Millaisia leikkausta edeltäviä tutkimuksia teille on tehty? Itsellä oikeanpuoleinen ohimolohkoepilepsia ja mahdollista että leikataan. Lääkäri sanoi että ensin tehdään "leikkausa edeltäviä tutkimuksia" Kuopiossa. Eli mitä tarkoittavat? Olen kuullut kallonsisäisestä rekisteröinnistä, Mitä se tarkoittaa? Kauanko tutkimukset kestävät? Oliko rankkoja?
Leikkausta edeltävät tutkimukset
odotan ja odotan
5703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toivottavasti pääset leikkaukseen! Niin, kävin ensin videotelemetriassa (pään pinnalle laitetaan piuhat, olet huoneessa, jossa on kamerat, ikkunan takana on "vahti", joka seuraa sinun aivosähkökäyrää), vessassa ei kameraa ole... Huoneessa on telkkari, cd-soitin ja läppäri aina tarvittaessa. Minun piti mennä samaan tutkimukseen uudelleen, kun eka kerralla ei kohtauksia tullu. Toisella kerralla onnistu, kun vähennettiin eri lääkettä kuin aikaisemmin.
Kun näytti siltä, että leikkaus on melko varmasti mahdollista tehdä, oli kallonsisäisen tutkimuksen vuoro. Homma eros aikaisemmista ainoastaan siten, että piuhat meni pään sisälle. Kalloon tehtiin neljä reikää, joiden kautta aivojen pinnalle laitettin sellaiset hmm... vähän niinkuin kynsiviilan näköset lätkät. Varaudu siihen, että päätä särkee ihan reippaanlaisesti. Hyvät lääkkeet siihen kyllä saa. Mulle tuli useampi kohtaus, kun ilmeisesti ne lätkät ärsytti sen verran. Ai niin, tutkimuksen aikana pitäis tehdä sellanen jodijuttu. Kohtauksen alkaessa kanyylin kautta laitetaan jodia suoneen ja sen jälkeen magneettikuvaukseen. Jännitti, että onnistuuko se, mutta hyvin kävi.
Onhan siellä sitten vielä neuropsykologin testejä ja psykiatrin kanssa keskustelua. Jos näyttää siltä, että leikkaus on mahdollinen, on edessä vielä yks tutkimus. Se tehdään taas uudella käynnillä. Siinä nukutetaan ensin toinen aivopuolisko ja tehdään testejä sille hereillä olevalle puolelle. Ne sellaisia on muistitehtäviä pääasiassa. Sama sitten toiselle puoliskolle, kun toinen on heränny. Siinä testataan, onko puhekeskus vasemmalla puolella ja kuinka muisti siellä pelaa (pitää tulla toimeen leikkaamattoman aivopuoliskon muistillakin). Jos homma menee siltä osin putkeen, on leikkaus edessä. Toivottavasti tosiaan pääset siihen pisteeseen. Mulla kaikki on mennyt tosi hyvin. Leikkauksesta tuli nyt 9 kuukautta. Toivotaan, että jatko sujuu yhtä hyvin.
Tulipas paljon tekstiä! Hyviä vointeja sulle ja onnea tutkimuksiin. Hyvää alkanutta kesää! :)
Kallon sisään reikiä!!! Öö... kalloon jää reikiä tuollaisesta tutkimuksesta! Mitä sellainen voi aiheuttaa..? Ajatus puistatuttaa enemmän kuin leikkaus.
Kyllähän siitä reiät kalloon jää, kun ei ne tämän ikäsenä enää umpeudu. On siitä kyllä se hyöty, että enää ei voi hermostua niin paljon, että pää räjähtää. Ylimääräiset höyryt pääsee saman tien ulos. Reikähän kyllä peittyy sidekudoksella, mutta kolot kyllä tuntuvat. No, onpa hiukset siinä päällä. Ei ne näy.
Tutkimuksista on sanottava, että kyllä ne tietyllä tavalla rankkojakin olivat, mutta kun lähtee oikealla asenteella, niin hyvin menee. Se aivopuoliskojen nukutusjuttu oli tosi mielenkiintoista! Sitä oikein odotin...
Älä tosiaankaan niitä kalloon tehtäviä reikiä ja pääkipua pelkää. Ne on pikkujuttuja sen rinnalla että pääsis leikkaukseen ja sen avulla kohtaukset loppuvat tai ainakin vähenevät. Tsemppiä! :)
elektrodeja välttämättä tarvita lainkaan! multa leikattiin oikeanpuoleinen ohimolohko epilepsia 2,5 kk:tta sitten.
Ensin osallistuin tieteelliseen tutkimukseen johon mun sairastama epilepsia sopi. Kävin KYS:sissä ja sielä otettiin verikokeita ja magneettikuvat jossa havaittiin poikkeava löydös.
Noin vuoden päästä kontrollikäynnillä hoitava lääkäri sanoi että olenko harkinnut leikkaushoitoa, koska magneettikuvissa näkyi löydös jonka poistamisesta olisi hyvät tulokset. Noin kuukauden päästä siitä KYS:tä tuli kutsu sairaalaan.
Menin sitten viikoksi sairaalaan.
Ekana päivänä aloitettiin lääkkeiden purkaminen. Seuraavana päivänä otettiin magneettikuvat jossa oli edelleen selvä epilepsiaa aiheuttava löydös. Seuraavana päivänä mut siirrettiin videotelemetria huoneeseen. Jossa pään pinnalle asetettiin elektrodeja ja poskien sisään laitettiin n.5cm pituiset "langat". Ja Kuten sulle edellä on jo kerrottu niin se on sellainen pieni koppi jossa valvotaan kameroilla 24h/vrk. Olin siellä 4 päivää. Lääkkeitä vähennettiin vielä lisää, että kohtauksia tulis mahdollisimman paljon. ( mä sain 9 rekisteröitynyttä kohtausta 3 kohtausta jotka ei näkyny aivosähkö käyrässä.) Koska kohtauksia tuli "hyvin" ja niistä selvis niiden alkukohta ja muu tarpeellinen tieto, ei tarvittu kallonsisäistä tutkimusta. Samassa yhteydessä psygologi teki erilaisia muistitehtäviä ja psykiatri kävi haastattelemassa. Telemetria tutkimuksen viimeisenä päivänä lääkkeitä alettiin palauttamaan normaaliksi. Sen jälkeen menin takaisin osastolle ja olin siellä vuorokauden vielä tarkkailussa ja jossa lääkkeet lopullisesti palautettiin kotilääkityksen tasolle.
4kk:n päästä siitä oli Wada tutkimus jossa kummatkin aivopuoliskot "nukutettiin" ja jossa kartoitettiin mahdolliset riskit. Kaikki meni hyvin. Seuraavana aamuna otettiin vielä magneettikuvat ja sitten mut leikattiin samana päivänä.
Mikään kipu ei ollut niin kamalaa/sietämätöntä etteikö sitä kestäisi kun tietää lopputuloksen. Mulla tuli poissaolo kohtauksia pahimmillaan 50/kk ja kouristuskohtauksia n 1/ 3kk lääkityksestä huolimatta. Nyt olen ollut lähes kohtaukseton. Toivottavasti tästä oli jotain apua sulle ja Tsemppiä leikkaukseen!!
Niin, aina ei tarvi sitä kallonsisäistä tutkimusta tehdä. Mulla ei magneettikuvissa näkynyt mitään muutoksia aivoissa, jotka kohtaukset olis aiheuttanu, ja siten olis jo varma paikka tiedossa, joka poistaa. Koska aivot näyttivät ihan "normaaleilta", oli kallonsisäinen tutkimus tehtävä. Näin saatiin varmistus siitä paikasta, josta kohtaus lähtee. Vielä leikkauksessakin aivojen pintaan laitetaan sellaiset jotku anturit. Tehdään varmistuksen varmistus.
Tsemppiä tutkimuksiin ja leikkaukseen, jos sinne asti pääset (toivottavasti pääset)! :)