Suikeroalpin poistaminen

tuskastunut nyppijä

Saako suikeroalpia millään muulla konstilla pois kuin ainaisella nyppimisellä, tänään repisin 2 saavillista kompostiin kyseistä "riesaa"?
Laitoin edellis kesänä perennapenkkiin sitä ja sehän levisi kuin kulovalkea. Nyt perenna penkki näytti siltä kun se olisi ollut rikkaruohojen valtaama. Samassa penkissä on kuunliljoja ja jättipoimulehteä.

3

4827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutarhuri

      Yksi vaihtoehto:
      Jos lopullisesti siitä haluat eroon, ei auta kun nostaa kuunliljat ja poimulehdet pois penkistä ja pestä niiden juuret. Juurten seassa luikertaa varmaan jo alpia..

      Sitten poistat sen suikeroalpin sieltä multineen, ja tuot uudet mullat tilalle. Sen jälkeen ankaraa kyttäystä koska ei se ole todennäköisesti vieläkään lopullisesti lähtenyt. Mutta kovasti heikentynyt, joten on jo toiveita nitistää se lopullisesti ;)

      Mutta jos tyydyt nyppimään niin saat asennoitua niin, että joudut tekemään sitä lopun elämääsi :D

    • mullakin

      Sama ongelma täällä, mutt round up on antanut lupaavia tuloksia, kunhan varot muihin kasveihin osumasta. Meillä se on vallannut jo nurmenkin. Tuli multalastin mukana loisena.

    • näppy!!!!

      ja minä kun koitan saada sitä kaikin keinoin kasvamaan perennapenkkien juurelle ! Juuri kuunliljan ja poimulehdenkin alle olen sitä istuttanut ja odottanut kesäkausia että alkaisi kukkia joskus ja levitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      375
      9918
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6278
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      387
      5955
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      160
      4346
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3642
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3228
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      93
      3195
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2946
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2892
    10. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      63
      2889
    Aihe