Avioehdon purku

onnistuuko?

Haluaisimme purkaa aikanaan tehdyn avioehtomme ja mahdollisesti korvata se uudella. Onnistuuko ja miten?

2

1616

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perintätoimisto

      Tervehdys!

      Aiemman avioehtosopimuksen määräysten peruuttaminen ja mahdollisesti uuden avioehtosopimuksen laatiminen samassa yhteydessä on toki mahdollista. Asia hoituu samassa järjestyksessä kuin avioehtosopimuksen laatiminen ja sen rekisteröiminen.

      Silläkin uhalla, että joku väittäisi minulla olevan niin sanoakseni oma lehmä ojassa, suosittelen, ettei asiassa lähdetä itse "säätämään" vaan käytetään asiantuntijaa, jotta mahdollisilta suuriltakin vahingoilta vältytään. Intressi on tämäntyyppisissä asioissa nimittäin kuitenkin usein huomattava verrattuna asiantuntijan kuluihin.

      -Antti

    • pittee tehä uusi

      Toki. Vanhaa ette saa "purettua", mutta voitte tehdä uuden avioehtosopimuksen, jossa sovitte, että teidän kummankaan avio-oikeutta toistenne omiauuteen ei ole rajoitettu mitenkään tai sovitte jotain muuta. Ja kiikutatte sen maistraattiin rekisteröitäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9334
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4529
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1881
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1610
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1361
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1287
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe