No, siinähän se kysymys tulikin, eli missä kuljetatte rahanne perillä lomakohteessa?
Missä kuljetatte
12
1801
Vastaukset
- tarpeeton.
Suurin osa on tietysti safety boxissa passin ja muiden dokumenttien kanssa. Sen, mitä päivittäin tarvitsen ruokaan, ostoksiin ja vaihdettavaksi, kuljetan syvällä shortsien taskussa. Sinne ei mahdu kuin oma käteni.
- etutaskuun
elikäs ei missään tapauksessa takataskuun rekkamiehen hymyn viereen!
Enkä kantaisi mielellään edes käsilaukussa, kaverilta pollittiin juuri lompakko Hanian lentoasemalla vetoketjullisesta käsilaukusta. - tarpeeton.
etutaskuun kirjoitti:
elikäs ei missään tapauksessa takataskuun rekkamiehen hymyn viereen!
Enkä kantaisi mielellään edes käsilaukussa, kaverilta pollittiin juuri lompakko Hanian lentoasemalla vetoketjullisesta käsilaukusta.Etustaskua minäkin tarkoitin, ei taida minun shortseissani edes olla takataskuja. Käsi- tai olkalaukkuja en myöskään kaduilla kanniskele ja ostoskassiin panen vain ostokset.
Tuo edellisen kirjoittajan varoitus lentoaseman ja hotellin tulo- ja lähtöhässäkästä on myös erittäin aiheellinen. Sekunniksikaan ei kannata irroittaa otettaan eikä kääntää silmiään pois valuutan ym. sisältävästä kassista / repusta tms. Noissa tilanteissa saalistavat sellaiset pedot, jotka osaavat arvioida ihmisiä ja käyttää hyväkseen kohteen pienintäkin herpautumista.
Ex-aviomieheltäni pöllittiin takavuosina hotelliin kirjautuessa iso kameralaukku, eikä hän tiedä vieläkään, miten se oli häipynyt.
Eikä sitten rannalle tai altaalle mukaan yhtään mitään sellaista, jonka katoamista luulee surevansa.
- käännetty
Passit, luottokortit ja rahat joka puolella maailmaa matkan aikana rahavyössä housujen "liitingin" sisällä ja lomakohteessa safetyboxissa, kulloinkin tarvittava käteinen rannalla muoviboxissa kaulassa ja kylillä isommat summat samaisessa rahavyössä vyötäröllä ja "bussirahat" pikku lompsassa käsveskassa tai repussa.
- ja vetoketju
auki !
- alkup.
Kiitokset kaikille ASIALLISESTI vastanneille, aina näköjään täytyy yksi irvailijakin joukkoon tulla.
- rahasummat
säilytetään hotellihuoneessa safety boxissa. Muutoin pidämme kaulassa vetoketjullista kaula"kukkaroa", joka sujautetaan paidan alle.Vedenpitävästä kankaasta tehty, vetoketjullinen kukkaro.Linkissä yksi malli:
http://www.easyshopping.fi/79531.html - nnnnnnn...
rahasummat kirjoitti:
säilytetään hotellihuoneessa safety boxissa. Muutoin pidämme kaulassa vetoketjullista kaula"kukkaroa", joka sujautetaan paidan alle.Vedenpitävästä kankaasta tehty, vetoketjullinen kukkaro.Linkissä yksi malli:
http://www.easyshopping.fi/79531.htmlviisi kertaa bulgaariassa olleena , ikinä ei oo kukaan yrittänyt viedä rahoja ... yhtä turvallista kun helsingin keskustassa ...!!??
- viisastunut
nnnnnnn... kirjoitti:
viisi kertaa bulgaariassa olleena , ikinä ei oo kukaan yrittänyt viedä rahoja ... yhtä turvallista kun helsingin keskustassa ...!!??
Bulgariassa kaksi kertaa olleena kerron:
Eka kerralla Kultahietikolla vietiin laukku olalta,
eli siinä meni rahaa ja vähän muutakin.Paikallisia
nuoria parveili suurella joukolla ohi ja hupsis
hihna poikki ja laukku tiessään.
Rahaa pidän pienessä kaulakukkarossa siitä lähtien.
En muuten ollut ainoa uhri. - käsi laukussa
nnnnnnn... kirjoitti:
viisi kertaa bulgaariassa olleena , ikinä ei oo kukaan yrittänyt viedä rahoja ... yhtä turvallista kun helsingin keskustassa ...!!??
Onnittelut sulle! Ei kaikkia ihmisä rullata vaikka kuinkapaljon matkustaisivat ja jotkut taas joutuvat uhriksi jo eka kerralla.
En silti suosittele pitämään käsilaukussa rahoja, vaikka sulla onkin käynyt hyvä tuuri.
Helsinki valittiin juuri maailman toiseksi turvallisimmaksi kaupungiksi, et semmonen paikka. - tultiin
eikä joudutte taskuvarkaitten uhriksi..rahat oli tilanteesta riippuen vyölaukussa, käsilaukussa (käsilaukun päällä)tai ihon värisessä rahavyössä paidan helman alla.
- kaikenlaista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun684735KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1713645- 1683174
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?723094Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502801- 251964
- 241881
- 301666
- 1741660
- 421362