Miten olette saaneet lapsen totuttelemaan veteen niin ettei hän pelkää ollenkaan? Mitä syitä lapsi sanoo kun ei uskalla uida? Kokemuksia?
Uimapelko
4
788
Vastaukset
- JOs
viety veteen pienestä pitäen.
Järveenkin on kaksi pienintämme kompastuneet, jotta naamat kastuivat (vettä 10 cm), mutta ei siitäkään mitään pelkoja ole tullut.
Aivan aluksihan nuo vettä pelkäsivät, mutta kun itse oli luonnollinen ja rento, niin siitä se lähti, pikkuhiljaa. Ensin kahlattiin varpaat märiksi, sitten nilkat, polvet, napa, kaulaan saakka, kasvot veteen, pää veden alle, pohjaan istumaan ->> uimakandidaatti.
Meillä ei ole näkynyt semmoista lasta, joka vettä pelkäisi. Kesälläkin olivat kolmatta tuntia putkeen jorpakossa. - Piia-Maija
Kuopuksemme jännitti vettä ja uimista todella paljon, uimakoulussa tuo pelko mukavien opettajien avustuksella hävisi.
- Äiti
Uima pelkoa meilläkin on. Meidän tyttö on 10v. ja kun hän ei ole meillä ollut pienestä siis syntymästä asti... -en voi tietää mitä taustalla on ??
Luulen vaan, että kun lapsi kasvaa vanhaksi -->pelko pahenee. Pitäsi vaan, vaikka ei aina jaksaisikaan, ja kun huuto on karmea, niin mennä vaan ja totutella.
Olen etsinyt uimakoulua, mutta joko tyttömme on liian vanha tai sitten liian huono uintinen..... Harmittaa niin, kun kesällä olisi ollut Kirkkonummella vuoroja, mutta päivällä ?!?! No EI kaikilla ole lomaa tai ole työttömiä, et pääsisi viemään, kun meiltäkin matkaa uimahallille.
Onneksi me itse osaamme uida, että kyllä mekin ollaan yritetty!! Mutta kun meillä harjoitellaan luottamusta arkiasioissakin, niin tuntuu pahalta, kun lapsi pelkää hukkuvansa... hän yhdistää asian nyt meihin. Olisi ehkä parempi, jos uimaopettaja olisi joku muu.
- Kääääkk!!!!
Me laitettiin 11.vuotias suoraan altaaseen, mutta pelko alkoi tulla pahemmaksi nyt on 15 vuotta eikä ole vieläkään päässyt pelosta yli. Neuvoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611189- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että332664- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75576
- 56564