Uimapelko

Miten olette saaneet lapsen totuttelemaan veteen niin ettei hän pelkää ollenkaan? Mitä syitä lapsi sanoo kun ei uskalla uida? Kokemuksia?
4790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

viety veteen pienestä pitäen.

Järveenkin on kaksi pienintämme kompastuneet, jotta naamat kastuivat (vettä 10 cm), mutta ei siitäkään mitään pelkoja ole tullut.

Aivan aluksihan nuo vettä pelkäsivät, mutta kun itse oli luonnollinen ja rento, niin siitä se lähti, pikkuhiljaa. Ensin kahlattiin varpaat märiksi, sitten nilkat, polvet, napa, kaulaan saakka, kasvot veteen, pää veden alle, pohjaan istumaan ->> uimakandidaatti.

Meillä ei ole näkynyt semmoista lasta, joka vettä pelkäisi. Kesälläkin olivat kolmatta tuntia putkeen jorpakossa.

Äänestä

Kuopuksemme jännitti vettä ja uimista todella paljon, uimakoulussa tuo pelko mukavien opettajien avustuksella hävisi.

Äänestä
  • Uima pelkoa meilläkin on. Meidän tyttö on 10v. ja kun hän ei ole meillä ollut pienestä siis syntymästä asti... -en voi tietää mitä taustalla on ??

    Luulen vaan, että kun lapsi kasvaa vanhaksi -->pelko pahenee. Pitäsi vaan, vaikka ei aina jaksaisikaan, ja kun huuto on karmea, niin mennä vaan ja totutella.

    Olen etsinyt uimakoulua, mutta joko tyttömme on liian vanha tai sitten liian huono uintinen..... Harmittaa niin, kun kesällä olisi ollut Kirkkonummella vuoroja, mutta päivällä ?!?! No EI kaikilla ole lomaa tai ole työttömiä, et pääsisi viemään, kun meiltäkin matkaa uimahallille.

    Onneksi me itse osaamme uida, että kyllä mekin ollaan yritetty!! Mutta kun meillä harjoitellaan luottamusta arkiasioissakin, niin tuntuu pahalta, kun lapsi pelkää hukkuvansa... hän yhdistää asian nyt meihin. Olisi ehkä parempi, jos uimaopettaja olisi joku muu.

    Äänestä

Me laitettiin 11.vuotias suoraan altaaseen, mutta pelko alkoi tulla pahemmaksi nyt on 15 vuotta eikä ole vieläkään päässyt pelosta yli. Neuvoja?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Riikka kirjoitti:

Miten olette saaneet lapsen totuttelemaan veteen niin ettei hän pelkää ollenkaan? Mitä syitä lapsi sanoo kun ei uskalla uida? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu