Veneilimme tänään pieneen saareen Längelmävedessä. Lokit kirkuivat kovasti, joten varovaisesti rantauduimme, saaressa on joskus ollut lokin pesä. Yhtäkkiä lähti maasta lentoon tumma lintu, ja näimme kauniin, höyhenillä sievästi vuoratun pesän. Munat olivat kellertäviä, ehkä, ainakin yksivärisiä. Otin kuvan, mutta en kovin läheltä. Lintukirjoista yritän etsiä, mutta löysin vain haahkan, ja se kai on saaristolintu, siis merilintu. Kuka tietäisi?
Kenen pesä?
Marihelena
2225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
voi paljoakaan sanoa, kun et kuvaile munien kokoa ja oliko pesä rannassa vai jossakin muualla saaressa, mutta kyllähän se varmaan sorsalintu oli.Kaikilla sorsalinnuilla on yksivärisen kellervän-vihervän valkoiset munat. MUnamääräkin olisi ollut suuntaa-antava tieto.
hyvinkin. Munia muistaakseni 7 kpl, mielestäni kananmunan kokoisia. Pesä siis maassa, metri veden rajasta. Ja pesä oli niin kauniisti tehty, ei mikään risuhärveli. Löysin toisenkin mahdollisuuden, jouhisorsa. Eihän sillä mitään väliä ole lopultakaan, kenen pesä oli, mutta utelias kun olen!!! Kuva tallessa, jospa joskus joku asiantuntija siitä pystyy tunnistamaan. Kiva kun vastasit kuitenkin!