Mitä kaikkea pitäisi tietää ravuista, jotta voisi hankkia kalojen sekaan pohjalle käyskentelemään ravun?Ei siis katkarapua.Onko tämä mahdollista edes?Enää en kysy mitään akvaarioliikkeestä, mielestäni en ole saanut asiantuntevaa neuvoa sieltä aiemminkaan.Kiitos tiedoista, kaikenlaisista.
rapu
kalojen sekaan
1508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Veteen kovetuslisä sillä ravut vaativat veden kovettamista yhtälailla kuin hammaskarpitkin (platyt etc.). Se tietää hoitajalta veden vaihtojen yhteydessä jatkuvaa annostelemista askartelukipsin kanssa jotta rapu saa kuorenvaihtoihinsa voimaa kovettaakseen oman kuoren taas kovaksi.
Riittävän suuren akvaarion;
- kysele akvaliikkeistä tai AWkeskustelupalstalta mitä rapuja olisi saatavilla, rakenna akvaariosi sen mukaan
- akvaarion koko minimissään 150l
- vain ja ainoastaan ja mielellään laji akvaario, rapu voi syödä akvaarion muun kalaston kokonaan ravintoa etsiessään, se on peto ja jotkut lajit syövät myös elävää ruokaa, marmoriravut esimerkiksi
- akvaario tulee kypsytellä ihan yhtälailla kuin seurakala akvatkin
http://www.aquahoito.info/suomi/ayriais/index.php .. tuolta voit opiskella lisää
Käy nyt ensin kuitenkin kaikki lähistöllä olevat akvaliikkeet läpi ja kysele mitä pyrstörapuja niiltä olisi tilattavissa, katsotaan sitten sulle sopiva akva ja edetään sitten eteenpäin... sisustukseen kannattaa satsata sillä yksi rapu on aika onhon oloinen pelkistetyssä akvassa.
Jotta sitä akvaa jaksaisi katsella ravun elin ajan niin itse sisustukseen kannattaa satsata että sitä jaksaa katella. tulipa jankutusta.