kissa EI ole heitteillä, vaikka olisi vapaana. Joten tyydyttäkää se miehinen saalistusviettinne(heh-heh) niihin lintuihin ja peuroihin, joita urheasti vaaroja uhmaten ammutte.
Terkkuja kissanvihaaja
urvelo-metsästäjälle-
9746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kissasi on heitteillä just silloin kun se astuu sun pihas ulkopuolelle. Lue metsästyslaki koskee myös kotikissaa...Mulla on tapana ollut loukuttaa kissa joka kuseksii pihalleni ja viedä se rankkurille sieltä sitten omistaja saa sen lunastaa takaisin...Tai sitten se tapetaan kahden viikon jälkeen...
noille METSÄSTYSAJAN ULKOPUOLELLA juoksenteville koirille,eli olisko nekin"vapaata riistaa"oman pihan ulkopuolella? Kävin nimittäin äsken pihalla ja eikös siellä ollut hurtta pa...lla emännän kukkapenkissä,no ämpäri vettä antoi starttiapua.
laki. Joten ota koira kiinni ja vie paikalliselle rankkurille. Muista kuitenkin pyhässä vihassasi että kaikki koirat eivät ole metsästyskoiria.
"Metsästäjäin keskusjärjestön tiedottaja Klau Ekman väitti virheellisesti, että vapaana kulkeva kissa olisi heitteille jätetty ja että kissat pitäisi pitää kiinni..Suomen lainsäädäntö aivan yksiselitteisesti sallii kissan kulkea vapaasti...heitteillä oleva eläin tarkoittaa tosiasiassa löytöeläintä, joka voi olla koditon tai kotoaan eksynyt..." ja paras kohta Hannele Luukkaisen taannoisessa Hesarin kirjoituksessa oli tämä : "Ekman vaatii kissojen kiinnipitoa myös sillä perusteella, että kissat tappavat lintuja Pohjois-Amerikassa. Jos tämä olisi pätevä kiinnipidon syy, niin silloinhan lintuja ampuvien metsästäjienkään ei pitäisi kulkea vapaana. Suomalaiset metsästäjät ampuvat vuosittain puoli miljoonaa sorsaa ja hanhea-pääasiassa huvin vuoksi"
Lue totuus täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000011&conference=604&posting=22000000035635260
tunnistettua metsästyskoiran meinaan on tullut käytyä suorittamassa korttikoe jo vuonna -77 ja joka vuosihan maksu siitä maksettua.Koiriakin(2 saksanmetsästys terrieriä)ja rouvan kissa(rotu katti)joka myös ulkoilee HÄKISSÄ,kyrsii vaan kun"lapset"täällä uhoaa kissa vihassaan.Enhän minä sitä paskantajaa muuten olisi huomannu mutta"sällit"häkissä alkoi ärhentelemään sille häirikölle.Toisaalta teki mieli päästää sällit irti olis siinä vierailija saanut oikein sakkihivutuksen mutta ei sitä arvaa näin lähellä
vastaukseksi koskee samaa nimimerkille,tuli kiireissään ja soneran laajakaistan kiukkuillessa söhlättyä väärään osoitteeseen.sori
Taas kerran tosiasiat kertauksena:
Kissojen, kuten kaikkien muidenkin lemmikkieläinten ulkoiluttaminen vapaana ilman valvontaa on lain mukaan kiellettyä. Asiaan liittyvät lait seuraavassa:
Järjestyslaki:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030612
Metsästyslaki, Huom! erit. 5§ ja 85§
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19930615
Eurooppalainen Lemmikkieläinsopimus: (määritelmät, heitteillä oleva eläin)
http://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1992/19920049
Luonnonsuojelulaki: Huom! erit. 39§ (vapaana liikkuva kissa mitä suurimmalla todennäköiyydellä häiritsee, pyydystää, vahingoittaa ja jopa tappaa rauhoitettujen lajien yksilöitä)
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19961096
Eläinsuojelulaki:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960247
Entä miten mainittuja lakeja tulee tulkita:
Poliisi; internet-sivuilla oleva, järjestyslakia käsittelevä esite, sivu 2:
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/ExternalFiles/jarjlaki_finb/$file/jarjlaki_finb.pdf
Luonnonsuojelujärjestö:
http://www.birdlife.fi/lintuharrastus/faq-suojelu.shtml#kissa
Kissajärjestö:
http://www.incatsuomi.fi/kissasisalle.asp
Suomen eläinsuojeluyhdistys:
http://www.sey.fi/elaintieto/kissanoikeudet.html
Ja vielä muutama esimerkki mainittujen lakien soveltamisesta käytännössä; Nokian poliisi:
http://www.poliisi.fi/poliisi/nokia/home.nsf/PFBD/39F877CF8AA385DAC2257165001BD807?Opendocument
Äänekosken poliisi:
http://www.intermin.fi/poliisi/discuss.nsf/vwThreads/110CE908B6678864C2257139003536AC
Jyväskylän poliisi:
http://www.intermin.fi/poliisi/discuss.nsf/vwThreads/5A5D175E6E472A87C2257404004C7E00
ennen kulki kissat ja koirat maaseudulla omia aikojaan ja jos oli häiriötä annettiin seipäällä lähdöt eikä siitä sen enempää.mutta nykyisin kun kaikki on toisin...minunkin tontilla on kolme vuotta lorineet naapurin kissat tarpeillaan ja kasvi sekä kukkamaat tonkimassa ja olen tähän asti katsonu asiaa läpisormien mutta nyt rupee riittämään koska minun tarhassa olevat koirat ärsyttävät naapuriani niin paljon että on kolme kertaa jo soittanut niistä poliiseille eikä usko edes mitä virkavalta hälle sanoo.että tarttee varmaan lakia ruveta noudattamaan...naapurisopuhan on jo mennyt kuitenkin ajat sitten.