Eli maalata pitäisi. Ja se pitää kaataa. Miten mahtaa äijän käydä. Yksin ei vissiin kannata kaataa, mutta onnistuuko kaksin? Painaako paljon? Miten sitä kannattaa jarruttaa kaadettaessa? Kokemuksia kellään? Siis oikeita kokemuksia. En halua kuulla et "kyl minä luulisin et se onnistuu ihan vaan kun.." Ne kuuluisat viimeiset sanat jne.
Se on terästä ja pituus oliskohan seitsemisen metriä.
Lipputanko
4
7195
Vastaukset 4
Joo kyllä tuon tangon kaataminen ja takaisin ylös nosto pitäisi onnistua yksin jos on 7m. ja terästä eli ei hirveän painava kuitenkaan, meillä kaadettu jo kaksi kertaa viiden vuoden aikana 12m terästanko, narunvaihto ja maalaus oli viime syksynä. Onnistui kahden miehen voimin hyvin nosto. Luulisin että sulla myös metallijalusta jossa kaksi pulttia, toinen irti toista löysälle, meilä ylin pultti koska se ns. jarrupalanen on hitsattu alas joka estää tangon kaatumisen toiseen suuntaan kaadettaessa. Eikun vaan varovasti laskemaan.
Joo anteeksi tarkoitin että se jarrupalanen on yläpuolelle jalustaa hitsattu, eli sen puoleinen pultti pois jossa jarrupalanen on, en tiedä millä nimellä sitä oikeesti kutsutaan, mutta se kuitenkin.
- Nurin
samu1 kirjoitti:
Joo anteeksi tarkoitin että se jarrupalanen on yläpuolelle jalustaa hitsattu, eli sen puoleinen pultti pois jossa jarrupalanen on, en tiedä millä nimellä sitä oikeesti kutsutaan, mutta se kuitenkin.
Ei tuossa ole mitään jarrupalaa, eli se kaatuu kumpaan suuntaan vaan.
Jalusta on sellainen kuin kuvailit. Eli alapultti pois ja nurin.
Kiitos uskonvahvistuksesta. Kyl se siitä. - Tuore Talkkari
Nurin kirjoitti:
Ei tuossa ole mitään jarrupalaa, eli se kaatuu kumpaan suuntaan vaan.
Jalusta on sellainen kuin kuvailit. Eli alapultti pois ja nurin.
Kiitos uskonvahvistuksesta. Kyl se siitä.Oli tosi vaikeaa löytää tietoa lipputangonhuollosta! Viiri tuli alas viime yönä, kun solmu oli auennut. Huomenna sitten yritämme näillä ohjeilla selvitä kahdestaan. Saas nähdä kuinka käy! Siis ei muuta kuin hanskat käteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45697
- 20639
- 53598
- 46569
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit41568- 76556
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132538- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan177496