Jämsän käräjäoikeus tuomitsi ns. vasarasurmasta miehen 13.5 vuodeksi vankeuteen. Lain mukaan taposta voidaan tuomita 8-12 vankeutta. Ei taida tuomio pitää hovissa...
Taposta 13.5 vuotta, miten se on
mahdollista?
111075
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vasarat pitäisi määrätä luvanvaraisiksi ja säilyttää lukitussa kaapissa työmaalla! Ovat vaan sen verran monta kertaa aiheuttaneet hengenlähtöjä nuo vasarat.
ylärajan tapon maksimirangaistukseksi?
Eihän rikoslaki mainitse mitään 8-12 vuoden haarukasta. Lakiteksti menee näin: "Joka tappaa toisen, on tuomittava taposta vankeuteen määräajaksi, vähintään kahdeksaksi vuodeksi."
PS. Elinkautinen EI ole 12 vuotta...
Vai kuvitteletko että enemmän voisi antaa? Useammasta taposta voidaan tuomita maksimissaan 15 vuodeksi.
Elinkautinen on elinkautinen. Tosin Helsingin hovioikeus voi päästää ehdolliseen vapauteen kun vähintään 12 vuotta on istuttu. Jos teko tehty alle 21 vuotiaana pitää istua vähintään 10 vuotta. Presidentillä on armahdusoikeus mutta nykyinen käyttänyt sitä harvoin. Esim. Valjakkala on kohta istunut 20 vuotta elinkautistaan.
No, eihän tuota mistään tarvitse keksiä, kun rikoslaissa lukee ihan suomeksi, että vankeutta tuomitaan vähintään 14 päivää ja enintään 12 vuotta ja yhtenäisrangaistusta 15 vuotta.
Rikoslaki
2c Luku
2 § (23.9.2005/780)
Vankeuden pituus
Vankeutta tuomitaan määräajaksi tai elinkaudeksi.
Määräaikaista vankeusrangaistusta tuomitaan vähintään neljätoista päivää ja enintään kaksitoista vuotta tai yhteistä rangaistusta 7 luvun mukaan määrättäessä viisitoista vuotta.
"Tuomion pituuteen vaikuttivat myös muun muassa tekijän aikaisemmin tekemät pahoinpitelyt sekä poliisimiehen laiton uhkaus."
pantu jäännösrangaistus täytäntöön tai sitten on tuomittu muistakin rikoksista. Pelkästä taposta maksimi on 12 vuotta.
Siinä taisi olla muutakin mukana.
On kuitenkin naurettavaa, että ilmeinen murha tulkittiin "tapoksi" ja siitä määrättiin vain n. 6 vuotta vankeutta. Sen verranhan tämä tyyppi varsinaista tappotuomiotaan istuu.
Mutta näin vasemmistopopulistit (demarit) ovat halunneet asioiden olevan. Ihmishenki ei ole heille juuri minkään arvoinen.
Ei taida puolikkaalla selvitä! Eiköhän vapaudu aikanaan 2/3 eli lähes 9 vuotta kakkua naposteltavaksi.
Minä itse tiedän asian paremmin kuin moni muu koska olin hyvin läheinen molempien kanssa.Tietääköhän kukaan että mukana oli myös kolmas henkilö joka löi 3 ekaa kertaa ja tuomarin mukaan eka isku olitappava.Siellävaan jätkähuutelee korpilahden rannoilla et löin miehen hengiltä ja väärä mies istuu..Todella sairasta,sanokaa mitä sanotte mutta tappaja oli veljeni.
Veikkaisin tuossa olevan kysymys siitä, että tekijä oli ehdonalaisessa ja jäännösrangaistus pidensi tuomiota. Silloinhan maksimirangaistuksen saa ylittää.
Mitä kovempia tuomioita tappajat saa, sen parempi mielestäni.
näytön puutteessa. Ei taideta enää ketään pystyä tuomitsemaan.