Vastuuntunto?

Täällä ja monella muullakin lapsiin liittyvällä sivustolla vilahtaa usein sana "vastuuntunto" ja "vastuun ottaminen ja kantaminen".
Mitä nillä ymmärrätte?
1216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

..vastuuntunto on sitä että kantaa vastuun omista teoistaan. Tässä aborttiasiassa vastuuntuntoa on se, että jos harrastaa seksiä niin tietää että ehkäisystä huolimatta saattaa tulla raskaaksi. Ja jos tulee raskaaksi niin tietää että vaihtoehtoja on. Ja kun tekee valintansa (raskauden jatkuminen/keskeytys) niin tietää että itse kantaa seuraukset tekipä sitten minkä valinnan tahansa. Se on aikuisuutta ja jos tätä ei ymmärrä on syytä miettiä kahdesti ennen kuin seksihommiin edes rupeaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


armollinen kirjoitti:

Täällä ja monella muullakin lapsiin liittyvällä sivustolla vilahtaa usein sana "vastuuntunto" ja "vastuun ottaminen ja kantaminen".
Mitä nillä ymmärrätte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu