koska vesi on aina kylmää ja Hangossa ei voi muuta tehdä kuin maksaa ylisuuria hintoja ravintoloissa. Tylsä venesatama. Maarianhaminassa ei mahdu laituriin tai jos mahtuu, niin ravintola hinnat on pilvissä.
Aina tuulee ja keikkuu, tylsiä paikkoja, kuten Turku.
Toista se on meillä järvi-Suomen miehillä kesäisellä Saimaalla. Voi sanoa, että Saimaalla kaikki on paljon paremmin ( ja halvempaa ).
Aina tuulee ja keikkuu, tylsiä paikkoja, kuten Turku.
Toista se on meillä järvi-Suomen miehillä kesäisellä Saimaalla. Voi sanoa, että Saimaalla kaikki on paljon paremmin ( ja halvempaa ).
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pölvästi....ja happamia sanoi kettu...jne...
Vesi on aina kylmää.... Ja ennenkaikkea märkää :/
Tylsiä ja kalliita satamia...Veneily, varsinkaan matkaveneily, ei ole persaukisen hommaa. Mene luodolle grillaamaan. Ja mitä ihmeen veneilyä se satamassa kelluminen on??
Aina tuulee ja keikkuu....Sehän se merellä veneilyn hienous just on. Hankoniemi ei ole Cap Horn, mutta on siinä jotain enemmän, kuin Puumalan sillan alitus.
Summa Summarum. Kellu sinä siellä saimaalla, niin kaikki merellä liikkuvat voi olla tyytyväisempiä :)
Niin ja pysykää te kaikki meren äärellä asuvat vaan siellä sinilevämössönne keskellä. Täällä puhtaiden ja raikkaiden vesien Saimaalla oli ennen eteläsuomalaisten invaasiota huomattavan paljon miellyttävämpää eikä veneilykulttuurin rappiokaan ollut vielä päässyt leviämään mereltä tänne saakka. Valitettavasti vaan nykyään liikenne on varsin yksisuuntaista eli kesä kesältä enemmän ja enemmän näitä suolaveden "veneilijöitä" tulee tänne suloiselle Saimaallemme ymmärtämättä edes alkeellisimpiakaan veneilytapoja kohteliaisuudesta puhumattakaan....
Puhutko omasta kokemuksesta kun saavuit sinne meriltä sinilevämössöisellä veneellä ja ymmärtämättä edes alkeellisimpiakaan veneilytapoja kohteliaisuudesta puhumattakaan.... Eli sä oot niitä huonoja tapoja nyt sinne levitellyt, se siitä entisestä saimaasta..