Tuotantotalous... Teletekniikka... NOT!

KantapaanKautta

Haluan antaa neuvon teille, jotka ette ole supersosiaalisia, vaan enemmän nörttejä, kuten minä. Älkää hakeko sinne tutalle. Siitä seuraa vaan hammastenkiristystä. Vaikea tutustua ihmisiin ja ilman suhteita eivät asiat etene. Ja palaa kauheasti aikaa ja energiaa pääsykokeeseen lukiessa, jos on valinnut nimenomaan TKK:n tutan.

Itse valmistuin TKK:n tutalta muutama vuosi sitten. Pääaine yritysstrategia, sivuaine teletekniikka sähkötekniikan osastolta. Mietin, mihin töihin kelpaisin. Tekninen osaaminen ei todellakaan noilla sivuaineopinnoilla riitä mihinkään, jos telealalla on huono tilanne. Ei tullut edes haastatteluihin kutsuja sillä toimialalla. Eikös siellä liene edelleen, eikös noi operaattorit aina vaan laita pihalle porukkaa?

Kaupallinen puoli... osaaminen kohtuullinen, mutta en ihan välkyimpia ollut enkä varsinkaan sosiaalisimpia... ajauduin siis myyntitehtäviin, jotka eivät ihan putkeen ole menneet, koska jos ei ole luonnostaan sosiaalinen, sitä puutetta on hyvin haastavaa korjata.



Ajattelin avoimen puolella TKK:lla täydentää opintoja. Vinkkejä otan mielelläni vastaan, mikä olisi TYÖLLISTÄVÄ ja KOHTUULLISESSA AJASSA opittavissa oleva tekninen kokonaisuus.

Lääkikseenkin näin vanhoilla päivilläni yritin, mutta meni ainakin tänä vuonna pääsykoe sitten pieleen, kun sattui olemaan huono päivä itsellä. Siellä ei avointa linjaa täällä Helsingin päässä ole.

5

1390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KantapaanKautta

      Huomasin, että avoimen TKK:n lisäksi voin täydentää osaamista myös erillisopiskelijana eli ihan "päiväkursseilla", 40 egee per opintoviikko ja max suoritusaika 2 vuotta =)

      http://www.tkk.fi/fi/opinnot/opintohallinto/lomakkeet/


      Vielä kun saisi hyviä vinkkejä opinnoista, joilla työllistyisi sitten 0.5v - 2v päästä eikä olisi hirveästi YT-pelkoja ainakaan seuraavan 5v aikana siitä eteenpäin =)

      • huono tutalainen;-)

        TKK:n tutalaiset sentään ovat matemaattisesti lahjakasta porukkaa, kun täytyy olla ällän paperit ja/tai menestyä pääsykokeessa aikuisten oikeasti. Peräkylien tuta-osastoillehan pääsee lähes kuka tahansa sisään ja kursseistakin pääsee rimaa hipoen läpi suhteellisen vähällä osaamisella. Lappeenrannassa kirjanpidon peruskurssista kuultua eräältä kuusi kertaa tenttiä yrittäneeltä hänen heittäessään roskiin luentomateriaaleja: "Se on nyt ykkösellä läpi enkä koskaan tule palaamaan näihin."

        Mielestäni hyvä tutalainen on dynaaminen ja monipuolisesti lahjakas kielitaitoinen ja sosiaalinen ja työllistyisi erinomaisesti millä tahansa koulutuksella. Tutaopinnot pelkästään eivät tee kenestäkään menestyjää, valitettavasti.


    • tuta07

      Voiko di:ksi valmistunut suorittaa ilman kohtuutonta vaivaa uuden pääaineen? Eikö kaikki perusopinnot saa korvattua. Olen siinä uskossa, että lähes kaikki TKK:lta valmistuneet työllistyisivät hyvin.

      Itse opiskelen tutaa. En kylläkään TKK:lla. Olen huomannut ja miettinyt myös, että kuinka moni meistä aloittaneista oikeasti on oikeassa paikassa. Pitäisi olla hyvin ulospäinsuuntautunut ja kielitaitoinen. Tuntuu, että opiskelijoiden joukossa osalla on hyvin epärealistisiä mielikuvia työelämästä koulun jälkeen. Olen samaa mieltä kanssasi, että tutalle valikoituu vääränlaista porukkaa.

      Itselleni koen tutan olevan hyvä vaihtoehto, koska pärjään kohtuullisesti sosiaalisissa tilanteissa, mutta matemaattisesti en ole niitä välkyimpiä.

      Lääkäriksi hakeminen kuulostaa aika hakuammunnalta. Eikö se työ ainakin ole hyvin ihmiskeskeistä?

      Ainakin omassa työpaikassani pärjäisit loistavasti hyvällä teknisellä osaamisella asiantuntijatehtävissä ilman loistavia sosiaalisia taitoja.

      • .......

        Mitäpä jos ottaisin esim. yhteyttä firmoihin joissa olit kesätöissä, kuulostaa oudolta että olet lukenut DI:ksi ja yhtäkkiä huomaat ettet saa töitä mistään.. kyllähän töitä tehdään jo opintojen ohella.


      • kohta-DI
        ....... kirjoitti:

        Mitäpä jos ottaisin esim. yhteyttä firmoihin joissa olit kesätöissä, kuulostaa oudolta että olet lukenut DI:ksi ja yhtäkkiä huomaat ettet saa töitä mistään.. kyllähän töitä tehdään jo opintojen ohella.

        Hieman väärät lähtökohdat näyttää olevan sinulla työnhakuun, alkuun sanot ettei arvostettu tutkinto auta sinua löytämään töitä. Seuraavaksi kysytkin mikä on varmasti työllistävä tekninen kokonaisuus. Kyllä millä tahansa DI-tutkinnolla työllistyy erittäin hyvin, loput on sitten itsestä kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4168
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      145
      3756
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      70
      3087
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1559
    5. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1331
    6. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1328
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      1307
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1301
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      115
      1098
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1033
    Aihe