Onko säälittävää kertoa ihastumisestaan mailitse? Sopivaa tilaisuutta olla rauhassa ihastuksen kohteeni kanssa ei tunnu tulevan koskaan, eikä rohkeus riitä pyytämään sitä sivummalle tai kysymään sen puhelinnumeroa. Olen parikymppinen nainen, en ala-asteikäinen... Jännitän vaan aloitteiden tekemistä miesasioissa tosi paljon. Annanko itsestäni täysin idiootin vaikutelman, jos kerron tunteistani ajatuksen kanssa kirjoitetulla maililla?
Mailitse kertominen
Sofia'
111438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
sähköpostiosoite, niin siitä vain! Onhan se parempi vaihtoehto kuin ei mitään.
Minusta sillä ei ole merkitystä missä sen sanoo tai ilmoittaa pääasia että tulee kerrotuksi jos siltä tuntuu ja viesti menee perille.
jo vain! Meili on oiva tapa - kokemusta on... Minun ja rakkauteni suhde käynnistyi pikkuhiljaa meilejä lähettelemällä, kun ei ollut käytännössä tilaisuutta nähdä kovin usein. Meidän alkuajan meilittelystä saisi varmaan melkoisen romaanin...
Anna mennä vaan!
..mitä päässäsi liikkuu, jos ei ite uskalla. Onnea...
ole säälittävää. Olen joskus saanut jopa paperilapun eräältä tyttöltä, jossa kerto että on kiinostunu ja käski soittaa jos kiinnostaa.
Oli sujauttanu sen salaa taskuuni =) Miellyttävä yllätys :) Että laita rohkeasti vain viestiä.. Et voi hävitä mitään =)
Sähköposti on nykyaikaa ja yksi keino siinä, missä puhelin tai paperilaput, jos kasvotusten ei tunnu olevan tilaisuuksia. Eihän sähköpostissa tarvitse koko sydäntään vuodattaa, vaan voi esimerkiksi pyytää sitä puhelinnumeroa tai kutsua vaikka kävelylenkille, jossa sitten kertoo tuntojaan enemmän.
Itsellä vastaava kokemus muutaman viikon takaa, jolloin päädyin sähköpostiin ja sen myötä nimen omaan kävelylenkille. Päivä oli ihana ja jälkeenpäin olo oli todella hyvä, vaikka tunteet eivät olleetkaan molemminpuolisia. Rohkeasti vain.
Miten varmistat, että sähköposti menee varmasti perille? Jos et koskaan saa vastausta, pystytkö olemaan varma, ettei viesti kadonnut esim. roskapostisuodatukseen? Toki voi jälkeenpäin kysäistä, että saitkos viestini ja katsoa kuinka hän siihen vastaa (jos ei vastaa suoraan sähköpostilla).
Ajatuksella kirjoitettu kirje on kuitenkin todella hyvä ajatus, mutta tämä tekniikka on mitä on :(
tuohon ongelmaan.
Laittakaa sähköpostikortti sellaisesta fimasta joka lähettää kuittauksen saajan avattua postin. Siihen saa laittaa sitten sen henkilökohtaisen viestinkin ja pyynnön kahville tai mitä vaan. :)
Tuo on eräiden sähköpostipalvelinten ominaisuus (esim. exchange), mutta vastaavasti löytyy myös ominaisuus, jolla nuo lukukuittaukset voi pysyvästi estää.. joskus muinoin oli luotettava sähköpostijärjestelmä, mutta ei enää smtp aikana.
Itse kerroin tekstiviestillä, mutta en näe mitään pahaa/säälittävää sähköpostissa.
(Säälittävää on vain pistää suhde poikki sähköpostilla...)
Mutta kokeile! (: