Kihlasormuksekseni valitsin 6 tähtisen valkokultaisen timanttisormuksen(250e).
Kaksi päivää sormus oli sormessa,ja reunimmaisen timantin vierestä pinnasta pala pois ja paljon naarmuja alapuolella.
Vein liikkeeseen takaisin,ja he sanoivat että valkokulta on sellaista että kun johonkin osuu näkyy jäljet äkkiä.Laittoivat tämän kerran sepälle että hiotaan se kohta mistä pala oli lähteny.
Mutta voiko se oikeasti noin äkkiä kulua ja naarmuuntua?
Olo tuntuu petetyltä.
Valkokultaisen sormuksen kuluminen.
6
11249
Vastaukset
- Joo'o
Ostitko kenties Kohinoorin Shining Star -sormuksen? Näistähän tiedetään yleisesti, etteivät ne tosiaan laadukkuudella päätä huimaa... Jotain voi päätellä hinnastakin.
Valkokulta (erityisesti rodinoitu) kuluu ja naarmuuntuu kyllä, mutta ei nyt sentään lohkeilla pitäisi, varsinkaan parin päivän käytön jälkeen.
Osta ensi kerralla laadukkaampi.- kuluu...
Ostettiin Kalevala-korun sileät sormukset. Miehelle valkokultainen ja minulle keltakultainen.
Miehen sormus näyttää kahden vuoden jälkeen lähinnä sota-ajan rautasormukselta..., vaan eipä haittaa, ainakin näkyy, että on ollut käytössä, eikä farkun taskussa piilossa :o)
- Kulta Seppä
Sormus on rodinoitu, eli kun äärimmäisen ohut pinta rikkoutuu niin alta tulee esiin tummempaa osaa. Massavalun jäljilta valkokultasormus on tumma ja pinta rodinoidaan vaaleaksi todella ohuella rodinoinnilla. Käsityönä tätä ongelmaa ei ole kun sormuksen kiillotus manuaalisesti on äärimmäisen helppoa ja rodinointia ei tarvita. Se ei sinänsä on lainmukainen vika kun rodinointi rikkoutuu helposti, mutta mielestäni koko rodinoinnin saisi sormuksissa kieltää kun se oikeasti kestää mekaanista rasitusta huonosti.
Osittain totta on että halvalla ei saa täydellistä. Käsityönä fiksu sormus maksaa ilman kiviä noin aivan minimmissään 200 e ja massiivinen siinä 300e. Timanteilla kestävä sormus maksaa väkisinkin 350 e ja siitä eteenpäin kivistä riippuen. Sormuksen paino on hyvä kestävyysvertailukohta poikkeuksetta ja timantit maksavat melko paljon. Esimerkiksi 2 mm timantti VS ja väriltä TW maksaa siinä 25 e huippuhionnalla/kpl.
www.timantit.com niin saat perustietoa timanteista ja niiden laaduista. Hintoja kannattaa tarvittaessa udella useammilta kultasepiltä.
Jos liike ei tiedä sormuksen painoa tai timanttien laadusta mitään niin vaihda heti liikettä.- seppämestari
Ei nyt sentään aivan noinkaan. Valmistustekniikka ei ole pelkästään vk-korujen tummuuden syy. Valkokultaseos on tietenkin kaiken perustana.
Rodinoidun vk-sormuksen koon muuttaminen palalla on myös työlästä. Rodinointi palaa pois helposti ja pelkkä kiillotus tekee juotoskohdasta tummemman. Tietenkin sormus voidaan uudelleen rodinoida lisäkustannuksin.
Keltakultasormuksen osarodinointi onkin sitten jo toinen juttu.
Myyjien vilpittömyys ja ammattitaito siinä joutuu koetukselle. - Näin on
seppämestari kirjoitti:
Ei nyt sentään aivan noinkaan. Valmistustekniikka ei ole pelkästään vk-korujen tummuuden syy. Valkokultaseos on tietenkin kaiken perustana.
Rodinoidun vk-sormuksen koon muuttaminen palalla on myös työlästä. Rodinointi palaa pois helposti ja pelkkä kiillotus tekee juotoskohdasta tummemman. Tietenkin sormus voidaan uudelleen rodinoida lisäkustannuksin.
Keltakultasormuksen osarodinointi onkin sitten jo toinen juttu.
Myyjien vilpittömyys ja ammattitaito siinä joutuu koetukselle.Valkokultasormus kannattaa tehdä 750-palladiumvalkokullasta. Platinastakin voi sormuksen teettää jos haluaa sellaisen mikä ei sitten tummu lainkaan.
Rodinointi tuntuu olevan alan kirous. Ketään ei halua sormusta mistä lähteen pinnoitepaloja irti helposti. - Kalevalaan pettynyt
Näin on kirjoitti:
Valkokultasormus kannattaa tehdä 750-palladiumvalkokullasta. Platinastakin voi sormuksen teettää jos haluaa sellaisen mikä ei sitten tummu lainkaan.
Rodinointi tuntuu olevan alan kirous. Ketään ei halua sormusta mistä lähteen pinnoitepaloja irti helposti.Ostettiin valkokultaiset leveät Kalevala hääsormukset ja jo viikon kuluttua sormukseni oli aivan naarmuilla! Myös painaumia oli tullut. Vein sormuksen liikkeeseen kysyäkseni mikä on vialla. Parin viikon kuluttua liikkeestä kerrottiin, että "Seppä ei ollut vakuuttunut siitä, ettei sormusta oltu kolhittu."
Tulkitsin tämän niin, että seppä epäili minun valehdelleen, kun kerroin, että olen käyttänyt sormusta vain normaalisti sormessa. Tämä on käsittämätöntä. Ko. aikana olin raskaana ja kesälomalla, joten en oikeastaan tehnyt vasemmalla kädelläni mitään... (Tämä kirjattiin sepälle saatteeseeen!) Silloin tällöin sormus osuu pöydän pintaan tai ovenkahvoihin... Kun maksaa kahdesta sormuksesta 1100 euroa, luulisi saavan laatua ja asiakaspalvelua!
Kun annoin tästä palautetta Kalevalalle netin kautta, vastauksena oli vain voivottelua ja pahoittelua. He eivät vastanneet kysymykseeni siitä, onko sormuksen Rodinoinnissa tai laadussa kenties vikaa, kun jo viikossa sormus menee naarmuille normaalikäytössä! Aion vaatia lisäselvityksiä, en tiedä onko mitään hyötyä!
Miksi ylipäätään myydään tällaisia sormuksia, jotka muuttavat muotoaan jo viikossa? Miksei asiakkaalle kerrota etukäteen, että rodinointi on uusittava ehkä parin viikon välein jos haluaa sormuksen pysyvän kiiltävänä?
Todella kiva fiilis hääsormuksista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161