No, siinähän se kysymys tulikin, eli missä kuljetatte rahanne perillä lomakohteessa?
Missä kuljetatte
12
1804
Vastaukset
- tarpeeton.
Suurin osa on tietysti safety boxissa passin ja muiden dokumenttien kanssa. Sen, mitä päivittäin tarvitsen ruokaan, ostoksiin ja vaihdettavaksi, kuljetan syvällä shortsien taskussa. Sinne ei mahdu kuin oma käteni.
- etutaskuun
elikäs ei missään tapauksessa takataskuun rekkamiehen hymyn viereen!
Enkä kantaisi mielellään edes käsilaukussa, kaverilta pollittiin juuri lompakko Hanian lentoasemalla vetoketjullisesta käsilaukusta. - tarpeeton.
etutaskuun kirjoitti:
elikäs ei missään tapauksessa takataskuun rekkamiehen hymyn viereen!
Enkä kantaisi mielellään edes käsilaukussa, kaverilta pollittiin juuri lompakko Hanian lentoasemalla vetoketjullisesta käsilaukusta.Etustaskua minäkin tarkoitin, ei taida minun shortseissani edes olla takataskuja. Käsi- tai olkalaukkuja en myöskään kaduilla kanniskele ja ostoskassiin panen vain ostokset.
Tuo edellisen kirjoittajan varoitus lentoaseman ja hotellin tulo- ja lähtöhässäkästä on myös erittäin aiheellinen. Sekunniksikaan ei kannata irroittaa otettaan eikä kääntää silmiään pois valuutan ym. sisältävästä kassista / repusta tms. Noissa tilanteissa saalistavat sellaiset pedot, jotka osaavat arvioida ihmisiä ja käyttää hyväkseen kohteen pienintäkin herpautumista.
Ex-aviomieheltäni pöllittiin takavuosina hotelliin kirjautuessa iso kameralaukku, eikä hän tiedä vieläkään, miten se oli häipynyt.
Eikä sitten rannalle tai altaalle mukaan yhtään mitään sellaista, jonka katoamista luulee surevansa.
- käännetty
Passit, luottokortit ja rahat joka puolella maailmaa matkan aikana rahavyössä housujen "liitingin" sisällä ja lomakohteessa safetyboxissa, kulloinkin tarvittava käteinen rannalla muoviboxissa kaulassa ja kylillä isommat summat samaisessa rahavyössä vyötäröllä ja "bussirahat" pikku lompsassa käsveskassa tai repussa.
- ja vetoketju
auki !
- alkup.
Kiitokset kaikille ASIALLISESTI vastanneille, aina näköjään täytyy yksi irvailijakin joukkoon tulla.
- rahasummat
säilytetään hotellihuoneessa safety boxissa. Muutoin pidämme kaulassa vetoketjullista kaula"kukkaroa", joka sujautetaan paidan alle.Vedenpitävästä kankaasta tehty, vetoketjullinen kukkaro.Linkissä yksi malli:
http://www.easyshopping.fi/79531.html - nnnnnnn...
rahasummat kirjoitti:
säilytetään hotellihuoneessa safety boxissa. Muutoin pidämme kaulassa vetoketjullista kaula"kukkaroa", joka sujautetaan paidan alle.Vedenpitävästä kankaasta tehty, vetoketjullinen kukkaro.Linkissä yksi malli:
http://www.easyshopping.fi/79531.htmlviisi kertaa bulgaariassa olleena , ikinä ei oo kukaan yrittänyt viedä rahoja ... yhtä turvallista kun helsingin keskustassa ...!!??
- viisastunut
nnnnnnn... kirjoitti:
viisi kertaa bulgaariassa olleena , ikinä ei oo kukaan yrittänyt viedä rahoja ... yhtä turvallista kun helsingin keskustassa ...!!??
Bulgariassa kaksi kertaa olleena kerron:
Eka kerralla Kultahietikolla vietiin laukku olalta,
eli siinä meni rahaa ja vähän muutakin.Paikallisia
nuoria parveili suurella joukolla ohi ja hupsis
hihna poikki ja laukku tiessään.
Rahaa pidän pienessä kaulakukkarossa siitä lähtien.
En muuten ollut ainoa uhri. - käsi laukussa
nnnnnnn... kirjoitti:
viisi kertaa bulgaariassa olleena , ikinä ei oo kukaan yrittänyt viedä rahoja ... yhtä turvallista kun helsingin keskustassa ...!!??
Onnittelut sulle! Ei kaikkia ihmisä rullata vaikka kuinkapaljon matkustaisivat ja jotkut taas joutuvat uhriksi jo eka kerralla.
En silti suosittele pitämään käsilaukussa rahoja, vaikka sulla onkin käynyt hyvä tuuri.
Helsinki valittiin juuri maailman toiseksi turvallisimmaksi kaupungiksi, et semmonen paikka. - tultiin
eikä joudutte taskuvarkaitten uhriksi..rahat oli tilanteesta riippuen vyölaukussa, käsilaukussa (käsilaukun päällä)tai ihon värisessä rahavyössä paidan helman alla.
- kaikenlaista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5510000Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126755Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736065Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?475963Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464130Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2663130Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k372810Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?442377- 601446
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik211271