Meille syntyi kaksi vauvaa, tyttö ja poika. Onko liian samanlaiset, jos antaa heille nimeksi
Julius ja Julia?
Julius ja Julia
Julius ja Julianna
Julius ja Juuli
Julius ja Juliaana
Jotkut noista... Pöh...tämä keksiminen on vaikeaa! Esikoinen on Rasmus Jesper.
Julius ja Julia?
Julius ja Julia
Julius ja Julianna
Julius ja Juuli
Julius ja Juliaana
Jotkut noista... Pöh...tämä keksiminen on vaikeaa! Esikoinen on Rasmus Jesper.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mielestäni Julius ja Julia ovat liian samanlaiset. Kivoja nimiä ovat kyllä molemmat, mutta oikeastaan kaikki vaihtoehdot ovat turhan samanlaisia. (Ko. nimet ovat myös kärsineet inflaation...)
Julius nyt näkyy olevan ainoa ehdolla oleva nimi pojalle, joten tytölle voisi harkita jotain muuta kuin Julian kaltaisia.
Miten olisi esim. Justus pojalle, jos tytölle tulee joku mainitsemistasi. Tai tytölle vaikka Jessi, Joanna tai Jenny, jos pojasta tulee Julius.
Ei nyt ainakaan Justus. Kamala nimi.
Ovat ehkä liian samanlaiset nimet.. Miten olis Julius ja Tuulia? Tai Julius ja Johanna? Oliskos itelläsi muita nimivaihtoehtoja? =)
Ovat mielestäni liian samanlaisia nimiä, jos laitatte Julius- ja Julia-nimet. Ehdotuksiani:
Marius ja Minea, Justus ja Jessika, Julius ja Jemina, Johannes ja Julia, Kasper ja Kia, Kaius ja Krista, Luukas ja Lauriina, Niklas ja Natasha, Petrus ja Pinja, Samuel ja Sofia, Tiitus ja Taika.
Miksi kaksosilla pitäisi olla aina niin samanlaiset nimet, siis edes samalla kirjaimella alkavat? Yksilöitähän he kuitenkin ovat.
Mineaa/Pinjaa olen itsekin suunnitellut toiselle tyttärelleni sitten joskus. Ensimmäisen tytön nimen olen päättänyt jo pikkutyttönä nukkeleikeissä :)
tuosta nyt haittaa, jos nimet ovat liian samanlaisia. Kari, Jari ja Sari oli yhdessäkin perheessä ja hyvin toisensa erottivat.
Jos keksiminen on vaikeaa, menkääs pari sukupolvea suvuissanne taaksepäin. Sieltä voi löytyä oikeita 'sukunimiä'.
..hyvältä ne kuulostaa, Julius ja Julia. Juu antaa mennä vaan!