maa multaa taas.

slam80

- Sarvien yllä sattumien kumma summa. Siivet sinertävät jo. Lentäjä ei liidä luokseni. Istun hiljaa allani, en odota sinua, joka saavut hiljaisina öinä.
- Voitko toistaa, vai mitä tarkoitit?

Saluunassa oli hiljaista. Joku oli avannut sivun suomi24.

- En malttanut odottaa vastausta. Se oli jo tullut. Tappelimme vain vastaan. Luodaksemme uutta maailmaan voimallisella ehtoopaineellamme. Kaiken kokemamme jälkeen, mikä oli istuttanut sarvet alle orvaskeden.

- Rakastitko hiljaisuutta, tuulitunnelin muuttuvaa vauhtia, kun sen ummehtuneista seinistä saatoit toistaa samaa totuutta. Latvan juostessa karkuun. Oliko joku väittänyt sinun näkevän tyhmyyksiä, etkö puhuisi totuuksia, vaan taipuisit olevaisen tahtoon, joka ei ole sinusta, vaan voi tulla sinuksi.

2

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slam80

      - Suomi 24:neloseen saapui profetaalinen julistaja, joka aloitti työnsä kirjoittamalla sonaatin osastolle uskokaa tai älkää ja näin luulkaa, totuuteen tulkaa.

      - Ei se ollut tarvittavan viihdyttävää. Minun kuuluisi kirjoittaa viihdearvosta teos, koska se on entistä monimutkaisempi vyyhti paikallisesti herätettynä.

    • slam80

      - Suomi24 sinun
      tyhmyytesi
      on todellakin tästä maasta.
      Sen alhaisimmasta pesästä.
      Ette edes yritä,
      saata
      koitaa vapautua
      sonnastanne.

      - En minä tätä sanonut,
      miks ammut nettisankaripoika kovilla?

      - Minä tiedän
      tästä
      yhteiskunnasta
      jotakin
      ja sinä et
      tiedä mitään.

      - Sinä, suomi24
      syyllistyit liian suuriin
      yleistyksiin.

      - Sinä et saa nauraa
      - Saanko nauraa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      231
      3427
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3015
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      55
      2619
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      33
      2538
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      80
      2071
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1899
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1865
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1692
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1053
    Aihe