Heissans!
onko täällä kukaan täältä pohjanmaalta;)?
onko siis kukaan käynyt seinäjoella lääkäritalon varhaisultrassa?
millaisia kokemuksia ja millainen hinta oli?
onko täällä kukaan täältä pohjanmaalta;)?
onko siis kukaan käynyt seinäjoella lääkäritalon varhaisultrassa?
millaisia kokemuksia ja millainen hinta oli?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo, eli Pohjanmaalta ollaan, mutta Vaasassa varhaisultra, joten Sjk:sta ei ole kokemuksia. Olemme ajatelleen mennä S-joelle ultraan sitten loppuvaiheessa, koska siellä kuulemma kerrotaan halutessa lapsen sukupuoli. Näin ei Vsassa tehdä..
kans, pitääköhän soitella sinne aamusta ja kysästä
Kävin alkuraskauden aikana (eli melkein 9 kk sitten) varhaisultrassa Lääkäritalolla. Ihan ok paikka ja mukava lääkäri, tosin itsellä oli silloin viikkoja vasta yhdeksän, joten ultrassa näkyi lähinnä sellainen "möykky", kuten varmasti aina niin aikaisessa vaiheessa.
(Eihän niin aikaisen vaiheen ultrakuva ole muutenkaan paljon mitään verrattuna myöhempiin käynteihin, kuten esim. rakenneultraan jossa vauvan näkee sitten jo tosi selvästi.)
Hintaa käynnille en muista tarkkaan, mutta kallista lystiähän tuo on.. Olisiko ollut 60-90 euroa, kun sain pari kuvaa mukaan muistoksi.
Hyvä paikka on, suosittelen! :)
Kävin n. viikko sitten Lääkäritalolla yksityisellä lääkärintarkastuksessa, ja lääkäri myös ultrasi. En tosin saanut kuvia mukaan, enkä hoksannut edes pyytää... Ultraus tapahtui masun päältä, ja ei kovin pitkään kestänyt. Hintaa tuolle käynnille tuli 65e toim.kulut 9e-kelavähennys = maksettavaksi jäi n. 62e. Noissa saattaa toki olla eroja, siis jos varaa nimenomaan varhaisultran tai rakenneultran. Mulla se laskutusperuste oli lääkärikäynnin pituus :)
Lääkäri oli nainen ja erittäin asiallinen ja mukava.