvaa väsymystä ja masentuneisuutta mutta lääkärit sanoivat että nuoruus on vaikeeta jne...sitten eräs toinen lääkäri sanoi että on vajaatoimintaa ja määräs thyroksinii väliaikaisesti mutta minä tyhmä söin sitä harvoin tai en lainkaan kun en silloin jaksanut tai pitänyt vakavana sen syömistä ja en ole sen jälkeen koskenutkaan ja nyt kaduttaa jos sitä olisi hoidettu aikaisin niin olisin välttynyt kaikelta tältä.

noh kyllästyin Suomeen ja ajattelin että vaihtelu virkistäisi, muutin Ruotsiin vuosi sitten, viime jouluna olin pahasti allapäin ja surullisia ajatuksia jne lääkäri huolestui täysin ja halusi seurata kilpirauhasta... ja niin sitten kolmen seurannan jälkeen hän sanoi että en yhtään ihmettele jos et ole jaksanut koulua hoitaa jne.

Ruotsalainen lääkäri todesi kilpirauhasen liikatoimintaa, T4 arvot olivat eka 23 ja 21 ja vika 30. ja korkein ei saisi olla kuin

Äänestä

Samaa rataa olen minäkin täsäs mennyt jo viisi vuotta ja tiedän kuinka voi suututta aja turhauttaa. terkkarissa ei saa koetta oikeaan aikaan vaikka päällään seisois, sillä en saa lapsilaumaa seisomaan sinne kahdeksaksi ja vaikka saisinkin joudun herämään jo kuudelta, joten ei välttämättä ole tulos kuitenkaan oikea.
Joten kun pääsen sinne, on jonossa jo nelisenkymmentä verenpaineenmittaajaa: (
Kävin yksityiselläkin, mutta kokeenottoaika 10.18, johtuen jonosta labraan ja sitten labran täti lähti hakemaan jotakin ennen koetta. Joten näin ollen kilpparissani ei ole mitään vikaa, vaikkakin kärsin tismalleen samoista oireista kuin sinä, muttoin paitsi että en liho millään ja silmissäni on kyynelneste niin ohutta että se haihtuu taivaan tuuliin ja sarveiskalvoissa käväsee välillä haavaumia. Olen yrittäjä, eikä ole varaa palkata ketään tuuraamaankaan, joten olon töissä välillä sellaisessa pökkyrässä ja väsyttää niin helvetisti.Mielialalääkkeitä minullekin tarjottiin viisi vuotta sitten ja lopulta kokeilin, pääni meni täysin sekaisin, psykoosi oli enemmän kuin lähellä.Tästä meni yli viikko selvitä.Olen monesti miettinyt tätä hoitoa näissä. Viimeviikolla esim. oli iltalehdessä lääkärien mokista, mutta silmään pisti se seikka, että sieltä valittajien peolelta puuttui ne ihmiset jotka ovat tavalla tai toisella niin väsyneitä, että jaksaisivat edes valittaa. Helppokos tällaisille ihmisille on mielialalääkkeitä syöttää, kun ei jaksa vastustaa, ei valittaa.

Äänestä

asunnossa hometta tai muuta mikrobikasvua piilossa rakenteissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


v*tun kyllästynyt kirjoitti:

Joo minullahan ei ole kuin päässä vikaa, tarjotaan vain masennus ja rauhoittavia lääkkeitä vaikka olen käynyt yksityisellä erikoislääkärillä.

Oireeni:

- Järjetön väsymys, haukottelu pitkin päivää,
sumuinen, töppyrä olo, ajatus ei kulje, "tollo" jää päälle, muistikatkokset, sanat hukassa ym.

- Varsinkin aamuisin hikiset kädet/kylmät kädet ja jalat (jääkylmät), paleleminen, ei meinaa herätä ollenkaan, ajoittainen pieni lämpöily.

- Rähmivät silmät ja paksun tuntoinen kurkku, ääni on käheä ja "möreä".

- Ihon kuivuminen pahentunut, jatkuva raapiminen verille asti, 3 vuoden ajan säännöllisesti lihonut, turvonnut olo, varsinkin vatsa kuin raskaana olevalla.

- Nyt kolmen viikon ajan täys helvetti: väsymys (koko päivän) kuin huumattu ja lamaantunut olo, ruokahaluttomuus, ripuli, oksetus/kuvotus, lämpöily, paleleminen, hikiset/kylmät kädet ja varpaat.

- Huimaaminen, tasapainohäiriöt, "kävelen" päin vastaantulevia ja törmäilen, koska olen niin "sekaisin".

- Kuukautiset tulee joka kuukausi eri aikaan, välillä niukat ja välillä runsaat.

- Ulkonäköni: Kasvot aivan kalpeat, silmät "lurpottaa" päässä, kaikki näyttää turvonneelta.

- Mieliala: väsymyksestä johtuen apaattinen olo, itken herkästi, tasapaksu mieliala, masentunut olo.

Menin lääkäriin. Otettiin kokeita. Kilpirauhaskoe myös (tosin se oli aamulla yhdentoista aikaan, että ei ehkä luotettava). Lääkäri sanoi heti, että näin moni oire yhdessä viittaa selvästi henkiseen stressiin, eikä ole mitään elimellistä. Määräsi rauhoittavia ja masennuslääkkeitä. Tänään soittelin tuloksia, lääkäri sanoi ainoastaan, että "kaikki arvot on hyvät ja etenkin kilpirauhasarvot on hyvät". Yritin kysyä lukemia, mutta ei suostunut kertomaan. Sanoi lähettävänsä postissa tulokset minulle ja sanoi diagnoosin olevan henkinen stressi, masennus, ahdistus ja käski ottaa niitä mielialalääkkeitä! Sitten vain huikkasi heipat ja lopetti puhelun.

Olo on kyllä melko "masentunut" nyt. Mielestäni en ole oikeasti masentunut. Toki nämä oireet ja jatkuva väsymys ja "huumattu" olo alkavat jo masentaa, kun työteho on aivan olematon, siis mieli on kyllä alakuloinen ja väsymyksen vuoksi tasapaksu, kaikkea muuta kuin pirteä.

Ehkä se, että pillahdin itkuun lääkärin vastaanotolla ja itkien valitin kaameaa oloa sai lääkärin heti ajattelemaan, että olen "päästä" vialla, kaduttaa että meninen itkemään.

Täällä istun kotona, pää sumuisena, ei maistu ruoka, eikä mikään huvita, mitä helvettiä teen?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu